Податкова псевдореформа. Порошенку час готуватися до Податкового Майдану

"Освячений" Радою реформ при президентові проект Податкового кодексу - це лише імітація реформи, що тільки поглиблюватиме кризу
Depo.Гроші
9 грудня 2015 12:00
ФОТО: depo.ua
Податкова псевдореформа. Порошенку час готуватися до Податкового Майдану
Податкова псевдореформа. Порошенку час готуватися до Податкового Майдану

Сьогодні Кабінет міністрів має розглянути проект нового Податкового кодексу, який вчора обговорювався на засіданні Національної ради реформ. І хоча остаточного варіанту документу ще немає, вчора президент Петро Порошенко разом з Нацрадою реформ уже "освятив" наявний проект.

Зокрема глава держави дав доручення до Нового року ухватили зміни до податкового законодавства і бюджет на 2016 рік. "Мова йде про те, що прийняття бюджету та змін до податкового законодавства є умовою для отримання фінансування від Міжнародного валютного фонду. На сьогоднішній день фінансування МВФ є однією з ключових умов забезпечення фінансової стабільності держави", – окремо наголосив Порошенко.

Після засідання Нацради реформ, член комітету з питань податкової та митної політики Андрій Журжій в загальних рисах описав, якими мають бути податки після Нового року.

Ставка податку на прибуток складе 18%, з 2017 року - 17%, податок на доходи фізосіб-18%, ПДВ-20%, при цьому режим оподаткування лікарських препаратів буде збережений на рівні 7%; ЄСВ-20%, а з 2018 року єдиний соцзбір буде скасований, і ставка ПДФО збільшиться до 20%.

Крім того йдеться, що Мінфін при затвердженні проекту змін до Податкового кодексу на засіданні Кабміну, повинен врахувати всі норми щодо адміністрування ПДВ, запропоновані в депутатському варіанті реформи. Там, зокрема, мова йде про автоматичне відшкодування ПДВ для всіх платників. Президент запропонував, що всі нові норми в частині адміністрування повинні набути чинності з 1 квітня.

Спецрежим ПДВ для аграрного сектора також, незважаючи на вимоги МВФ, скасований не буде, але частина 75% ПДВ - сільгоспвиробники будуть перераховувати до бюджету, і лише 25% залишиться у розпорядженні бізнесу. Сьогодні аграрії акумулюють на рахунках всі 100% податку. Крім того, всіх підприємців, в першу чергу це стосується так званих "спрощенців", змусять використовувати касові апарати.

Як бачимо, якогось особливо радикального зниження податкового навантаження на підприємництво не передбачено. Відповідно, не з'явиться і жодних нових стимулів для розвитку економіки. Більше того, трьом категоріям підприємств життя навіть ускладнять і досить вагомо. Зокрема йдеться про "спрощенців", фармакологічну галузь та аграріїв. Не варто нагадувати, що всі ці три категорії надзвичайно важливі для економіки держави. А фармакологію та агропром взагалі називають локомотивами української економіки. При цьому не варто забувати, що ситуація на ринку лікарських засобів – це ще й дуже значний соціальний чинник, а кон'юнктура на світовому аграрному ринку на сьогодні мабуть найнесприятливіша з 2008 року через низькі ціни на зерно.

Отже, в ситуації з новим Податковим кодексом – ми маємо справу не з реформою, а з імітацією реформ, яка призведе виключно до поглиблення економічної кризи.

Складається враження, що команда Порошенка планувала провести через парламент проект податкової реформи від голови парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної, що б потім ще довго піаритися на тому, що, мовляв, ми різко влаштували покращення життя для бізнесу, але спротив з боку МВФ народив той варіант реформи, який маємо. Його називають компромісним, але по суті цей компроміс лише примара справжньої реформи.

Окрім суто економічних складнощів новий Податковий кодекс цілком може призвести і до соціальних майданів, не надто глобальних, але в умовах і без того розхитаної ситуації в країні ці соціальні хвилювання нічого хорошого не принесуть.

Отже Податковий кодекс стане новим ударом по Порошенку, хоча фіскальна політика формально не є сферою відповідальності президента. Але, вивівши питання податкової реформи на рівень Ради реформ при президентові, прем'єр Арсеній Яценюк зробив главу держави по суті співучасником цієї псевдореформи.

На жаль з податковою реформою Петро Олексійович в черговий раз підставився, як це вже було раніше в ситуації з законом про справедливий суд чи зі змінами до Конституції з питань судоустрою.

Податкова псевдореформа. Порошенку час готуватися до Податкового Майдану - фото 1

Більше економічних новин читайте на Depo.Гроші