Безпека роботи українських АЕС під загрозою

Антимонопольний комітет України заблокував поставку вітчизняного виробника критично важливого для функціонування українських атомних електростанцій обладнання, задовольнивши скаргу компанії, яка представляє в Україні інтереси російських виробників

Безпека роботи українських АЕС під загро…

Про це ДеПо повідомила прес-служба НАЕК «Енергоатом».

За їхніми даними, адміністративна колегія АМКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель своїм рішенням від 18 листопада 2014 задовольнила скаргу ТОВ «Промислово-фінансова компанія «Укрспеценергопостач» про порушення з боку НАЕК«Енергоатом» порядку проведення процедури закупівлі запасних частин до насосів виробництва ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В.Фрунзе » (м.Суми).

У скарзі стверджується, що застосувавши переговорну процедуру закупівлі запчастин до насосів у «СМНВО ім. Фрунзе», «Енергоатом» порушив інтереси «Укрспеценергопостач», як постачальника аналогічного обладнання російського виробництва.

Таким чином, колегія АМКУ заблокувала поставки «Енергоатому» запасних частин для головних циркуляційних насосів (ГЦН-195), виробництва «СМНВО ім. Фрунзе».

Оператор українських АЕС погодив укладення відповідного договору з «СМНВО ім. Фрунзе» за результатом конкурсних торгів, проведених із застосуванням переговорної процедури 24 вересня 2014. Тобто, закупівля обладнання в українського виробника була заблокована рішенням колегії АМКУ з надуманих та недоведених підстав.

«Слід зазначити, що Головний циркуляційний насос (ГЦН-195) є критично важливим обладнанням для безпеки функціонування енергоблоків атомних електростанцій. ГЦН-195 використовується в трубопровідних системах охолодження першого контуру ядерних реакторів типу ВВЕР-1000 для забезпечення відводу тепла від реакторної установки», - повідомляє прес-служба.

За їхньою інформацією, в ході розгляду скарги, представники «Енергоатому» пояснили колегії АМКУ, що ще з часів СРСР українське «СМНВО ім. Фрунзе» є проектним виробником ГЦН-195 та запасних частин до них. На даний час більша частина енергоблоків українських АЕС обладнана саме ГЦН сумського виробництва. «СМНВО ім. Фрунзе» володіє всією необхідною конструкторською та технологічною документацію, відповідними виробничими потужностями, кваліфікованим персоналом, а також має висновки Київського інституту «Енергопроект» (КІЕП) стосовно відповідності своїх насосів вимогам, які висуваються до цього обладнання.

Разом із тим, у своїх виступах на слуханнях в АМКУ представники «Укрспеценергопостач» стверджували, що «СМНВО ім. Фрунзе» не має права на виробництво запчастин до ГЦН-195, оскільки відповідна технічна документація належить російським підприємствам і в Україну не передавалась.

Представники «Енергоатому» пояснили колегії АМКУ та документально підтвердили, що «Укрспеценергопостач» є посередницькою структурою, яка представляє на українському ринку інтереси російського виробника обладнання для енергоблоків АЕС. При цьому, в умовах економічної кризи, Кабінет Міністрів України поставив перед українськими енергокомпаніями задачу перейти на прямі відносини з виробником того чи іншого обладнання і замістити імпортні поставки вітчизняними, у тому випадку якщо це можливо. Крім того, «Енергоатом» документально довів, що укладення прямого договору з українським виробником «СМНВО ім. Фрунзе» не лише гарантує своєчасну поставку продукції, зміцнює енергетичну безпеку нашої країни, а й є максимально економічно вигідним. Що ж стосується російських виробників ГЦН-195, то співпраця з російським постачальником виглядає недоречною, не лише з огляду на зовнішньополітичну ситуацію, а саме тому, що в Україні є власний виробник аналогічного обладнання.

В «Енергоатомі» переконані, що всі вищенаведені аргументи були більш ніж достатньою причиною для проведення закупівлі запчастин у «СМНВО ім. Фрунзе» із застосуванням переговорної процедури.

«Слід також зазначити, що «Енергоатом» для виконання своїх завдань з виробництва електричної енергії в період опалювального сезону має отримати запасні частини до ГЦН-195 у грудні поточного року. Від забезпечення цим обладнанням Рівненської та Запорізької АЕС залежать безперебійне постачення електроенергії із зазначених АЕС українським споживачам протягом опалювального сезону 2014-2015 років, а отже, енергетична безпека нашої держави», - йдеться в повідомленні.

Під час слухань представник ТОВ «Укрспеценергопостач» не надав доказів, що підтверджують їх вимоги у скарзі, а комісія АМКУ в порушення діючої процедури не вимагала їх.

«Тобто, державний орган України, який покликаний захищати інтереси нашої держави, а чиновники якого отримують зарплату із українського бюджету, безпідставно прийняли сторону представників Російської Федерації. У зв'язку з цим, фахівці «Енергоатому» повідомили членам колегії АМКУ, що задовольнивши цю скаргу, Комітет створить передумови для виникнення перебоїв з електропостачанням в найбільш складний період для вітчизняної електроенергетики. Проте, керуючись штучними та надуманими аргументами, колегія АМКУ прийняла рішення на користь представника російського постачальника», - підкреслює прес-служба.

«Енергоатом» готує звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, СБУ та Генеральної прокуратури України щодо фактів зловживань посадовими особами Антимонопольного комітету та створення загрози енергетичній безпеці України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme