Що змінилося після Майдану: "зради" та "перемоги"

Підсумки того, чого вдалося і чого не вдалося досягти Україні до другої річниці Майдану

Валентина Емінова
Головний редактор
Що змінилося після Майдану: "зради" та "…

Журналісти depo.ua проаналізували невдачі та досягнення українців після Революції Гідності.

Протягом двох років Україна встигла змінити президента та уряд, підписати асоціацію з ЄС, втратити контроль над Кримом, вистояти у війні з Росією на Донбасі, вдягнути та озброїти військо, створити громадянське суспільство… 

Згідно з останнім соціологічним опитуванням Центра Розумкова, підтримка громадянами Незалежності наразі є найвищою за весь час дослідження цього питання – 72% українців підтримали б зараз проголошення Незалежності.Водночас, 41% українців назвали 2014-й, а 23, 5% - 2015-й найскладнішим у своєму житті.

В той же час за останні два роки суспільство прогнозовано спіткало розчарування, адже будь-яка революція народжує значно завищені очікування, які раніше чи пізніше призводять до розчарування. Іноді можна почути від когось, мовляв, може б краще цього Майдану й не було б, бо люди помінялися, а влада ні. І жити день від дня все важче. Але тут можна було б дослухатися до поляків. "Наш досвід в Східній Європі свідчить, що демократія не завжди приходить з економічним процвітанням. Період змін може зайняти 3-5 років", - каже голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський.

Вже зараз, через два роки після революці можна із впевненістю сказати - все це було не марно.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 1

Тож, ВЕЛИКІ ПЕРЕМОГИ УКРАЇНИ ТА УКРАЇНЦІВ

Злам в свідомості українців. Найголовніше досягнення Революції Гідності - це "фазовий перехід" в мізках дуже великої кількості наших співвітчизників. Революція допомогла, звісно не усім, але дуже багатьом українцям збагнути, що їхнє майбутнє в їхніх руках і кожен сам відповідає за власну долю і за державу. Для пострадянського суспільства з його патерналізмом, вірою в доброго царя, який нарешті наведе порядок це надзвичайно важливо. І під час Революції і після неї люди довели, що здатні самоорганізуватися та досягти мети.

Ще один надважливий злам у свідомості багатьох внесла війна на Донбасі. "Русскій мір", до якого Україну тягнули Янукович з Путіним, постав на Донбасі у повний зріст та поховав міфи про "братній російський народ" та "віковічну дружбу і стратегічне партнерство з Росією". І хоча "вати" серед українців, а особливо на Півдні та Сході, все ще досить багато, але точку неповернення уже пройдено.

Підвищення рівня свободи. Революція повернула українцям свободу, яку неквапливо але впевнено забирав Янукович, прибираючи до рук ключові ЗМІ, залякуючи здатне до протестів населення "Беркутом" та готуючи підвалини для вічного перебування при владі за зразком Путіна і Лукашенка. Майдан зупинив "закручування гайок" та повернув країну від авторитаризму назад до демократії.

Підвищилася обороноздатність країни. За півтора роки, що триває АТО на Донбасі, в Україні з'явилася боєздатна, міцна, професійна армія. Наразі її забезпечення вийшло на новий рівень: розроблено принципово новий БК (боєкомлект), що складається не тільки з форми та чоботів підвищеної якості, а й бронежилету, рюкзака, особистої розкладачки тощо. Наразі змінюється система харчування, щоб наші військові харчувалися не гірше за європейських.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 2

Декомунізація. Україна поступово позбавляється спадщини у вигляді однотипних Леніних, вулиць та міст, названих на честь комуністичних катів. Це необхідно, тому що доки в нас радянські часи будуть представлятися як райські, деякі люди будуть мріяти про їхнє повернення.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 3

Створено поліцію. Замість не завжди працьовитих і далеко не завжди чемних міліціонерів в Україні з'явилися поліцейські. Сучасні, красиві, привітні та стрункі. Більше місяця соцмережі ділилися "селфі з копами", новинками про те, як поліцейські врятували кошеня (цуценя, пташеня) та в водночас – іронічними дописами на тему того, що ці красунчики не вміють нормально працювати. Зараз таке враження, що усе ж таки вміють, тому що нарікань на поліцію стає все менше.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 4

Реформа в освіті. Прийнято закон про вищу освіту, згідно з яким вишам надається право залишати собі додаткові кошти, з'являється нова процедура обрання ректора – без наступного затвердження в міністерстві. Пролобійовано можливість для вишів вивести свої спецфонди з Держказначейства й обслуговуватися в банках без втрати статусу бюджетної установи.

Крім того, з першого січня набуває чинності норма, за якої гроші будуть ходити за студентами, тобто кошти виділятимуться вишам з урахуванням того, який бал їхні студенти отримали під час ЗНО. Інакше кажучи, держава буде доплачувати вишам за те що вони набирають розумних дітей. А якщо студент переходить в інший виш, кошти, які на нього виділялися, йдуть за ним

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 5

Заборонено російські фільми та серіали. Згідно Закону, фільми, виготовлені фізичними та юридичними особами держави-агресора після 1 грудня 2014 року, заборонені для трансляції на телеекрані. Також під заборону підпадає кінопродукція, що містить популяризацію, агітацію, пропаганду дій правоохоронних органів, збройних сил, інших збройних, військових чи силових формувань держави-агресора.

Прийнято закон по боротьбі з корупцією у спорті. Цей закон став першим в Україні, що передбачає покарання за договірні матчі, ставки на спорт, тощо. Відтепер організаторам та учасникам нечесної гри у спорті загрожують великі штрафи і навіть реальні тюремні сртоки. Згідно законопроекту, боротимуться з корупцією всі, включаючи і громадськість (МВС, прокуратура, Антикорупційне бюро та ін.). Цей закон охопить весь український спорт.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 6

Сильнішає Київський патріархат. Революція Гідності активізувала перехід українців в Московського патріархату до Київського. Звісно ж, святим все одно, якою мовою до них звертаються, але люди мають право молитися в храмі не тільки своєю мовою, але й про своїх героїв.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 7

Українці навертаються до рідної мови. У 2005 році 42% українців стверджували, що вдома вони розмовляють українською. У 2011 році так відповіли вже 53% опитаних. Революція на Майдані і конфлікт з Росією посилили цю тенденцію: опитування, проведене в травні 2015 року, показало, що майже 60% населення країни вважають за краще використовувати українську мову у повсякденному спілкуванні.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 8

Сформоване активне громадянське суспільство. В Україні сформувався потужний волонтерський рух, який ефективно працює в різних сферах – від допомоги війську до контролю роботи державних структур. Один з останніх прикладів – завдяки своєчасній реакції волонтерів та піднятої "хвилі" не було спотворено Монумент вічної слави в Києві.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 9

Зростає попит на вітчизняну музику. Раніше майже кожний українець знав про "Океан Єльзи", Руслану та ВВ. Наразі ж постійно з'являються нові гурти та виконавці, що співають українською та велику увагу надають фольклору. Останній приклад – Христина Соловій з її лемківськими піснями.

Але крім здобутків, які стали можливими завдяки Революції гідності, пробудженню громадянського суспільства, є й низка невдач та поразок, які зазнали Україна та українці.

Оновлення політичних еліт

Революція Гідності привела до органів влади нових людей. І нехай радикального оновлення так і не сталося, тим не менше певний відсоток свіжої крові держава отримала. Так, у Верховній Раді з'явилися командири добровольчих батальйонів (Борислав Береза, Андрій Тетерук, Семен Семенченко) майданні активісти (Володимир Парасюк, Михайло Гаврилюк) та інші люди, яких складно було уявити в парламенті раніше. В уряді вперше з'явилися "варяги" - Олександр Квіташвілі, Айварас Абромавичус, Наталія Яресько. Крім того вихідці з інших держав з'явилися в Генпрокуратурі, МВС та навіть обласних адміністраціях. Окремо можна відзначити представників волонтерського руху, яких також залучають до державної служби. Найяскравішим з таких є луганський губернатор Григорій Тука. І хоча ставлення до діяльності нових людей у владі досить неоднозначне, і на їхню адресу звучить багато обгрунтованої критики, сам факт помітного оновлення правлячих еліт не можна не вважати позитивним.

Нове законодавство про вибори

Якщо президентські та парламентські вибори відбулися за законом часів Януковича, то місцеві вибори 2015 року провели уже за новим законом з відкритими списками та двома турами виборів мерів у великих містах. Все йде до того, що схожий закон буде прийнято і щодо парламентських виборів. Ставлення до нового закону також досить неоднозначне, але сам факт запровадження системи відкритих списків можна вважати кроком вперед. Що стосується другого туру виборів мерів, про який говорили ще з перемоги Черновецького на виборах в Києві, то саме ця норма не дозволила знову обратися мерами кільком одіозним персонажам, що теж позитив.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 10

ВЕЛИКІ ЗРАДИ та НЕВДАЧІ

Україна втратила Крим. Так, 100% що це тільки тимчасово і українські прапори ще повернуться до Автономної республіки Крим. Але наразі Україна не змогла відстояти свою землю та захистити своїх патріотів, що залишаються в окупації та знаходяться під постійним тиском ФСБ.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 11

Окупація частини Донбасу. З початку російської агресії тисячі українців загинули, були скалічені та втратили своє житло. За даними ООН в результаті бойових дій на сході України з квітня 2014 року загинули понад 6100 людей, понад 15400 поранені. Тисячі жителів Донбасу стали біженцями: майже 660 тисяч зареєструвалися в Росії, 81 тисяча – в Білорусі. В інші регіони України перемістилося більше 1 мільйона 228 тисяч жителів Донбасу. Держава, на жаль, не змогла ані захистити їх, ані надати пристойного притулку.

Безвізовий режим так і не з'явився. Асоціацію з ЄС ратифіковано, але її економічна частина почне діяти не раніше 2016 р. Тож, жодних переваг від підписання асоціації українці досі не відчули.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 12

Курс гривні суттєво впав і падає. До початку Майдану один долар США коштував близько 8 гривень, а зараз близько 24. При цьому зарплатню левова частка підприємств та установ жодного разу не індексувала.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 13

Підвищилися ціни. ЗМІ повідомляють, що вартість житла економ-класу в Києві на первинному ринку в доларовому еквіваленті за рік знизилася майже на чверть, до 1266 доларів за кв/м. Окрім Києва, найбільше зниження вартості квартир продемонстрували Черкаси , Дніпропетровськ та Харків. Але не варто забувати, що за цей час змінився й курс гривні до долара, тож про яке здешевлення йдеться? Також зросли ціни на харчі, одяг, алкоголь, цигарки та комунальні послуги. Загалом, споживчий кошик подорожчав на 74%.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 14

Рівень корупції не знизився. Всесвітньо відомі злочинці з попередньої влади так і не сидять у тюрмі. Бюрократія та хабарництво процвітають майже в тих же масштабах, що й раніше. Одразу ж після революції рівень корупції, за даними "Трансперенсі інтернешнл", зменшився, але вже через рік знову почав зростати - і зараз ми на 146 місці зі 180, у компанії з Росією, С'єрра-Леоне, Східним Тімором та Зімбабве.

Що змінилося після Майдану: великі "зради" та "перемоги" - фото 15

Повага та довіра до влади впала критично. Дії влади призвели до того, що суспільство почало ставитися до політиків, чиновників і силовиків із ворожою підозрою що б вони не робили. Через війну компроматів вчорашні герої стають зрадниками і люди вже не знають, кому довіряти. Церез це зростає політична напруга і думки про "третій Майдан".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme