Рада дала підстави для абонплати на електрику

Сьогодні народні депутати ухвалили закон "Про ринок електричної енергії України"

За відповідне рішення проголосували 277 парламентарів, передає Depo.ua.

Законом передбачене розмежувати функціонуванняринків електроенергії та "створення незалежних структур для передачі та розподілу електроенергії (розмежування видів економічної діяльності)". Нагадаємо, що аналогічні вказівки із закону про ринок газу стали підставою для скандального наміру запровадити в України плату за доставку газу – так званої абонплати. До речі, в інтерв'ю "Цензор.нет" голова підкомітету Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки від "Самопомочі" Лев Підлесецький, коментуючий цю законодавчу ініціативу, прямо заявив, що "логіка абонплати в електроенергетиці абсолютно правильна".

Зауважимо, що закон визнало неконституційним Гловне юридичне управління Верховної Ради, адже пунктом 5 частини першої статті 92 Конституції України визначиено, що виключно законами України визначаються засади організації та експлуатації енергосистем.

"(А в цьому законі) на підзаконному рівні передбачається врегулювати суспільні відносини, що мали б регулюватися на законодавчому рівні, що, вірогідно, може вплинути на механізми захисту прав споживачів, передусім, побутових, можливості яких у забезпеченні своїх прав, порівняно з юридичними особами, в силу об'єктивних причин істотно обмежені", - зазначили юристи.

Крім того, закон передбачає організацію ринку електричної енергії з наступних складових:

1) двосторонні договори;

2) ринок "на добу наперед";

3) внутрішньодобовий ринок;

4) балансуючий ринок;

5) ринок допоміжних послуг;

6) роздрібний ринок.

При цьому, законодавчим актом передбачено, що основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними регулюються нормативно-правовими актами, які регламентують його впровадження, зокрема:

1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг;

2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;

3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу;

4) кодексом комерційного обліку;

5) правилами постачання електричної енергії споживачам

Законопроект також доповнює перелік учасників ринку новим учасником – трейдером, яким може бути будь-який суб'єкт господарювання, що здійснює купівлю електричної енергії виключно з метою її перепродажу, крім продажу споживачу. Трейдери здійснюватимуть купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми (прямими) договорами або на ринку "на добу наперед" чи внутрішньодобовому ринку. Існування трейдерів на ринку електричної енергії має позитивно вплинути на ліквідність ринку та сприятиме обмеженню значних коливань цін на ринку.

Під час обговорення деякі депутати застерігали, що звичайні громадяни не зможуть, на відміну від великого бізнесу, укладати прямі договори з виробниками дешевшої атомної і гідроелектроенергії, а їм залишиться дорога електрика з ТЕС.

Також Прикінцевими положеннями передбачено, що Кабінет Міністрів України приймає рішення про тимчасову підтримку окремих теплоелектроцентралей для проведення їх реконструкції. При цьому, рішення щодо запровадження підтримки для кожної окремої теплоелектроцентралі приймається за наступних умов:

- вищої за ринкову ціну собівартості виробництва електричної енергії теплоелектроцентраллю без проведення реконструкції;

- відсутності альтернативних джерел теплової енергії на території теплопостачання теплоелектроцентралі;

- наявності техніко-економічного обґрунтування щодо доцільності реконструкції у порівнянні із будівництвом нових альтернативних джерел теплопостачання.

Законопроект передбачає повне виконання вимог Третього енергетичного пакету ЄС щодо юридичного та організаційного відокремлення діяльності з розподілу та передачі електричної енергії від інших видів діяльності, що є умовою для запровадження економічної конкуренції на ринку електричної енергії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme