Запаси Варшавського договору: Чому Україна відсудила у поляків 26 БМП-1

Для оновлення парку бронетехніки ЗСУ Україна змушена вигадувати різноманітні варіанти, часом наражаючись на різного роду проблеми

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Запаси Варшавського договору: Чому Украї…
Фото: Укроборонпром

Днями державне підприємство "Спецтехноекспорт", яке входить до держконцерну "Укроборонпром", відсудило у польської компанії Wtorplast бойові машини піхоти БМП-1. Польська компанія відмовлялась добровільно постачати придбані у неї Україною бронемашини.

Depo.ua спробував розібратись – що це за історія і які саме бронемашини отримає українська армія.

Що за бронемашина БМП-1

БМП-1 – це броньована гусенична машина на озброєнні механізованих підрозділів сухопутних військ, призначена для транспортування особового складу до місця виконання поставленого бойового завдання, підвищення його мобільності, озброєності і захищеності на полі бою в умовах застосування противником зброї та спільних дій з танками в бою.

Як відзначають військові спеціалісти, в умовах клімату і ґрунтів Донбасу гусеничні БМП мають перевагу над колісними БТРами, особливо на пересічній місцевості, тому наразі є більш затребуваними. До того ж, в умовах "Мінських угод" БМП взагалі стали основною вогневою міццю української армії.

Єдиним недоліком радянських БМП, успадкованих Україною, є їх недостатній бронезахист, який прострілюється навіть з крупнокаліберного кулемету. Власне, це і стало причиною великих втрат БМП-2 у перші роки війни на Донбасі (близько 300 одиниць), що змусило Генштаб розконсервувати наявні запаси і дістати "з нафталіну" більш старші БМП-1. Але тут не все так просто.

Чому імпорт

За різними даними, Україна успадкувала від СРСР близько 2000 одиниць БМП-1, з яких на озброєнні ЗСУ станом на сьогодні перебувають 193 одиниці. Можна припустити, що ще кілька сотень одиниць було розпродано за роки незалежності, але навіть за найскромнішими підрахунками фахівців, станом на сьогодні на складах має залишатись близько 1000 одиниць законсервованих БМП-1. Однак, жахливі умови зберігання роблять їх непридатними для використання без дуже дорогої глибокої модернізації.

Багато БМП

Крім того, військові експерти ще два роки тому стверджували, що внутрішні українські резерви БМП-1 вже вичерпано: все те, що було ремонтопридатним на вітчизняних базах і арсеналах – вже відремонтовано та поставлено у війська, а нові БМП Україна не виготовляє.

Читайте також: Бронетехніка майбутнього: Якою буде перша вітчизняна БМП для ЗСУ.

Разом з тим, потреби армії в БМП залишаються і потреби досить великі: станом на сьогодні недокомплект в ЗСУ становить близько 500 одиниць без урахування резерву. От і виходить, що поповнити запаси БМП Україна може лише за кордоном – зі старих запасів країн колишнього Варшавського договору.

Який вихід знайшли

Один з таких запасів фахівці "Укроборонпрому" знайшли на території Чехії, однак чехи відмовились продавати бронетехніку напряму. Тому, щоб вписатись в рамки міжнародного законодавства, було розроблено схему, за якою польська фірма Wtorplast купує БМП-1 у Чехії, розбирає їх до стану нелетальної зброї (відокремлює башту від корпусу) і в такому вигляді продає Україні, а далі вони на "Житомирському бронетанковому заводі" збираються до вигляду бойових машин і передаються на потреби армії.

Що ж до походження самих бронемашин, то на Українському мілітарному порталі кілька років тому проскочила інформація, що йдеться про партію модернізованих БМП-1 від чеської компанії Excalibur Army, яка придбала їх у базовій радянській комплектації у Швеції, а та свого часу закупила їх у Німеччини зі старих запасів НДР.

БМП вид зверху

Відомо, що більшість цих БМП-1 не експлуатувалось ані в НДР, ані в армії Швеції, мають пробіг лише близько 120 км з моменту їх виготовлення і перебувають у відмінному технічному стані.

Що пішло не так

За угодою від 2016 року Україна мала отримати 93 одиниці  БМП-1 за 15,345 млн доларів від польської приватної компанії Wtorplast. Українська державна компанія переказала аванс майже 9 млн доларів за 50 броньованих машин, але закордонний партнер поставив лише два десятки. Решту машин мали поставити до кінця 2018 року, однак протягом останніх двох років Wtorplast взагалі не поставляв техніку "Укрспецекспорту", тому Україні довелося звертатися до польських судів, які стали на нашу сторону.

Добровільно віддати БМП польська компанія відмовилась, тому для вилучення законтрактованих БМП, які були в наявності, залучили судового виконавця, який у примусовому порядку вилучив 26 бойових машин піхоти, що належать Україні.

Що далі

Оскільки ці машини фігурують у державному оборонному замовленні на цей рік, то можна сподіватися, що вже незабаром вони надійдуть на озброєння Збройних сил України.

Але для глобального вирішення питання комплектації ЗСУ бойовими машинами піхоти українській владі варто задуматись над пришвидшенням проекту серійного виготовлення вітчизняних БМП.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme