Якою буде українська кібербезпека з подачі Порошенка

У президентському законопроекті "Про нацбезпеку" далеко не остання роль відводиться кібербезпеці

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Якою буде українська кібербезпека з пода…

В останній день зими, 28-го лютого, у Верховній Раді був зареєстрований президентський законопроект "Про національну безпеку України". Важливість цього законопроекту важко переоцінити, адже він є фундаментальним як для реформи сектору безпеки, так і в якості суттєвого кроку на шляху до НАТО. Саме тому спікер парламенту Андрій Парубій одразу зазначив, що ставить його в пріоритет і дає доручення розглянути невідкладно.

У цьому законопроекті немала доля уваги приділяється кібербезпеці, яка виділяється в окрему стратегію, має схвалюватись рішенням РНБО і затверджуватись президентом. Зокрема, у Статті 27 законопроекту йдеться про комплексний огляд сектору безпеки і оборони, серед якого виділяється стан кіберзахисту держресурсів і критичної інфраструктури.

Судячи з усього, на державному рівні твердне усвідомлення всієї серйозності питання і необхідності вживання заходів щодо попередження та унеможливлення в майбутньому хакерських атак, на зразок тої, що була спрямована проти "Укренерго" в 2016-му і вірусу notPetya, який вдарив по Україні і заодно зачепив солідну частину світу в 2017-му.

В законопроекті зазначено, що реалізація стратегії кібербезпеки має здійснюватися з "використанням механізмів державно-приватного партнерства, а також із залученням міжнародної консультативної, фінансової, матеріально-технічної допомоги".

До речі, це далеко не перший крок держави у цьому напрямку. Варто згадати, що 31 серпня 2017-го року президент Петро Порошенко підписав указ, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо посилення кібербезпеки. Воно полягало у тому, що уряд у тримісячний термін мав врегулювати питання щодо заборони держорганам, підприємствам, установам і організаціям закуповувати послуги з доступу до Інтернет у провайдерів, у яких немає документів про підтвердження відповідності системи захисту інформації встановленим вимогам.

Також Кабміну було доручено запровадити механізм залучення фізичних і юридичних осіб на умовах аутсорсингу до виконання завдань кіберзахисту державних електронних інформресурсів, а Нацбанку рекомендовано за участю Держспецзв'язку та СБУ вжити заходів для удосконалення кіберзахисту системно важливих банків України.

Тоді ж Петро Порошенко доручив невідкладно активізувати співпрацю із зарубіжними партнерами щодо протидії кібератакам і проведення розслідувань таких атак.

Далі – більше. 5 жовтня 2017-го року закон Верховна Рада ухвалила закон "Про основні засади забезпечення кібербезпеки України", який президент підписав 7 листопада того ж року.

Цей закон визначає правові та організаційні основи забезпечення захисту життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави, національних інтересів України у кіберпросторі, повноваження і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій, осіб та громадян, основних засад координації їх діяльності, а також базових термінів у сфері кібербезпеки.

Згідно з цим законом, президент України координує діяльність у сфері кібербезпеки через очолювану ним Раду нацбезпеки і оборони. Також, згідно даного документу, політику в сфері кібербезпеки формує і реалізовує Кабмін.

Згідно цього закону за кібербезпеку в рамках своїх повноважень відповідальні міністерства, місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування, правоохоронні органи, розвідка і контррозвідка, суб'єкти оперативно-розшукової діяльності.

Крім того, забезпечення кібербезпеки країни покладено також на ВСУ, Нацбанк, підприємства, які відносяться до об'єктів критичної інфраструктури, підприємства і громадян, які працюють в сфері національних інформаційних ресурсів, інформаційних електронних послуг.

Як бачимо, отримавши кілька гучних ляпасів від кібертерористів, держава намагається підходити до вирішення проблеми кібербезпеки системно, з консолідацією всіх можливих ресурсів – як напряму підконтрольних їй (шляхом залучення уряду, Нацбанку, спеслужб тощо), так і незалежних (шляхом державно-приватного партнерства та аутсорсингу).

Таким чином можна зробити висновок, що фундамент системної кібербезпеки було закладено ще у 2017-му році законом "Про основні засади забезпечення кібербезпеки України", а законопроектом "Про національну безпеку України" пропонується систематизувати цей процес і синхронізувати його з аналогічними світовими процесами. Адже недаремно президент відзначив, що поданий ним законопроект розроблявся у тісній співпраці зі спеціалістами НАТО.

Читайте також: Закон про Нацбезпеку: Що Порошенко пропонує змінити в армії та обороні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme