Ліфти в ЗСУ: Як людина без освіти може зробити кар'єру в армії

Сьогодні контрактна армія дарує низку переваг, але мало підписати військовослужбовця на контрактну службу – його треба ще й втримати там. ЗСУ таки мають певні переваги в цьому напрямку

Ліфти в ЗСУ: Як людина без освіти може з…

Президент України Петро Порошенко вчора у щорічному посланні до парламенту вкотре наголосив, що 70% української армії вже є контрактною.

"Як верховний Головнокомандувач, я впроваджую курс на професіоналізацію українського війська, і на параді доповів українському народу, що українська армія вже на 70% контрактна, ця цифра буде збільшуватись" – сказав президент.

Все це добре і цифри справді вражають, особливо враховуючи стан справ у ЗСУ ще два-три роки тому. Однак, чи все так просто і райдужно у цій темі, як здається на перший погляд? Адже мало лише залучити військовослужбовця до контрактної служби – його там потрібно ще й втримати.

Як часто розповідають самі військовослужбовці, реалії служби за контрактом не завжди відповідають очікуванням. Дуже багато бійців скаржаться на муштру та невиправдану, на їхній погляд, бюрократію та совковщину. Наприклад, дуже поширеною є скарга на командирів, ставлення і підходи яких досі залишились на рівні кількарічної давнини, коли армія нагадувала швидше один великий "стройбат".

При цьому, сьогодні військовослужбовці-контрактники, які на початку АТО уклали контракти "до завершення особливого періоду", можуть в односторонньому порядку розірвати контракт після 18 місяців служби – відповідний закон прийняла Верховна Рада України 12 липня цього року.

Враховуючи вищеописані фактори, а також втому від затяжної війни на Донбасі, не виключений (навіть суто теоретично) варіант розвитку подій, за яким люди почнуть просто звільнятись зі Збройних сил. І тут на передній план має виходити зацікавленість з боку держави у тому, щоб втримати їх. Адже якщо не вдасться втримати контрактника в армії, то йому доведеться шукати заміну, а це додаткові втрати часу та матеріальні витрати на навчання.

Давайте розглянемо, що сьогодні робить українська влада, щоб стимулювати громадян йти на контрактну службу та залишатись там якомога довше.

Висока заробітна плата

Як Україні втримати контрактників на службі - фото 1

Тут останніми роками можна констатувати справжній прорив і #перемогу – якщо кілька років тому зарплата бійця розпочиналась від 1502 грн 50 коп., рік тому – від 2341 грн, то зараз мінімальна зарплата у військовослужбовця-контрактника становить 7000 грн. Так, "на гражданці" можна заробити й більше, але тенденція не може не радувати.

Соціальне забезпечення 

Як Україні втримати контрактників на службі - фото 2

Проходження військової служби за контрактом передбачає низку переваг. Наприклад, контрактники мають право на безкоштовне лікування в медустановах Міноборони і на санаторно-курортне лікування. Також вони можуть претендувати на виділення безкоштовного житла (хоч з цим і не все так просто) та здобуття вищої освіти, а діти військовослужбовців завжди будуть першими в черзі на запис в дитячий садок або школу.

Кар'єрний ріст

Як Україні втримати контрактників на службі - фото 3

Сьогодні армія вже для багатьох стала своєрідним соціальним ліфтом. Простіше кажучи, не маючи за плечима вищої освіти, можна піти на військову службу за контрактом, вивчитись на офіцера і стати кадровим військовим з подальшим просуванням кар'єрною драбиною. З цією метою навіть було збільшено граничний вік для прийому у військові ВНЗ до 30 років.

Академії сухопутних військ навчають на офіцерський та сержантський корпус, плюс є курси перепідготовки офіцерів. Будь-який військовослужбовець, який пішов на військову службу за контрактом, має право та можливість здобути вищу військову освіту (чотири або п'ять років, в залежності від спеціальності) з отриманням диплому спеціаліста бойового підрозділу та з присвоєнням першого офіцерського звання лейтенант.

При цьому, бойовим офіцером за прискореною процедурою може стати рядовий чи сержант Збройних сил України, якщо він має вищу освіту не нижче бакалавра. Для учасників бойових дій процедура ще простіша: за наявності вищої освіти їм присвоюється військове звання молодший лейтенант без курсів перепідготовки і навчання.

На жаль, повну статистику отримати нам не вдалося, тому що це є інформація з обмеженим доступом, але з відкритих джерел відомо, що протягом останнього року близько тисячі сержантів і рядових із бойовим досвідом отримали офіцерські звання у ЗСУ за прискореною процедурою.

Як повідомив керівник прес-служби Генерального штабу Владислав Селезньов для "Радіо Свобода" у березні цього року: "Під час реалізації завдань, визначених РНБО, Генеральний штаб забезпечив навчання трьох черг військовослужбовців. В рамках першої черги пройшло 322 військовослужбовця, під час другої черги з листопада 2015 по лютий 2016 року – 240 військовослужбовців, а з 4 лютого триває навчання третьої черги – 320 осіб".

Як бачимо, держава протягом останніх років зробила досить багато для того, щоб простимулювати своїх громадян ставати її професійними захисниками. Але чи достатньо цього? Це запитання ми задали одному з тих, хто безпосередньо займається набором на військову службу за контрактом – військовому комісару Ужгородського міського об'єднаного військового комісаріату, підполковнику Миколі Журавльову.

"Звісно, цього недостатньо. Окрім грошового забезпечення кожен військовослужбовець хоче, щоб його сім'я була забезпечена житлом – розквартирована. Цей процес рухається, але дуже важко. Якщо військовослужбовців будуть забезпечувати житлом, то люди не лише будуть йти на службу за контрактом, але й бажатимуть там залишатися. А щоб не було зловживань, можна продумати різні варіанти. Наприклад, спочатку військовослужбовець-контрактник забезпечується службовим житлом, а після 15 років служби за контрактом отримує це житло у власність" – прокоментував для depo.ua пан підполковник.

Зрештою, враховуючи те, що процес реформування армії ще триває, у цьому питанні можна поставити кому і уважно слідкувати за розвитком подій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"