Як Україна розбудовує свою армію: Військово-морські бази

1,3 млрд доларів з кредиту, який Велика Британія дає Україні на розвиток флоту, підуть на облаштування військово-морських баз

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Як Україна розбудовує свою армію: Військ…
Фото: Прес-центр ВМС ЗСУ

Україна домовилась з Великою Британією про спільний розвиток українського військово-морського флоту. За угодою, Велика Британія дасть Україні кредит у розмірі 2,5 млрд фунтів стерлінгів (2,7 млрд доларів). Половина цих коштів піде на будівницто нових кораблів, перший з яких уже заклали на верфі в Шотландії, а інша половина – на спорудження в Україні військово-морських баз.

За останньою інформацію від посла України у Великій Британії Вадима Пристайка, щодо двох таких баз уже ведуться роботи – зокрема, відбувається планування, прив'язка до місцевості. Одна з них буде знаходитись на узбережжі Чорного моря, друга – Азовського.

Це будуть спеціальні військово-морські бази, де будуть розміщені війська, а також буде жити персонал і їхні сім'ї. Щоправда, точного місцезнаходження нових баз ані Пристайко, ані будь-хто інший не називають.

Взагалі, в Україні наразі є дві військово-морські бази: Військово-морська база "Південь" на Чорному морі в Одесі і Військово-морська база "Схід" на Азовському морі у Бердянську. Вони були утворені у 2016-2018 роках шляхом укрупнення і передислокації наявних місць постійного базування Військово-морських сил ЗСУ. Тож україно-британський проект навряд чи передбачає будівництво ще двох абсолютно нових баз. Швидше за все йдеться про розширення існуючих, тим більше, що обидві бази потребують розбудови.

Військово-морська база "Південь"

База розташована у Одесі і веде свій літопис ще з радянських часів – тут було одне з місць базування Військово-морського флоту СРСР. Зараз це основна військово-морська база Збройних сил України.

Як військово-морська база ВМС ЗСУ вона була утворена 10 квітня 1994 року під час активної фази поділу Чорноморського флоту СРСР між Україною та Росією. У відповідь на спроби росіян вивезти з бази військове майно, український уряд розформував 318-й дивізіон консервації Чорноморського флоту і на його місці створив Західний морський район ВМС ЗСУ. Над усіма кораблями, катерами, суднами забезпечення і об'єктами берегової інфраструктури були урочисто підняті українські державні і військово-морські прапори.

У 2002 році Західний морський район переформатували в Західну військово-морську базу, а у 2018 році – у Військово-морську базу "Південь".

Сьогодні ВМБ "Південь" включає в себе чотири дивізіони, до складу яких входять десятки плавзасобів:

30-й дивізіон надводних кораблів, до складу якого входять, зокрема, фрегат "Гетьман Сагайдачний" і ракетний катер "Прилуки".

1-й дивізіон кораблів охорони рейду, до складу якого входять протидиверсійний катер "Гола Пристань", рейдовий водолазний катер "Володимир-Волинський", середній морський транспорт "Горлівка", катер зв'язку "Південний" та деякі інші.

24-й окремий дивізіон річкових катерів, який включає в себе, серед іншого, артилерійський катер "Скадовськ".

28-й окремий дивізіон аварійно-рятувальної служби, до складу якого включені рятувальний буксир "Ізяслав", пожежний катер "Борщів", рейдові водолазні катери Ромни" і "Токмак", санітарний катер "Сокаль", кілекторне судно "Шостка" і плавучий склад "Золотоноша".

Військово-морська база "Південь"

Військово-морська база "Схід"

База наразі будується в Бердянську на північно-західному узбережжі Азовського моря.

Необхідність її будівництва обумовлена кількома факторами. Починаючи з 2013 року на Азовському морі зачастили випадки піратства з боку російських кораблів, від якого потерпають українські риболовецькі судна.

А після того, як Росія окупувала Крим і частину азовського узбережжя Донецької області, суттєво зросла загроза з моря для українських міст на Азові, зокрема – для Маріуполя і Бердянська.

Тож наприкінці 2016 року в Бердянську було розпочате будівництво військово-морської бази (досі на Азові Україна не мала таких баз). За планами вона має включати два дивізіони броньованих артилерійських катерів і підрозділи берегової артилерії. Також в передмісті Бердянська вже базується 501-й батальйон морської піхоти і у самому Бердянську відкрито вербувальний центр ВМС.

У вересні 2018 року РНБО вирішила створити на Азовському морі корабельно-катерне угрупування ВМС ЗСУ з розбудовою відповідної інфраструктури та забезпечити підрозділи берегової оборони новітньою високоточною ракетною зброєю.

11 квітня 2020 року під час візиту президента України Володимира Зеленського до Бердянська презентували проект реалізації військово-морської бази. Мовляв, впораються за два роки та 553 млн гривень.

Проект Військово-морської бази "Схід"

Окрім використання існуючого причалу №9 на території Бердянського торговельного морського борту, для бази заплановано будівництво ще декількох причалів – №10, №11 та №12, на котрих розміститься два дивізіони катерів. Окрім морської компоненти тут же буде розташований протидиверсійний підрозділ та сили забезпечення.

Сюди заплановано перебазувати дивізіон малих броньованих артилерійських катерів з ВМБ "Південь" та створити новий дивізіон за рахунок переданих США швидкісних патрульних катерів Mark VI.

Наразі у складі ВМБ "Схід" перебувають чотири артилерійських катери проекту "Гюрза-М" – "Аккерман", "Кременчук", "Лубни" і "Вишгород", пошуково-рятувальне судно "Донбас", морський буксир "Корець" і рейдовий пасажирський катер "Дмитро Чубар".

Читайте також: Посунути Росію на Азові: Якою буде база ВМС у Бердянську

Пункти базування ВМС ЗСУ

Окрім військово-морських баз Україна має також пункти базування: Маріуполь і Генічеськ на Азовському морі; Южне, Очаків і Миколаїв – на Чорному.

В Маріуполі та Миколаєві пункти існували й раніше, а от в інших містах інфраструктуру доводиться розбудовувати з нуля, тому застосування британським грошам, безумовно, знайдеться і там.

Зокрема, до Очакова з Одеси у 2019 році перебазували середній десантний корабель "Юрій Олефіренко" і артилерійські катери АКА-02 та "Рівне".

Саме в Очакові військові будівельники зі США будують три об'єкти: Морський оперативний центр ВМС України, Ремонтні майстерні, Контрольно-пропускні пункти. По завершенню будівництва Морський операційний центр здійснюватиме керування морським, повітряним та береговим компонентами, а також Силами спеціальних операцій.

Будівництво військово-морської бази в Очакові

У Южному пункти базування ВМС України відкрився лише у 2020 році і до цього там ніколи не базувалися кораблі та військові катери.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Флот

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme