Відповідь Путіну на "Авангард": Що за гіперзвукову зброю розробляють в США

Володимир Путін дуже хизувався тим, що Росія стала передовою країною в розробці гіперзвукової зброї. І в новій гонці озброєнь перегнала США та Китай

Відповідь Путіну на "Авангард": Що за гі…

Пентагон та корпорація Raytheon підписали угоду на розробку гіперзвукового тактичного крилатого блоку. Сума в угоді прописана непогана - $63,3 млн.  Raytheon займатиметься подальшим розвитком програми гіперзвукової зброї Tactical Boost Glide (гіперзвуковий плануючий крилатий блок). Наразі відомо, що блок буде встановлений на ракетний прискорювач, який зможе розвинути швидкість майже 6,4 тис. км/год. Після того, як блок відокремиться від ракети, він може маневрувати в польоті до цілі без можливості прискорення. На сайті DARPA (Управління перспективних дослідницьких програм Пентагону) відзначається, що програма TBG включає як наземні, так і льотні випробування. А головна мета проекту - "розробити ефективний, керований і доступний" апарат. Простіше кажучи, США готують ефективну відповідь Росії на її комплекс з міжконтинентальною ракетою "Авангард", яка здатна розвивати за оцінками росіян швидкість до 30 тис. км/год і летіти на відстань від 2 до 6 тис. км.

Мабуть, всі добре пам'ятають мультики Володимира Путіна на зверненні до Федеральних зборів у березні 2018-го. Там була і гіперзвукова авіаційна ракета "Кинжал", що встала на бойове чергування в 2017-му, і міжконтинентальна ракета комплексу "Авангард", а ще ж в росіян є "Циркон"... До слова, "Авангард" Путін презентував у грудні 2018-го - навіть сам керував запуском. І лишився дуже задоволеним, мовляв - кращий подарунок країні на Новий рік. Хоча тоді він якось замовчував той факт, що технологія "Авангарду" є старою. І перші пуски відбувалися ще в 2011-му році. Зате в прес-службі Кремля хизувалися -  ракета "Авангарду" може обходити зони дії інформаційних і вогневих засобів "усіх наявних і перспективних систем ПРО". 

Російська преса вибухнула схвальними відгуками - перегнали ж США, у яких нема гіперзвукової зброї. Байдуже економічні проблеми, санкції, зубожіння - все це можна пережити, якщо маєш нові ракети, на розробку яких пішли бюджетні гроші. Не виключено, за закритими статтями. А там ще й ядерна торпеда "Посейдон" з'явиться, яку з часів СРСР розробляли.

Американська преса тоді також відзначила, що Росія в компонентах гіперзвукової зброї випередила США. І американцям потрібно подбати про захист від гіперзвукових ракет Путіна, якого наразі немає. Тим більше, що російський лідер анонсував розгортання комплексів "Авангард" вже у 2020-му році. 

Цікаво, що в 2016 году Raytheon отримав контракт на $174 млн на розробку концепції гіперзвукової зброї. А в листопаді минулого року DARPA запропонувала розробку систем гіперзвукових ракетних установок, а також систем ПРО під назвою Glide Breaker, які призначені для перехоплення гіперзвукових ракет інших країн. У Пентагоні заявляли, що розробка контрзаходів проти гіперзвукової зброї третіх країн є пріоритетною. Під це, зокрема, можна залучити ще більше грошей платників податків. У серпні 2018 року президент США Дональд Трамп підписав рекордний оборонний бюджет - на $716 млрд. Цікаво, що в серпні того ж року свій перший гіперзвуковий апарат випробував Китай - Xingkong-2 здатний розвивати швидкість понад 7,1 тис. км/год).

Ключовим в історії перегонів у гіперзвуковій зброї, особливо між США та Росією є те, що договір РСМД, з якого першими вийшли Штати, а нещодавно це зробила і Росія, порушував саме Кремль. І "Авангард" - це прямий доказ цього порушення. Тому відставання США від росіян в цій компоненті і справді може існувати. Бо американці дотримувалися ДРСМД. І тепер, коли він помер, вони просто вкладуть гроші та створять власні аналоги, очевидно, більш технологічні, ніж це здатні зробити в Москві та Пекіні. між іншим, система ПРО США і раніше не могла похизуватися тим, що здатна перехопити всі радянські ракети. Той самий попередник "Авангарда" - С-24 "Ярс" наявними ПРО зупинити з високою долею імовірності було важко. Як і американські "Першинг-2" було практично неможливо перехопити в часи холодної війни радянськими ПРО. Останні, до речі, випускалися з 1983-го по 1991-й роки і були знищені згідно із договором РСМД... Так що і тепер гіперзвукова зброя стане своєрідним останнім аргументом наступального характеру. Але чи зможуть російські ракети долетіти до США - далі, ніж до Аляски - питання риторичне. 

Але тут виникає цікавіший момент стосовно Європи. Німеччина, Франція та інші країни опиняються фактично під прицілом. І мають обрати для себе союзника, який зможе їх захистити. Якщо в Східній Європі витрачаються на американську зброю, як ті самі поляки на системи "Patriot", то авторитетні країни ЄС не хочуть бачити в себе ні американські системи ПРО, ні крилаті ракети, які можуть відігравати стримуючий фактор. Чи захочуть там розміщувати потенційну гіперзвукову зброю в нинішніх умовах європейсько-американських непростих стосунків, особливо мова тут про Німеччину і Францію...? Щось вирішувати доведеться точно, бо Росія візьме Європу під ковпак. І Москві також дуже хочеться їх "захистити" - це сам Путін казав. 

В будь-якому разі, США вже виграли від російського "Авангарду".  В рамках програми Prompt Global Strike, яка передбачає створення систем наступального неядерного озброєння, США вже раніше проводили випробування умовних аналогів "Авангарду" - Advanced Hypersonic Weapon. Це розробка командування космічної та протиракетної оборони ЗС США, Сандійской національної лабораторії і Hypersonic Technology Vehicle 2, що розробляється DARPA і ВВС США. З 2010 року також проводяться випробування гіперзвукової крилатої ракети X-51A.

А проект Raytheon, в рамках якого був укладений контракт з Пентагоном - Tactical Boost Glide буде використовувати технічні знання і уроки, отримані в ході розробки і льотних випробувань попередніх систем. Тобто буде ще більш сучасним.

Ще одна американська програма, яка реалізована DARРA і ВПС США - Hypersonic Air-breathing Weapon Concept передбачає створення гіперзвукової зброї з повітряно-реактивним двигуном. DARРA та армія США працюють над проектом Operational Fires, який передбачає розробку і демонстрацію гіперзвукової системи наземного базування.

В Штатах створюється й аналог російського "Кинжалу" - Hypersonic Conventional Strike Weapon та Air-Launched Rapid Response Weapon. Над цим працює американська компанія Lockheed Martin. У квітні і серпні 2018 го вона уклала з Пентагоном відповідні контракти на $928 млн і $480 млн.

Як пише Bloomberg, на 2020 фінансовий рік Міністерство оборони США запросить на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи суму - $104 млрд. На 2019 й була закладена сума в $95 млрд. Для прикладу, військовий бюджет Росії в 2018-му році оцінювався в $46 млрд. А за словами в.о. Міністра оборони США Патріка Шанахана, випробування гіперзвукової зброї в США у 2019-му будуть проводитися частіше і їх стане більше. 

Виходить, що оборонка американців і завдяки росіянам отримала черговий технологічний та фінансовий ривок. Який в майбутньому може дати ще більше геополітичних плодів. 

 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme