Весняний призов: Кого і як "знімуть" в українську армію

З 2 квітня в Україні стартує вже традиційний весняний призов, який триватиме до кінця травня. Офіцери запасу під нього не потрапляють, але їх призвуть в червні

Весняний призов: Кого і як "знімуть" в у…

Ще 15 лютого Петро Порошенко підписав указ про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби та нові строки проведення призовів українців на військову службу в 2018 році.

Згідно із документом, весняний призов відбудеться із початку квітня до кінця травня, а осінній - з жовтня до кінця листопада.

Повістки із запрошенням на медогляд українцям почали приходити ще в січні.

На військову службу планується призвати 15 190 чоловік. Із них до ЗСУ - 8990 осіб, Державної спеціальної служби транспорту - 1000 осіб, Держприкордонслужби - 1200 осіб, Нацгвардії - 4000 осіб.

Рік тому до військ призивали 14 135 чоловік, а весною 2016-го - 16 615 українців.

Кого призвуть і на скільки

Призовний вік в Україні в 2018 році встановлено на рівні 20-27 років. Чоловіки цієї вікової категорії, які будуть визнані придатними до стройової підготовки і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов'язані служити. Молодь 18-19 років може пройти службу в армії на добровільній основі за контрактом.

Згідно ст. 23 ЗУ "Про військовий обов'язок и військову службу" призовники без вищої освіти служитимуть 18 місяців, а ті, що мають закінчену вищу освіту - 12 місяців.

Скільки грошей дадуть

Обсяг видатків на одного призовника становить 3 тисячі 617,13 грн, з них: 3,5 тис. грн - для виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу; 93,13 грн - для підготовки та проведення призову на строкову військову службу (без урахування коштів на харчування та перевезення громадян України, призваних на строкову військову службу, із збірних пунктів обласних, Київського міського військових комісаріатів до місця служби).

Сам призов обійдеться бюджету 61,6 млн.

Повістка прийшла, що далі?

Призовники, які отримали повістку з військкомату, згідно із законодавством, зобов'язані прибути до призовної дільниці в термін, зазначений у ній. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов'язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат. Хоча в суді ігнорування цієї норми довести буде дуже важко - своєрідний пережиток радянщини. Вона створена лише для того, щоб ускладнити життя ухилянтам, яких постійно "немає" вдома, коли потрібно підписати повістку. Її, між іншим, має право доставити уповноважений представник військкомату, або ж умовний поліцейський. В Україні досить часто повістки розносять двірники. Під час мобілізації таким займалися мобілізовані до лав військ.

Є поважні причини, які можуть не дозволити прийти: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича чи близького родича дружини.

Хто не піде в армію

Законодавством також встановлені умови, коли чоловік може отримати право на відстрочку від служби. До таких відносяться хлопці, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину, студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій, призовники, які є єдиними годувальниками в сім'ї, педагоги, лікарі, священнослужителі, поліцейські, резервісти і т.д.

Є ще можливість отримати повне звільнення від служби. Це регулює ст. 18 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу". Звільняються від армії по призову чоловіки, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби, досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу), котрі до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах, виконали обов'язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу, засуджені і ті, родичі яких померли чи стали інвалідами під час проходження військової служби чи зборів.

Варто також підкреслити, що перша повістка не означає, що людину забирають в армію. Як правило, військкомат викликає чоловіка на звірку даних або медогляд. Вже за результатами останнього приймається рішення про призов. На місці у випадку успішного проходження медогляду можуть запропонувати підписати повістку для явки на збірний пункт з речами. Або ж вона прийде за місцем проживання потім.

Ухилення від армії

В Україні передбачено адміністративну і кримінальну відповідальність за ухилення від служби. Як адмін покарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Від 170 до 510 грн треба буде заплатити за перший випадок (посадові особи до 1700 грн). За другий протягом року сума вже інша - від 510 до 1700 грн (посадова особа від 1700 до 5100 грн). Цікаво, що така відповідальність наступає, якщо ви підписали повістку на той самий медогляд чи звірку даних, але не прийшли. Якщо ж підпису нема - немає і оповіщення. І, відповідно, адміністративна відповідальність, як правило, не наступає.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. В більшості випадків покарання є умовним.

Таку жорстку санкцію можна отримати за рішенням суду, якщо, наприклад, Ви підписуєте повістку на відправку у війська і не приходите по ній. Вас оголосять у розшук, а потім буде суд.

Якщо я офіцер запасу - в армію не піду?

Під весняний призов "квітень-травень" офіцери запасу, або "піджаки", справді не потрапляють. Але із червня має розпочатися окремий призов саме "піджаків", які не служили в армії. Стосується це випускників військових кафедр. Планують призвати 500 чоловік.

Повістки у Києві такі офіцери почали отримувати ще в березні. Викликають на звірку даних за якою обов'язково послідує медогляд.

Відомо, що за останніми даними із ЗСУ звільнилися 10% офіцерів. "Піджаками" планується закрити вакантні офіцерські посади в тилу. В АТО їх примусово не відправлятимуть - лише за бажанням. Командувати військами також не дозволять. Вони місяць проведуть в учебці, а потім стануть звичайними клерками в частинах. Таким чином керівництво армії розвантажує бойових офіцерів в тилу для того, щоб вони могли їхати в АТО.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme