Справа Без'язикова. Чи міг український полковник служити "ДНР"

Полковник ЗСУ Іван Без'язиков, який був звільнений з полону проросійських бойовиків влітку 2016 року, затриманий за підозрою у співпраці з "ДНР"

Справа Без'язикова. Чи міг український п…

Досить темна історія розгортається навколо українського полковника Без'язикова. У 2014 році він потрапив у полон бойовиків і пробув у ньому майже два роки (22 місяці). На той час він займав посаду начальника розвідки сектора "Д", який прикривав кордон в Донецькій області.

У полон потрапив, коли їхав разом із двома побратимами (командиром роти глибинної розвідки 54-го розвідувального батальйону Євгеном Мандажі і юристом майором Валерієм Шмегельським) забирати тіла загиблих у Степанівці бійців після того, як 13-го серпня 3-тя батальйонно-тактична група 30-ї механізованої бригади залишила село на кордоні з Росією після масованих артилерійських ударів російської армії і наступу терористів.

Без'язиков так описував дані події в інтерв'ю Censor.net.

"В тому то і справа, що ситуація була зовсім темна, незрозуміла - хто там, що там, скільки людей, де, які сили, хто їх атакував. Було бойове зіткнення із застосуванням важкої техніки - танків, артилерії. І загони "ополченців" вибили нашу батальйонно-тактичну групу. Завдання було - повернути тіла загиблих. Але для того, щоб їх повернути, треба було з'їздити в Степанівку, подивитися, хто там є, встановити контакт якийсь. Ми їхали з білим прапором. І без зброї. Нас було троє. На легковому автомобілі. До нього ми прив'язали велике біле полотнище, щоб було видно. У бінокль, щоб можна було визначити. Ми заїхали на "висоточку", показали себе, постояли, почекали. Ніхто не відгукнувся, ніяких ознак не подав. Ми почали вже спускатися з цієї висоти, пробили колесо і міняли його. Потім зрозуміли, що ми туди не заїдемо, бо дорога була всіяна осколками "Градів". Вийшли з машини, взяли цей прапор білий і пішли пішки. Йшли, поки не натрапили на озброєних людей. Це були козаки якісь. Ми з ними провели переговори, пояснили, що хочемо забрати тіла вбитих. Командир їхній сказав: "Так, добре". Домовилися, що на наступний день приїдемо зі своїм транспортом і почнемо евакуацію загиблих. А на зворотному шляху вже, коли йшли до своєї машини, інше угруповання вискочило на нас. Ми ж всі думали в той час, що вони під єдиним командуванням все-таки. А виявилося, що там безліч цих угруповань, які не підкоряються нікому і один одному. Надалі я дізнався, що вони ще жорстко конкурують, аж до бойових зіткнень, що між собою у них там відбувається розподіл територій. Козаки всі села "станицями" обзивали відразу, свої козачі правила встановлювали - нагайка, батіг за порушення ... З Північного Кавказу якісь банди були - там свої правила. І це тривало досить довго, наскільки я знаю, десь тільки до весни 2015 року пішов процес встановлення єдиновладдя", - розповідав він.

Полковник потрапив у полон, його досить довго не обмінювали. Сам Без'язиков розповідав, що переходив із рук в руки до різних угруповань, а сидів під охороною "Республіканської державної служби охорони" у телецентрі тоді, як обмінювали тих, хто був у будівлі СБУ. 

Сьогодні ж дружина полковника Маргарита Кушнірова, яка доклала величезних зусиль для звільнення чоловіка з полону, розповіла в ефірі "Громадського", що Без'язикова затримали наші правоохоронці. 

Вона зазначила, що четверо осіб у цивільному одязі прийшли за Без'язиковим з ордером на обшук. У документі зазначалося, що полковник підозрюється у співпраці з проросійськими бойовиками "ДНР".

"Перебуваючи в полоні у незаконного формування самопроголошеного "розвідувального управління ДНР" вступив у вказане формування і виконував обов'язки заступника начальника першого відділу агентурної розвідки", - говорилося в ордері, за її словами.

При цьому в будинку полковника вилучили техніку - комп'ютери, планшети, карти пам'яті, фотоапарати і мобільні телефони.

Після звільнення з полону у липні цього року полковник Без'язиков дав велику кількість інтерв'ю, говорив з президентом. А уповноважена президента України з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко взагалі казала, що звільнення - це була справжня таємна операція, і хвалила спецслужби. 

В інтерв'ю Censor.net він підтверджував, що бойовики пропонували йому співпрацю.

"Хотіли, щоб я перейшов на їхній бік. Просто "на стороні добра" взяти участь пропонували. Говорили, мовляв, "ви ж розумієте, що ви не праві, ви воюєте проти свого народу Збройними силами, керівництво ваше злочинне, ви виконуєте злочинні накази", - розповідав Без'язиков.

Також він розповідав, що його вивозили кудись із зав'язаними очима, де у нього на чистій російській намагалися довідатися про військові таємниці. 

"Ще на початку, через тиждень після того як захопили, мене вивозили кудись. Можливо, в Російську Федерацію. Я був із закритими очима, пересувалися в мікроавтобусі, але можна припустити, що приблизно такий час треба затратити, щоб виїхати в Ростовську область. Але там, знову-таки, я теж нікого не бачив - вся розмова була з закритими очима. В потилицю - ствол. Питання. Чистою російською мовою, не суржиком. Думаю, що це були якісь спецназівці. Ось це був єдиний момент, коли я швидше за все стикався з російськими солдатами. Їх більше цікавили тактичні якісь завдання. Де блокпости, наприклад, по яких дорогах йде постачання. Можна припустити, що це для якихось диверсійних завдань. Чи розповідав я військові таємниці? Ні, не розповідав. Справа в тому, що у них, досить розвинена мережа інформаторів. У кожному населеному пункті активісти були, які передавали інформацію, тому особливої ​​таємниці з цього робити немає сенсу. Зараз і технічна сторона справи просунулася. Розвідувальна система, квадрокоптери, безпілотники кружляють, не перестаючи. Тому щось в таємниці зробити, під покровом ночі, практично неможливо", - казав полковник.

Окрім цього, він стверджував, що російських офіцерів на Донбасі не бачив, казав, що вести переговори з Захарченком і Плотницьким варто, а про свою перевірку СБУ говорив просто - вона триватиме не один день.

Сьогоднішня ситуація із Без'язиковим, якого звинувачують у співпраці з "ДНР", може бути як правдою, так і провокацією. 

Варто згадати численні ролики пропагандистських каналів "News-Front", Lifenews та ін, які висвітлювали активні бойові дії у 2014-2015 роках, зокрема битву за Донецький аеропорт. Там також знімали відео, коли командири найманців вели діалог з нашими полоненими, котрі в свою чергу звинувачували командування ЗСУ, яке їх кинуло. Дана показуха на камеру мала показати українцям, чому не варто йти на війну. 

Цілком можливо, що такого ж роду провокація, навіть з фотографіями Без'язикова, може бути реальністю. 

СБУ розбереться у даній справі і дасть свою оцінку. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme