Перекрив воду в окупований Крим: Хто такий Андрій Сенченко, можливий новий міністр оборони України

В коридорах влади ширяться розмови про те, що незабаром Україна отримає нового міністра оборони - кримчанина Андрія Сенченка

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Перекрив воду в окупований Крим: Хто так…
Фото: Радіо Свобода

Два тижні тому ми писали, що міністр оборони України Андрій Загороднюк перебуває під прицілом. Джерела в Офісі президента натякали, що президент Володимир Зеленський придивляється до своєї формальної квоти в уряді: міністра оборони та міністра закордонних справ. Конкретно Загороднюком на Банковій незадоволені через те, що він "ніяк не проявив себе на посаді міністра оборони". Крім того, кажуть, що Загороднюк боїться підписувати важливі документи, тому багато нагальних рішень банально гальмуються.

Читайте також: Реформатор чи протеже Коломойського: Хто такий міністр оборони Андрій Загороднюк.

І хоч сам Андрій Загороднюк з цим не погоджується, в Офісі президента повним ходом розглядають йому заміну. Одним з найбільш реальних претендентів на цю посаду несподівано називають 60-річного Андрія Віленовича Сенченка. Depo.ua пропонує познайомитись з ним ближче.

Про Андрія Сенченка відомо досить багато, так як він останні років 20 перебуває на виду, при чому, як у сфері бізнесу (найбагатша людина Криму) і політики (був депутатом Верховної Ради АР Крим і депутатом Верховної Ради України трьох скликань), так і безпеки і оборони (т.в.о. заступника глави Адміністрації в.о. президента Турчинова під час подій весни 2014 року).

Бізнесом почав займатися у рідному Криму (народився у Сімферополі) у 1997-му році і на момент обрання депутатом Верховної Ради у 2006-му був досить забезпеченою людиною. Зокрема, у 2007 році в рейтингу 100 найбільших платників податків – кандидатів у депутати посів 24 місце, зовсім трохи поступившись Рінату Ахметову (23 місце).

Сам він в інтерв'ю описує свою бізнес-стратегію таким чином: купував підприємства на грані банкрутства і розвивав їх. Як приклад наводить "Кримзалізобетон", який він придбав зі штатним розписом у 200 працівників, тоді як на момент окупації Криму Росією там працювало вже до 4 000 людей у кількох містах, а завод був найбільшим виробником будматеріалів у Криму.

Крім "Кримзалізобетону" до бізнес-імперії Сенченка входили дві будівельні компанії, дві аграрні компанії і дуже багато нерухомості, зокрема, у Сімферополі і в Ялті. Щоправда, за його ж словами, у 2014 році окупанти "націоналізували" (а по суті вкрали) все його майно і активи в Криму у відповідь на рішення перекрити подачу прісної води на півострів.  Сенченко в 2014 році, перебуваючи на посаді т.в.о. заступника глави Адміністрації президента, ухвалив рішення про перекриття Північно-Кримського каналу.

Крім цього, говорять, що він особисто вів переговори і домігся визволення з окупованого Криму 40 осіб, у тому числі: журналістів знімальної групи "Вавилон'13", командуючого ВМС України адмірала Сергія Гайдука, його заступника генерала Ігоря Воронченка, полковника Юлія Мамчура, командира "Феодосійських морпіхів" Дмитра Делятицького та інших.

Після прийняття політичним керівництвом України рішення про відвід військових з Криму, Сенченко організовував евакуацію родин військовослужбовців, курсантів і військових ліцеїстів. Кажуть, що він особисто вів переговори про вивід з окупованого Криму української військової техніки, завдяки чому вдалось повернути на материк 3 502 одиниці військової техніки та озброєння, у тому числі: бойові гвинтокрили, літаки, кораблі, артилерійські системи, броньовану техніку та інше.

Згодом був головою Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин трагічних подій, що призвели до загибелі та захоплення в полон бійців добровольчих батальйонів, а також Збройних сил України біля міста Іловайськ Донецької області. Комісія під керівництвом Сенченка поклала відповідальність за Іловайську трагедію на всіх найвищих військових посадовців того часу: президента Петра Порошенка, начальника Генерального штабу ЗСУ Віктора Муженка, начальника штабу АТО Віктора Назарова та міністра оборони Валерія Гелетея.

Останніми роками Сенченко був відомий своїм критичними висловлюваннями на адресу олігархів Дмитра Фірташа і Ігоря Коломойського, а також колишнього прем'єра Арсенія Яценюка, які, за його словами, пролобіювали і організували в окупованому Криму так звану "вільну економічну зону", що дозволило згаданим олігархам зберегти свої бізнеси у Криму, перереєструвавши їх за межами півострова.

"Як треба було вчинити? З одного боку, люди брали кредити, вкладали в бізнес, розвивали виробництво, воювали за ринки і так далі… Але, з іншого боку, є країна. Якщо ми вважаємо цю країну своєю, значить треба воювати не за бізнес, а за країну. І треба було йти на ці жертви", – заявив Сенченко в інтерв'ю одному з українських видань у 2018 році.

Також він запам'ятався досить категоричною позицією щодо блокади Криму і Донбасу. На його думку, блокада "беззаперечно має бути", інакше це "зрада по відношенню до усієї країни".

Себе Сенченко характеризує наступним чином: "Я зі стану низького старту в житті дуже багато разів виходив. І у нас зараз вся країна в стані низького старту. І ми точно з цього вийдемо. Для цього у владі повинні бути люди, які: а) вміють; б) хочуть це зробити".

Щодо політичної орієнтації, то в радянські часи він був секретарем комсомолу, після чого близько 15 років зберігав вірність партії "Батьківщина" (був керівником кримського осередку, тричі обирався до Верховної Ради України). Однак, у 2019 році несподівано вийшов з "Батьківщини" і очолив партію "Сила права".

Багато чим його характеризує участь у Революції гідності. Там він з першого дня очолював комендатуру Жовтневого палацу на Майдані і публічно виступав проти підписання угоди з Януковичем. Разом з тим, закон про люстрацію називає абсурдним.

Таким чином все виглядає так, що у разі свого призначення, Андрій Сенченко буде досить рішучим міністром оборони, але водночас і досить неоднозначним. Якщо він з моменту останнього інтерв'ю не змінив своїх поглядів, то він  не буде підігравати так званій "партії миру". Таке призначення може дещо заспокоїти націонал-патріотів, але, водночас, ще більше роздраконити Росію і… недавнього друга і бізнес-партнера чинного президента – Коломойського.

Зрештою, будемо бачити. Наразі ж його ще нікуди не призначили.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme