Невидима війна: Як гелікоптери РЕБ будуть подавляти ворожі системи ППО
Окрім танків та гармат існує й невидима частина війни – радіоелектронна боротьба, або РЕБ. Встановлене на вертольоти обладнання РЕБ однаково ефективно глушить бортові прицільні комплекси літаків й наземні засоби радіо-технічних військ (РТВ) та зенітно-ракетних військ (ЗРВ).

Радіоелектронна боротьба (РЕБ) – це комплекс заходів, спрямований на створення перешкод у роботі високотехнологічних пристроїв противника, внесення змін у їхню роботу та захист від таких самих дій ворога своєї техніки. Підрозділи РЕБ воюють радіовипромінюванням на відповідних частотах і їхню роль не можна недооцінювати.
Днями до складу однієї з авіаційних бригад ЗСУ було введено гелікоптери РЕБ – постановники перешкод на базі вертольотів Мі-8. Цьому передувала серйозна робота по ремонту літаючих машин, аж до заміни двигунів і технічному їх переоснащенню (вартість робіт називається в районі 20 млн грн). Завданням гелікоптерів РЕБ є створити безпечні умови для застосування авіації в умовах ведення противником протиповітряної оборони. Ідея полягає в тому, щоб баражуючи неподалік лінії фронту, постановники перешкод подавлювали засоби виявлення та наведення авіаційних і наземних засобів ураження ворога на глибині понад сто кілометрів.
При цьому встановлене на вертольоти обладнання РЕБ однаково ефективно глушить бортові прицільні комплекси літаків й наземні засоби радіо-технічних військ (РТВ) та зенітно-ракетних військ (ЗРВ).
Взагалі, вертольоти Мі-8 для цього були обрані не просто так – в Радянському союзі КБ Міля розробляло окрему гілку розвитку своїх вертольотів – постановників перешкод. Перша модифікація Мі-8, як гелікоптера РЕБ була створена ще у в 1971 році і мала назву Мі-8СМВ. Вона призначалася для захисту фронтової авіації від ураження зенітно-ракетними комплексами противника. Для цього у вантажній кабіні був встановлений вертолітний варіант комплексу радіоелектронної боротьби "Смальта-В" ("Смальта-3") з пультом управління, а на борту фюзеляжу змонтовані приймально-передаючі антени.
Згодом, у 1974 році, був створений спеціалізований вертоліт РЕБ – Мі-8ПП, обладнаний комплексом "Поле". Призначався він для постановки перешкод наземним радіо-локаційним станціям (РЛС) виявлення, наведення і цілевказівки. А розміщені на вертольоті станції придушення дозволяли також використовувати Мі-8ПП у якості радіорозвідника.
З того часу технології РЕБ пішли значно вперед і Україна отримала у спадок від СРСР вже шосте покоління вертольотів для створення радіо-електронних перешкод – Мі-8МТПІ і Мі-8МТПБ, оснащені станціями "Азалія" та "Фасоль".
Мі-8МТПБ, фото - АрміяInform
Мі-8МТПБ призначений для придушення засобів зв'язку в діапазонах F (75-10 см), D (15-30 см) і B (60-100 см). Однак, якій саме модифікації було піддано обладнання, невідомо – військова таємниця. Власне, тримається у таємниці навіть те, чи це була модернізація радянського РЕБ-обладнання, чи встановлення нового.
Зате відомо, що всі станції постановки перешкод, встановлені на вертольотах після останньої модернізації, призначені для забезпечення групового захисту літаків і вертольотів створенням активних перешкод в метровому, дециметровому і сантиметровому діапазоні хвиль радіолокаційним станціям виявлення повітряних цілей, наведення винищувальної авіації, цілевказівки зенітним ракетним комплексам, засобів зв'язку і бойового управління. Станції є генераторами активних перешкод і створюють безперервну (загороджувальну) шумову або відводить перешкоду в різних діапазонах.
Працює це наступним чином: при роботі станцій активних перешкод комплексів засобів РЕБ групового захисту будь-якого типу на екранах РЛС виявлення, наведення і цілевказівки створюються секторні засвічення в напрямку на вертоліт-постановник перешкод. Це ускладнює або виключає визначення дальності до вертольота-постановника перешкод і прикриваємої групи ударних літаків або вертольотів, викликає помилки вимірювання координат групи по пеленгу і висоті, зриває безперервний супровід цілей.
Але й це ще не все. Разом з Мі-8МТПБ ремонту і модернізації піддаються також вертольоти Мі-8МТПІ, які працюють в діапазоні D, і здатні "обслуговувати" до 8 ворожих радіостанцій одночасно. Їх прийняття на озброєння ЗСУ очікується найближчим часом – такі плани вже задекларовані військовим командуванням. При цьому обладнати їх планують новими засобами радіоелектронної боротьби. Повідомляється, що розглядається кілька виробників подібного обладнання, серед них як українські, так і закордонні компанії. При цьому точні моделі поки не називаються.
Мі-8МТПІ, - фото - defence-blog.com
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна
- 00:25 Іменини Юрія: Привітання, смс і листівки
- 00:13Як виглядає турнірна таблиця Прімери з двовладдям "Барселони" та "Реала" ФОТО
- 23:59У Рівненській області 18-річний п’яний хлопець зарізав 90-річного дідуся
- 23:57"Барселона" розгромила "Мальорку", "Реал" виграв у "Еспаньола" й інші матчі Прімери
- 23:48Голова Верховної Ради розповів, що очікує на ОРДЛО після зустрічі Зеленського та Путіна
- 23:47Як виглядає турнірна таблиця Серії А, де "Ювентус" поступово втрачає лідерство ФОТО
- 23:42"Мілан" здолав у гостях "Болонью", "Лаціо" впевнено переграв "Ювентус" й інші матчі Серії А
- 23:35 ВАДА закликають до повного відсторонення Росії від Олімпіади ФОТО
- 23:34В Маямі художник з’їв роботу свого колеги
- 23:23 Екс-"динамівець" може очолити брестський клуб скандального Мілевського ФОТО
- 23:19США готують для України 250 мільйонів доларів на військову допомогу
- 23:13Курйоз дня: Як футболіст "Монако" сконфузився під час заміни Відео
- 23:03У столиці сталась жахлива ДТП за участю маршрутки Відео
- 23:03Найкращий український футбольний арбітр "отримав на горіхи" від лідера "Шахтаря" ФОТО
- 22:54Український форвард забив гол і заробив пенальті у переможному матчі в Данії Відео
- 22:49Як поліція охороняла на Майдані спокій під час мітингу проти капітуляції
- 22:44Зіркового тренера зустріли стоячи й овацією на першій грі після хіміотерапії Відео
- 22:37Українська біатлоністка розповіла про незвичний казус під час естафети ФОТО
- 22:36Українців пообіцяли зігріти цієї зими: Є газ та вугілля