"Град", "Ураган" і "Сонцепік": Яку зброю використовує Росія проти українців

П'ятий день російські окупаційні війська за наказом президента Росії Путіна обстрілюють мирні українські міста крилатими та балістичними ракетами, а також реактивними системами залпового вогню

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Град", "Ураган" і "Сонцепік": Яку зброю…
Фото: РосЗМІ

Depo.ua розібрався, яку зброю використовують рашисти і яку небезпеку вона становить. Сьогодні робимо огляд реактивних систем залпового вогню (РСЗВ).

БМ-21 "Град"

БМ-21 "Град" – це реактивна система залпового вогню калібру 122-мм. Розроблена в СРСР, випускалася на базі шасі вантажівки Урал-375 із встановленою пусковою установкою 2Б5. "Град" є розвитком установки залпового вогню "Катюша".

БМ-21 "Град" призначена для загальної вогневої підтримки дивізій і бригад, ураження живої сили, бронетехніки і неброньованої техніки, польових укріплень, постановки мінних полів, димових завіс і радіоперешкод, створення осередків загоряння, освітлення поля бою тощо. Як бачимо, росіяни використовують також для обстрілу житлових кварталів мирних українських міст.

Реактивна система залпового вогню БМ-21 складалась з:

  • пускової установки;
  • 122-мм некерованих реактивних снарядів;
  • системи управління вогнем;
  • транспортно-зарядної машини (на базі ЗІЛ-131).

Пускова установка складається з артилерійської частини та автомобільного шасі. Артилерійська частина – з пакета 40 напрямних труб, які встановлені на основу, яка може обертатись та дозволяє наводити у вертикальній та горизонтальній площинах. Напрямні труби мають довжину близько 3 метрів, діаметр гладкого ствола дорівнює 122,4 мм. Для надання снаряду обертального руху в стінці напрямної труби зроблено П-подібний паз, в якому ковзає штифт снаряду.

БМ-21 "Град" використовує осколково-фугасні і касетні боєприпаси. Касетні використовуються для мінування місцевості протипіхотними мінами. Осколково-фугасні – для безпосереднього ураження живої сили та техніки противника, а у випадку Росії – для обстрілу мирного населення.

Максимальна дальність ураження цілі до 40 км, мінімальна – не менше 1,6 км. Маса одного снаряду – від 60 до 72 кг в залежності від номенклатури. Площа ураження одного залпу (40 ракет) 145 000 м2. Тривалість одного залпу становить 20 секунд. Час перезаряджання – 7 хвилин. Обслуга бойової машини – 3 людини.

"Град" активно використовувався росіянами під час війни на Донбасі. А під час російської агресії проти України 2022 року "Градами" неодноразово обстрілювались міста Суми і Харків. Українські воїни вивели з ладу три десятки російських РСЗВ "Град".

БМ-27 "Ураган"

БМ-27 "Ураган" – це реактивна система залпового вогню калібру 220-мм, розроблена в СРСР.

"Ураган" призначений для ураження різних розгорнутих цілей: відкритої й прихованої живої сили, неброньованої, легкоброньованої та броньованої техніки мотопіхотних і танкових рот, артилерійських підрозділів, тактичних ракет, зенітних комплексів, гелікоптерів на стоянках, командних пунктів, вузлів зв'язку, об'єктів військово-промислової структури і, як ми побачили вчора, – житлових кварталів мирних українських міст.

До складу комплексу РСЗВ БМ-27 "Ураган" входять бойові машини 9П140 та транспортно-заряджаючі 9Т452. Обидві виконані на шасі ЗІЛ-135ЛМ.

БМ-27 "Ураган" використовує фугасні, термобаричні, касетні, запалювальні і хімічні боєприпаси. Касетні використовуються для мінування місцевості протипіхотними мінами. Фугасні і термобаричні – для безпосереднього ураження живої сили та техніки противника, а у випадку Росії – для обстрілу мирного населення. Запалювальні боєприпаси призначені для створення пожеж у районі бойових дій. Хімічні – для ураження живої сили за допомогою токсичних речовин (заборонені міжнародними конвенціями, але коли це спиняло Росію).

Максимальна дальність ураження цілі до 35,8 км, мінімальна – не менше 8 км. Маса одного снаряду – 280 кг. Площа ураження одного залпу (16 ракет) 426 000 м2. Тривалість одного залпу становить 20 секунд. Час перезаряджання – 7 хвилин. Обслуга бойової машини – 4 людини.

Вперше РСЗВ "Ураган" проти України російські війська застосували у липні 2014 року. А 24 січня 2015 року керовані з Москви бойовики бандформування "ДНР" обстріляли східні околиці міста Маріуполь. Під час агресії Росії проти України 2022 року "Урагани" використовувались для обстрілу спальних районів Харкова 28 лютого 2022 року, внаслідок чого було зруйновано десятки будинків і постраждали десятки людей.

26 лютого у Херсонській області місцеві жителі зняли на відео розгромлену колону Збройних сил РФ, яка зайшла з боку тимчасово окупованого Криму. У колоні, серед іншого, були РСЗВ "Ураган".

ТОС-1А "Сонцепік"

ТОС-1А "Сонцепік" – російська важка вогнеметна система залпового вогню калібру 220-мм на базі танка Т-72, прийнята на озброєння російською армією у 2011 році. Є розвитком важкої вогнеметни системи залпового вогню ТОС-1 "Буратіно".

Комплекс призначався для виведення з ладу легкоброньованої й автомобільної техніки, підпалу та руйнування споруд та будівель, знищення живої сили супротивника (розташованої на відкритій місцевості і в фортифікаційних спорудах) осколками та ударною хвилею, а також виникнення пожеж.

Тяжка вогнеметна система складається з бойової машини з напрямними (БМ-1) і двох транспортно-зарядних машин (ТЗМ-Т), також створених на базі танка Т-72. ТЗМ-Т служить для транспортування некерованих реактивних снарядів, а також заряджання та розряджання БМ-1, у зв'язку з чим обладнана спеціальним краном.

Веде вогонь запалювальними або термобаричними боєприпасами. Знищення відбувається полем високої температури та надлишковим тиском, що створюється при масованому застосуванні некерованих реактивних снарядів у термобаричному та димозапальному спорядженнях.

Пакет з 24 направляючих для некерованих реактивних снарядів змонтований на поворотній платформі. Всі дії з наведення установки на ціль, задання кута піднесення пускової установки екіпаж здійснює, не виходячи з машини, за допомогою прицілу і зовнішніх систем.

У комплексі використовується спеціальна система керування вогнем, яка включає оптичний приціл, лазерний далекомір, датчик крену та електронний балістичний обчислювач. За допомогою лазерного далекоміра відстані до цілі визначаються з точністю до 10 метрів.

Некерована ракета складається з головної частини з наповнювачем (запалювальним або термобаричним), детонатора і твердопаливного реактивного двигуна.

Максимальна дальність ураження цілі до 6 км, мінімальна – не менше 0,4 км. Маса одного снаряду – 173 кг. Площа ураження одного залпу (24 ракети) до 40 000 м2. Обслуга бойової машини – 3 людини.

Даних про застосування "Сонцепьоку" в ході агресії Росії проти України 2022 року ще не було, однак самі системи і вагони зі снарядами до них були зафіксовані 26 лютого.

Читайте також: Путін планував перемогти Україну за два дні: РИА "Новости" спалилося "переможною" статтею

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme