Чому Шабуніну принесли повістку з військкомату

У середу 32-річному антикорупціонеру Віталію Шабуніну представники Дніпровського військомату Києва принесли повістку

Чому Шабуніну принесли повістку з військ…

Сьогодні біля будинку антикорупціонера Віталія Шабуніна відбулося справжнє шоу. У гості до 32-річного чоловіка завітали представники Дніпровського військового комісаріату з повісткою. Разом з трьома офіцерами були невідомі хлопці, один з яких із камерою зазначив, що представляє організацію колишніх військовослужбовців. Мовляв, допомагає військкомату. Шабунін у свою чергу все знімав на камеру, задавав майору з повісткою запитання і ситуація ледь не переросла у скандал, оскільки антикорупціонер стверджує, що непридатний до військової служби у мирний час (у підтвердження виклав фото тимчасового посвідчення), а також нагадав співробітникам військомату про граничний призовний вік - до 27 років. Втім "розбірки" закінчилися тим, що Шабунін завтра піде у військомат і кличе із собою представників ЗМІ.

У соцмережах колишні і не тільки військовослужбовці активно обговорюють ситуацію, котра, загалом, більше схожа на якийсь цирк з кількох причин. І ми їх спробуємо пояснити.

Що за повістку принесли Шабуніну?

Повістка, яку представник військомату вручив Шабуніну - це виклик у для уточнення військово-облікових даних. Вона не має нічого спільного із призовом на строкову військову службу (до кінця червня триває призов юнаків віком від 20 до 27 років) і тим більше з мобілізацією, шість хвиль якої вже у минулому. Під призов 32-річний Шабунін не підпадає. У цьому випадку військомат діє згідно із Постановою Кабінету Міністрів від 7-го грудня 2016-го року "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних", Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а також згідно Закону України про "Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних".

Шабунін не став на військовий облік?

Зі слів Глави ГО "Спілка ветеранів військової розвідки АТО" Ігоря Півня, Віталій Шабунін знявся з обліку військового комісаріату у Рівному, звідки він родом в 2010-му році, але не став на військовий облік у Києві, куди переїхав і де проживає нині. Шабунін звинувачує Півня у провокації.

У Тимчасовому посвідченні, фотографію якого навів Шабунін, сказано, що у 2000 році він був визнаний непридатним до військової служби у мирний час і обмежено придатним у військовий (гр. 1 ст. 106 - "Інфекційні та паразитарні хвороби"). Із Тимчасового посвідчення видно, що він мав пройти медичний переогляд у 2005 році ( 2010-му, 2015-му роках). І дійсним це посвідчення є до отримання військового квитка, який видають після досягнення граничного призовного віку, тобто, військовий квиток (чи білий квиток) Шабунін повинен мати після 27 років. Тимчасове посвідчення було видане військоматом у Рівному. Він був прийнятий на військовий облік по військово-обліковій спеціальності 600543 А - Оператор електронних обчислювальних машин.

Чи порушував Шабунін правила військового обліку?

Згідно з "Правилами військового обліку", Шабунін мав стати на військовий облік за місцем проживання.

"Військовозобов'язані, які прибувають на постійне чи тимчасове проживання строком понад півтора місяця, зобов'язані в триденний строк здати в житлово-експлуатаційну організацію разом з паспортом і військовий квиток для оформлення на військовий облік. Військовозобов'язані, які прибули в сільську місцевість, зобов'язані в триденний строк особисто з'явитися з військовим квитком у виконком селищної чи сільської Ради для взяття їх на військовий облік".

Якщо Шабунін, проживаючи у Києві не став на військовий облік, він міг порушити Законодавство. За це передбачена навіть адміністративна відповідальність за ст.210 КУпАП "Порушення правил військового обліку" (штраф від 85 до 119 гривень).

Окрім цього, згідно з Постановою Кабміну про "Порядок організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов'язаних" на роботу Шабунін міг влаштуватися тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах.

Чи діяли представники військового комісаріату згідно чинного законодавства?

Згідно Закону України "Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних" ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про військовозобов'язаних (призовників) до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних військовозобов'язаних (призовників) існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних (призовників) на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.

Органи ведення Реєстру здійснюють постійне поновлення відомостей про військовозобов'язаних (призовників). Поновлення бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними (призовниками) та з інших джерел відповідно до чинного законодавства.

Враховуючи це Шабуніна могли викликати у військовий комісаріат для уточнення даних.

Чи потрапить Шабунін в армію?

Згідно із Постановою Кабміну "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних" взяттю на військовий облік військовозобов'язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають: громадяни, придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний та воєнний час, які не досягли граничного віку перебування в запасі Збройних Сил.

Враховуючи те, що Шабунін свого часу був визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено-придатним у військовий час, він давно міг отримати білий квиток. Більше того, Шабунін навіть не потрапив би до армії під час мобілізації - хіба за бажанням.

Закон України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (зі змінами) "Про військовий обов'язок і військову службу":

Стаття 26. Звільнення з військової служби.

Під час дії особливого періоду з військової служби звільняються військовослужбовці:

1) під час проведення мобілізації: за станом здоров'я — на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.

Потрібно було лише пройти переобстеження і підтвердити свій діагноз.

Під звичайний призов він за жодних обставин також не потрапляє. Тому похід у військкомат для нього буде звичайною формальністю. Цілком можливо, що там запитають, чому він за стільки років проживання у Києві не став на військовий облік, випишуть штраф, поставивши на облік. Шабуніна навіть можуть відправити на медкомісію, щоб підтвердити діагноз, який записаний у його Тимчасовому посвідченні. Згодом, швидше за все, він отримає білий квиток (якщо діагноз підтвердиться) і так далі.

Потрапити в армію він може хіба у воєнний час, якщо не буде визнаний непридатним до військової служби.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook