Козир президента: Чи стане Забродський головним на Донбасі від Порошенка

Призначення нового командувача сил АТО є не тільки логічним з військової точки зору, але дуже вписується у сучасні політичні реалії

Генерал-лейтенант Михайло Забродський (командувач високомобільних десантних військ ЗСУ), який замінив на посаді командуючого силами АТО генерал-лейтенанта Олександра Локоту (першого заступника командувача Сухопутних військ ЗСУ) в майбутньому має зіграти дуже важливу роль на Донбасі не тільки суто з військової точки зору.

На донбаському фронті зараз відбувається багато важливих речей. По-перше - ротація. Вперше за останні півтора роки на передові позиції вивели аеромобільні бригади і частини Національної Гвардії України. Саме цією обставиною дехто і пояснює призначення Забродського.

Також відбувається зміна стратегії в зоні АТО. Скорочена кількість оперативно-тактичних угруповань. Замість трьох "Маріуполь", "Донецьк" і "Луганськ" буде два - "Маріуполь" і "Луганськ".

З військової точки зору скорочення ОТУ до двох можна пояснити саме ротацією, внаслідок якої механізовані бригади замінили аеромобільними і Нацгвардією, які мають суттєво нижчі людські ресурси, що призвело до переформатування зон відповідальності. До того ж, скорочення ОТУ до двох може розглядатися вдалим рішенням з точки зору керованості підрозділами, яке відбуватиметься із зменшенням рівнів командування. Відповідно, реагування буде більш швидким.

Але у цій ситуації варто дивитися не тільки на військові моменти. Україна стоїть на порозі прийняття закону президента Порошенка про реінтеграцію Донбасу або "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях", який вже пройшов перше читання у жовтні. Він цілком може бути ухвалений вже в листопаді. І передбачає один важливий момент: замість штабу АТО керівництво силовими і військовими формуваннями на території Донецької та Луганської областей буде покладене на Об'єднаний оперативний штаб ЗС України. Більше того, цей Об'єднаний оперативний штаб здійснюватиме координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних адміністрацій.

У Статті 9 законопроекту говориться: "Об'єднаний оперативний штаб Збройних Сил України здійснює планування, організацію та контроль виконання завдань із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, спрямування, координацію і контроль за діяльністю військово-цивільних чи військових адміністрацій (у разі їх утворення) у Донецькій та Луганській областях з питань національної безпеки і оборони".

У Статті 10 є також важливий момент: "Порядок в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території в Донецькій і Луганській областях та виїзду осіб, переміщення товарів з них, режим уздовж лінії розмежування визначається з урахуванням безпекової ситуації начальником Об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України за погодженням із Службою безпеки України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій".

Виходить, що Об'єднаний оперативний штаб ЗС України здійснюватиме керівництво всіма силами і засобами Збройних сил, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції і Державної служби з надзвичайних ситуацій, які залучені до забезпечення нацбезпеки і військової операції на Донбасі. Також він контролюватиме роботу Луганської та Донецької ВЦА. Начальник Об'єднаного оперативного штабу ЗС України, який призначатиметься президентом, буде, мабуть, найбільш впливовою людиною від влади на Донбасі після того, як закон про реінтеграцію вступить у силу.

Очевидно, що ним буде новий командувач АТО Михайло Забродський. Він є безперечним авторитетом, який у січні 2013-го року був призначений командиром 95-ї окремої аеромобільної бригади, але виріс на посаді під час війни на Донбасі завдяки бойовим заслугам. 95 бригада звільняла Слов'янськ і відбила у ворога гору "Карачун", а також здійснила рейд у тил ворога влітку 2014-го, коли за два тижні бригада пройшла від Слов'янська до Маріуполя уздовж російсько-українського кордону, пробивши "коридор" для виходу з оточення українських підрозділів. В серпні 2014-го, перед парадом на честь Дня Незалежності України (Забродський командував зведеним парадним батальйоном учасників АТО на параді) він отримав звання Герой України з врученням ордена "Золота Зірка". Зараз навряд чи хтось згадає йому навчання у Санкт-Петербурзі і службу у російській армії. Було це дуже, ще до його приходу у 95-ту бригаду на початку 2000-х і навчання в США у Коледжі Командування Армії і Об'єднаного Командування 2005-2006 роках. І задовго до того, як він в червні 2015-го командував українськими силами, які відбили наступ бойовиків на Мар'їнку.

Забродський - яскравий приклад сучасного бойового офіцера, командувач Високомобільних десантних військ з 2015-го, із великою кількістю звитяг під час українсько-російської війни. Він має беззаперечний авторитет в армії. Такий професіонал може бути дуже вигідний владі. Зокрема, з метою контролю на Донбасі. Так чи інакше, Забродський своїм кар'єрним зростанням також зобов'язаний як начальнику Генштабу Муженку, так і президенту України Порошенку. Відповідно, ситуація виглядає так, що на Донбасі ми отримали командувача-професіонала, авторитетного військового офіцера, який важливий для президента і може, в теорії, бути лояльним. Лише час покаже, наскільки є вірним таке припущення.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #Україна