Захід боїться, що Росія почне валитися вже літом

Скасування санкцій проти Росії – цілком ймовірне, але причиною стане страх перед Росією, що валиться

Журналіст відділу «Світ»
Захід боїться, що Росія почне валитися в…

Кількість новин про можливе скасування антиросійських санкцій різко наростає. Після кількох витоків та прямих заяв з Парижу та Берліну, які спочатку звучали як "можливо", а згодом – як "цілком ймовірно", світ побачив аналітичний матеріал Bloomberg, в якому аналізується ймовірність скасування санкцій проти Росії через загострення ситуації в Сирії та Лівії.

Абсолютизувати журналістську гіпотезу не варто. Досить згадати, що ще в березні минулого року це ж видання обіцяло, що як мінімум сім європейських країн можуть відмовитись від санкцій. Кіпр, Італія, Греція, Угорщина, Словаччина, Австрія та Іспанія – таким був минулорічний список. Як бачимо, не склалося. Хоча цього разу припущення Bloomberg виглядають правдоподібніше.

Що характерно, в якості підтвердження ймовірної відміни санкцій приводились висловлювання виключно посадовців, пов’язаних з економікою та фінансами – будь то міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле, міністр економіки Франції Еммануель Макрон, чи Саймон Кихано-Еванс, головний стратег ринків в Commerzbank AG. При тому фахівці з економіки говорили виключно про геополітичні причини, до яких відомства їхні прямого стосунку ніби не мають.

Що й помітно у їхній дещо несподіваній логіці. З якої виходить, що коли скасувати санкції, і в Путіна буде більше грошей і менше проблем з економікою, він, судячи з усього, негайно виведе війська з Сирії – прихопивши з собою Асада і бойовиків Ісламської держави (до Кадирова на перевиховання), і в країні настане мир і спокій. А сирійські біженці з Німеччини стрімко складатимуть валізи, аби правдами й неправдами повернутись додому. Звичайно, можна припустити, що Лавров щось комусь подібне й пообіцяв. Але абсурдність такого сценарію добре бачать навіть Меркель з Олландом – не кажучи вже про Держдеп. Гіпотеза про те, що Путін якимось чином зупинить посилення радикального ісламу в Лівії на обговорення взагалі не заслуговує.

Тому розмови про те, що Захід "обміняє" Сирію та Лівію на Україну – не більше ніж розмови. І не через велику любов Заходу до вічнозеленої української демократії, ні. Просто аби на щось обмінювати Україну у Путіна – треба, аби те щось у нього було.

Натомість підготувати грунт для оперативної відміни санкцій на Заході вважають за вигідне. І причини цього ніяк не пов’язані з Ісламською державою. По-перше, подібні натяки мають підштовхнути і Україну до пошуку якоїсь форми компромісу з Москвою. Принаймні, до спроб такого пошуку, хай може й безуспішних. Бо той факт, що Україна зайняла зручну для себе позицію вичікування, не надто тішить європейців.

А по-друге – і головне – не виникає сумнівів у тому, що у Вашингтоні доволі точно знають, який фінансовий "запас міцності" має Путін. І сумніваються в тому, що він зможе втримати керування країною в разі, коли цей "запас міцності" закінчиться.

Звичайно, демонстрації пенсіонерів чи далекобійників – рівно як і пропозиції щасливих учасників валютної іпотеки в Росії "повернути вже цей Крим" – це тільки перші ластівки. Але в експертів є причини підозрювати, що вже влітку чи восени подібні виступи можуть злитися в мутну хвилю класичного "російського бунту". Спрямованого, формально, навіть не проти всенародного улюбленця, а на "поганих бояр". Не дарма ж майже половина росіян вже згодна з тим, що в їх країні відбувається "тихий конституційний переворот". Організатора якого вони все ще не можуть назвати за іменем.

Зважаючи на той факт, що колапс системи державного управління в Росії у плани Заходу не входить, в разі, якщо ситуація до такого наблизиться, Росії дадуть грошей. На короткий період, під високі відсотки, і не без політичних вимог. Але дадуть. Саме для цього Заходу потрібно мати можливість достатньо швидко зняти частину санкцій. Саме тому й запущено в обіг заяви про "можливо", "вже найближчим часом", і тому подібне. Тим паче, що головний ланцюг на шиї Путіна – низькі ціна на нафту – часткова відміна санкцій ніяк не зачепить.

А українцям, замість роздумувати про "зрадливу" природу західних політиків, варто було б підготуватись до такого розвитку подій – незалежно від того, добрим чи поганим ми його вважаємо. Бо рано чи пізно, санкції таки скасують. А відповісти на питання про те, чи хочемо ми реінтеграції Донбасу, і якщо хочемо – то на яких умовах, українці можуть тільки самостійно. Що б не говорили з того приводу в Берліні, Вашингтоні чи Парижі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme