"Самопоїдання клітин": Хто такий японець Осумі, який Нобелівську премію отримав

Нобелівську премію з медицини вручили за вивчення "самопоїдання" клітин японцю Йосінорі Осумі

"Самопоїдання клітин": Хто такий японець…

Японському клітинному біологу Йосінорі Осумі сьогодні присудили Нобелівську премію з фізіології та медицини за його відкриття про те, як клітини переробляють їх вміст - процес, відомий як аутофагія, інформує Depo.ua з посиланням на New York Times.

"Концепція явища автофагії виникла у 60-і роки, коли дослідники вперше побачили, що клітина може знищувати свої власні компоненти, огороджуючи їх мембраною і створюючи таким чином мішковидні бульбашки, які потім переміщуються до відділення з переробки відходів — лізосом", - йдеться в оголошенні призу Нобелівського комітету Каролінського Інституту в Стокгольмі.

У серії експериментів на початку 1990-х, Осумі використовув пекарські дріжджі, щоб ідентифікувати гени, необхідні для аутофагії, і продовжував досліджувати основні механізми процесу.

"Відкриття Осумі призвело до нової парадигми нашого розуміння того, як клітина переробляє її вміст," говорилося на Нобелівській асамблеї. "Його відкриття торує шлях до розуміння фундаментальної важливості аутофагії в багатьох фізіологічних процесах, таких, як адаптація до голодування або відповідь на інфекцію. Мутація в аутофагії генів може викликати захворювання, збої в аутофагії були пов'язані з хворобою Паркінсона, цукрового діабету 2 типу та раку".

Біографія

"Самопоїдання клітин": Хто такий японець Осумі, який Нобелівську премію отримав - фото 1

Доктор Осумі народився в 1945 році в Фукуока, Японія, отримав ступінь доктора філософії в Університеті Токіо в 1974 році. Провів три роки в Університеті Рокфеллера в Нью-Йорку і повернувся до університету Токіо, де став доцентом і в 1988 році заснував свою дослідницьку лабораторію.

Там він зробив відкриття, за яке Нобелівська Асамблея сьогодні вручила йому премію. Доктор Осумі пізніше переїхав до Національного інституту фундаментальної біології, в Окадзакі, а з 2009 року став професором Токійського технологічного інституту.

Коли в минулому році він отримав канадську міжнародну премію Gairdner, яка присуджується за видатні відкриття або вклад в медичну науку, то скромно назвав себе газеті Globe and Mail, як "основним дослідником дріжджів".

Проте, Осумі визнав, що цей процес має велике значення для виживання клітин людини: "Я вважаю, його актуальність для багатьох захворювань буде відкрита найближчим часом".

Чому він виграв?

"Самопоїдання клітин": Хто такий японець Осумі, який Нобелівську премію отримав - фото 2

У 1950 році вчені виявили лізосому - спеціалізований відсік клітини, що містить ферменти, які перетравлюють білки, вуглеводи і ліпіди. Крістіан де Дуве, бельгійський вчений, який був удостоєний Нобелівської премії з фізіології в 1974 році за відкриття лізосоми, ввів термін аутофагія для опису процесу, за допомогою якого клітинні елементи доставляються у цей відсік для подальшого розкладу. Інша група вчених – Аарон Чехановер, Аврам Гершко і Ірвін А. Роуз - отримали Нобелівську премію в галузі фізіології в 2004 році за дослідження того, як клітина руйнує білки. Вивчаючи клітини дріжджів, доктор Осумі виявив, що аутофагія є способом, за допомогою якого клітини можуть позбутися великих білкових комплексів і зношених органел. Він виростив змінені клітини дріжджів, позбавлені ферментів для розкладання вакуолів. Вчений примушував їх голодувати, таким чином, виявляючи автофагосоми, клітинні структури, які здійснюють процес переробки органел. Він не тільки показав автофагію в клітинах дріжджів, але і знайшов спосіб, щоб визначити і охарактеризувати критичні гени, що беруть участь в цьому процесі."Незабаром з'ясувалося, що практично ідентичні механізми діють в наших власних клітинах", - зазначили в Нобелівському комітеті.

Реакція

"Все, що я можу сказати – що це велика честь," сказав Осумі журналістам в Токійському технологічному інституті. "Я хотів би сказати молодим людям, що не всі можуть бути успішними в науці, але дуже важливо намагатись впоратись зі складними завданнями".

Ще п'ять лауреатів Нобелівської премії будуть нагороджені в найближчі дні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme