Які дзвіночки не почув Путін сьогодні у Назарбаєва

Протистояння між Китаєм та Росією за вплив на Середню Азію може не відбутись. В зв’язку з неспівмірністю можливостей суперників

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Які дзвіночки не почув Путін сьогодні у…

Сьогодні Путін їздив кріпити економічну дружбу з Назарбаєвим. Під час візиту сторони підписали чотири угоди. Зокрема, домовилися про взаємодію при пусках ракет з позиційного району Домбаровський в Оренбурзькій області. Планується, що Казахстан надасть Росії ділянку в оренду за ціною $460 тис. на рік, сказав помічник президента Росії Юрій Ушаков. Путін пояснив, що це зміцнить космічні позиції Росії..

Президенти також підписали "протокол про внесення зміни до протоколу до раніше підписаної угоди" між Росією і Казахстаном щодо розмежування дна північної частини Каспійського моря. Документ регулює питання спільної розробки нафтоносної структури "Центральна".

Третім документом стала важлива міжурядова угода про співробітництво в галузі авіаційного пошуку і порятунку. Вона передбачає створення авіаційних пошуково-рятувальних служб, які здійснюватимуть цілодобове чергування.

Четвертий документ – про те, що з 2018 року в Казахстані будуть виробляти 120 тис. автомобілів, 60 тис. підуть на експорт в Росію. Можливо. Якщо до того часу збережеться Автоваз. Навіть в такому разі ціна питання – до мільярда доларів США, не більше. Чистий прибуток (в появі якого сумніви виникають рішуче у всіх) - в межах 10-40 мільйонів.

Іще сторони погодились на тому, що боротись з тероризмом – можна і треба. І навіть вирішили провести форум "Іслам проти тероризму". Більше того, Назарбаєв навіть схвалив дії Росії в Сирії і закликав не піддаватися "на спекуляції" щодо сирійського питання. Фраза нічого не коштує, а гостю – приємно.

В сухому залишку переговорів – контракт на реальних щорічних півмільйона, і на мілярдну угоду  – в неозначеному і малоймовірному (якщо зважити на ситуацію з Автовазом) майбутньому. А також пара важливих, але все-таки явно технічних угод.

При тому сьогодні ж Financial Times опублікувала матеріал про розмах фінансової інтервенції Китаю в середньоазіатські справи. Обсяг торгівлі між КНР і Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном і Узбекистаном зріс з 1,8 мільярда доларів у 2000 році до 50 мільярдів у 2013 році. І, попри кризу, продовжує рости. В Казахстані китайські компанії володіють приблизно однією четвертою видобутку нафти. Це близько 20 мільйонів тон.

А відвідуючи Астану, Си Дзиньпін мрійливо констатує, що "стоячи тут і озираючись на давні часи в нашій історії, я майже чую дзвіночки на верблюдах караванів і запах диму в повітрі. Стародавній "Шовковий шлях" сьогодні став знову актуальним". Схоже, якісь дзвіночки в осінньому степовому повітрі мав почути і російський президент.

Нещодавно depo.ua задавався питанням про те, чи захоче Пекін та Європа лобіювати створення нового "Шовкового шляху" – і чи вистачить їм для цього можливостей та ресурсів. Схоже, сьогоднішній день дав чіткі відповіді принаймні на половину цього питання.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme