Які "антихакерські" санкції могли б злякати Путіна

Прийняті президентом США санкції проти Росії є суто дипломатичними, щоб не сказати декоративними. Протидіяти активності російських хакерів та тролів вони явно не зможуть

Журналіст відділу «Світ»
Які "антихакерські" санкції могли б зляк…

Обіцяні "антихакерські" санкції адміністрація Обами таки встигла оголосити ще до Нового року. Під "роздачу" потрапили шість осіб, п’ять відомств (включно з ФСБ та ГРУ), та 35 російських дипломатів  з двома диппредставництвами на додачу.

Реакція Росії вийшла цілком сподіваною. Пєсков пообіцяв США "безальтернативну взаємність", і поспівчував Трампу, позиції якого прагне адміністрація Обами. Маша Захарова станцювала "калінку" – цього разу в прозі. Розповівши про "групу зовнішньополітичних невдах, озлоблених і недалеких". Готується закриття школи для працівників посольства, і люта боротьба з будинком відпочинку для американців.

Реакція Трампа теж вийшла неоригінальною він пообіцяв "в інтересах нашої країни і її великого народу" зустрітися з лідерами розвідувального співтовариства наступного тижня, щоб "отримати свіжу інформацію про цю ситуацію". Себто, по великому рахунку, тихо самоусунувся.

Прийняті санкції є "необхідною і належною відповіддю на зусилля стосовно нанесення шкоди інтересам США в порушення встановлених міжнародних норм поведінки", вважає Барак Обама.

У чому американський президент, вочевидь, лукавить. Оскільки як саме прийняті санкції проти дипломатів та вищих посадовців спецслужб допоможуть зупинити хакерські атаки проти США, союзників США в ЄС чи де завгодно іще, залишається таємницею. Тим паче, що в адміністрації Обами відверто визнають, що Трамп, цілком ймовірно, відмінить санкції за лічені дні після своєї інавгурації. Оскільки протягнути санкції через законодавчі органи США, де спроби Трампа їх відмінити зустріли б реальний опір, адміністрація Обами чи то не захотіла, чи то не змогла. Таким чином, санкції, як і передбачало Depo.ua, вийшли слабкими і невчасними. 

Насправді, сказати яка відповідь була б адекватною на діяльність російських хакерів, і справді непросто. Хоча певні натяки на те, чого побоюються в Росії, в останні дні з'являлися.

Наприклад, учора радник Путіна з питань розвитку інтернету Герман Клименко в інтерв'ю телеканалу Russia Today заявляв, що Росія повинна бути готова до того, що її "відключать від світового інтернету". "Висока вірогідність тектонічних зрушень в наших відносинах із Заходом в бік погіршення. Важливо, щоб в Росії продовжували працювати електронна пошта, телеграф, телефон, соціальні мережі. Критична інфраструктура, включаючи копію доменної зони, повинна знаходитися на нашій території, щоб ніхто не міг відключити", - роздумував Клименко над діями, які могли б бути реальним ударом по російській електронній інфраструктурі.

Реалізувати щось подібне, звичайно, було б вкрай складно. При тому подібні дії перетворили б інтернет, задуманий як мережа передачі знань, на поле геополітичних битв. Хоча, з іншого боку, це вже й без того давно й успішно зробили ольгінські тролі.

Звичайно, глобальне блокування російських доменів та трафіку з Росії навряд чи зашкодило б діяльності російських хакерів – обійти подібні перешкоди можна достатньо безпроблемно. З іншого боку, подібні санкції – в разі довготривалого використання – просто знищили б інтерес і потенціал російської кіберкультури. З часом хакери перетворились би на "штучний товар" зі структур ФСБ – що неминуче вплинуло б на їхній фаховий рівень.

Не кажучи вже про те, що "замикання" російського сектору Інтернету в собі нанесло б колосальний економічний удар по всіх російських бізнесах, зав’язаних на використанні всесвітньої мережі.

Але адміністрація чинного президента США на "тектонічний удар" не наважилась. Для подібних дій потрібен був масштаб мислення і рішучості, притаманний Рональду Рейгану, а не Бараку Обама. Володимир Путін поки що може спати спокійно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme