Як Яшин довів, що Україна таки не Росія

Реакція на компромат, опублікований Яшиним на главу Чечні, ще раз продемонструвала, що путінська "керована демократія" тримається на байдужості росіян

Журналіст відділу «Світ»
Як Яшин довів, що Україна таки не Росія…

Звичайно, доповідь опозиціонера Яшина для багатьох російських громадян видалась відверто нуднуватою. Воно й зрозуміло – в ній і справді немає нічого такого, чого б не знали – чи про що би, принаймні, не здогадувались мешканці Росії.

Ну подумаєш, створив собі Кадиров приватну армію на 20-30 тисяч багнетів і утримує за гроші російських платників податків. Гроші, за які можна було б утримувати 200-300 тисяч пенсіонерів, до речі. Ну займаються його люди рекетом в Москві, "віджимаючи" гроші та активи не тільки в бізнесменів, але й в колишніх урядовців та в Академії наук. Буває. Високопоставленого слідчого всесильного ФСБ виганяють з роботи як шкодливого цуцика тільки за те, що той намагався розслідувати діяння "друзів та охоронців Рамзана" – що ж тут такого? В Росії надміру принципових не люблять, це всім відомо. Ескадрони смерті і тортури опонентів? Це, звичайно, неправда. Фотографії юного Рамзана плечем до плеча з Умаровим чи Басаєвим? Помилки молодості. Вбиті журналісти й правозахисники? А ніхто ж не довів!

Жарти жартами, але публікація доповіді Яшина у соцмережах самим Кадировим з коментарем про "чисту балаканину", певно, подвоїла число російських читачів документу. Натомість Кремль вирішив, схоже, доповідь просто скромно проігнорувати.

Ні, звичайно, на презентації виникла шарпанина, а якийсь блазень розкинув пакет фальшивих доларів. Потім невідомий зателефонував до поліції і розповів про "бомбу в приміщенні". Що, вочевидь, мало символізувати жорстку протидію російської влади ліберальній ініціативі. Хоча виглядало радше як самодіяльність дільничого міліцейського інспектора, а не відповідь всесильних спецслужб тоталітарної держави.

Якби в Росії була б класична диктатура чи тоталітаризм, Яшин не доїхав би до презентації. Якби в Росії була демократія, до кінця дня Кадирова був би в слідчому ізоляторі, а Путін давав би пояснення слідчим. Якби подібне трапилось в Україні, ми мали б повноцінну політичну кризу з не передбачуваними наслідками.

Але в Росії, попри все намагання мобілізувати маси на "жорстке протистояння зовнішнім і внутрішнім ворогам", не зважаючи на всі зусилля зомбоящика, реальної "народної ініціативи" протидії недобиткам ліберальної опозиції немає. І це ніби добре. Натомість влада – чи окремий її представник, якого звати Рамзан Ахматович, може вчинити практично публічно практично будь-який злочин – і навіть не хвилюватись про те, що хтось розповість про це журналістам. І це, певно, вельми погано.

Той факт, що Кадиров, який все-таки "помітив" доповідь Яшина, вирішив її розповсюдити зі своїми в'їдливими коментарями, дозволяє запідозрити, що після вбивства Нємцова Путін порадив Кадирову більше так "нє шаліть". Що, знову таки, начебто добре.

А що по-справжньому погано – так це те, що будь-яка інформація про чинну владу – чи навіть окремих найодіозніших її представників – не може спонукати росіян – ні, не майданити, звичайно – а просто спробувати розібратись, що відбувається довкола них. "Правди все одно не знайти", "важливі люди все рівно все вирішать замість нас", "всі політики одинакові" – за допомогою цих та інших нехитрих афоризмів житейської мудрості громадяни Росії допомагають собі заспокоїтись і змиритись з чим завгодно. Від цензури в Інтернеті – до тортур в Чечні і чеченських банд в центрі Москви. Що робить перспективи будь-яких змін в сусідній країні вельми примарними.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme