Як європейці продовжують озброювати Росію

Санкційний тиск на Кремль був би значно більше, якби європейські зброярі і політики - насамперед італійські та французькі - не займалися відвертим саботажем

Як європейці продовжують озброювати Росі…

Про це пише depo.ua з посиланням на "Ділову столицю"

Зруйнувавши, що існувала протягом десятиліть глобальну та регіональну систему безпеки, Росія рухається у бік нарощування конфронтації з усім світом. Зокрема, взятий нею курс на подальшу мілітаризацію своїх прикордонних областей дозволяє прогнозувати зростання напруги в Чорноморському басейні і змушує очікувати ризикованих провокацій, спрямованих на примушення західного світу до визнання РФ наддержавою.

Інтереси європейської безпеки вимагають позитивного вирішення питання про посилення - а не пом'якшення - економічних і технологічних санкцій та формування потужної антипутінської коаліції з дієвою системою внутрішнього контролю. Остання повинна стати запобіжником для ряду країн, які намагаються в обхід санкцій торгувати з Росією критичною продукцією. Особливого значення набуває ідея блокування поставок в РФ високоточних верстатів і високотехнологічної продукції, щоб зробити неможливою реалізацію заявлених Кремлем програм зі створення винищувача, бомбардувальника і військового транспортника нового покоління, а також нової високоточної ракетної зброї.

Тим не менше доки відносно ряду європейських країн до Росії її агресивна політика не переважує можливого і має місце співробітництво в різних областях, включаючи військово-технічне.

Вісь Москва-Рим-Дамаск

Так, незважаючи на пряму заборону постачання озброєнь і військової техніки в РФ, Італія продовжує забезпечувати російське міністерство оборони новітніми броньованими машинами, які одержувач активно використовує в Сирії. Причому відбувається це в порушення санкцій ЄС і, що важливо, Кодексу поведінки ЄС щодо експорту озброєнь, який прямо забороняє поставляти озброєння і військову техніку країні, яка бере участь у збройному конфлікті.

Контракт на закупівлю новітніх італійських бронемашин Iveco LMV "Рись" був укладений між РФ і Італією в 2011 р. 10 машин були передані Росії в готовому вигляді, а інші почали збирати з італійських машинокомплектів на ВАТ "172 Центральний автомобільний ремонтний завод" у Воронежі і ТОВ "Ремдизель" в Набережних Челнах.

Документація, що супроводжує реалізацію російсько-італійського контракту на поставку Iveco LMV "Рись", свідчить, що ця робота не припинялася ні на день. Зокрема, протягом 2014 р. в РФ з Італії був ввезений 81 машинокомплект, в 2015 р. - 93 комплекти. Загалом, уточнена виробнича програма на 2015-2016 р.р. передбачає випуск в Росії 356 італійських бронеавтомобілів. Що цікаво, кінцевим одержувачем всіх машин, які повинні бути виготовлені за ці два роки, встановлена в/ч 48670, місто Каменськ-Шахтинський Ростовської області (91-а Центральна база резерву автомобільної техніки). Мабуть, щоб відразу переправляти їх російським військам на окупований Донбас. До речі, Iveco LMV "Рись" були помічені в Сирії не тільки в складі російської групи, але й на службі сирійських урядових військ. При цьому протестів з боку офіційного Риму на адресу РФ, яка озброює італійськими бронемашинами режим Асада, поки не чутно.

Крім того, італійці не соромляться торгувати і з одним з основних спонсорів путінського режиму - нафтовим монополістом "Роснафта". Зокрема, 29 грудня 2014 р. між ВАТ "НК "Роснефть", держкорпорацією "Ростех" та дочірнім підприємством італійського концерну Finmeccanica - AgustaWestland S. p.A. був підписаний тристоронній договір про стратегічне партнерство. В його рамках прийнято рішення про створення спільного підприємства з виробництва вертольотів AW189 на базі підмосковного заводу HeliVert - спільного підприємства холдингу "Вертольоти Росії" і AgustaWestland S. p.A.

У договорі обумовлений обов'язковий 50%-вий рівень локалізації виробництва універсальних двомоторних вертольотів AW189 на території РФ. Крім того, в липні 2015 р. з'явилося повідомлення про те, що "Роснафта" і AgustaWestland S. p.A. підписали угоду на постачання російській компанії "РН-Аэрокрафт" в 2015-2017 роках десяти вертольотів AW189 на суму близько 160 млн євро. Всього до 2025 р. HeliVert планує виготовити і передати "Роснафті" 160 машин такого типу.

Звичайно, хтось може зауважити, що ці вертольоти є цивільними, а "Роснафта", як і ще один спонсор російської агресії - "Газпром", не підпадають під санкції, і торгівля з ними не є чимось протизаконним. Однак спільне підприємство - це як мінімум передача важливих для Росії технологій, а сама кооперація з агресором ставить питання до європейських виробників про їх моральні якості. Але, як зауважив віце-президент "Роснафти" по зв'язках з громадськістю Леонтьєв, "італійці налаштовані лояльно по відношенню до грошей, і це характерно для всього бізнесу. Раніше в Finmeccanica ніколи не було такого величезного замовлення - 150 вертольотів, причому це тільки початок".

Більш того, концерн Finmeccanica виступає спонсором найбільшої в РФ виставки вертольотів HELIRUSSIA-2016, де він ще і представить потенційним російським замовникам вертоліт AW169, а також нову модифікацію вертольота H135. Крім того, є інформація про функціонування спільного італійсько-російського підприємства (знову-таки, Finmeccanica за участю "Рособоронекспорту") для просування на міжнародних збройних ринках навчально-бойового літака Як-130.

Враховуючи вищезазнасчене, неудивно, що на сайте міноборони Італії немає ніякої згадки про санкції і обмеження в зв'язку з ними упоминания о санкциях и ограничениях в связи с ними ВТС між двома країнами. 

Навпаки, відповідно до розміщеної там інформації, на сьогоднішній день між Італією і Росією "існують численні промислові партнерства в галузі авіаційної промисловості, у сферах супутникового зв'язку, супутникової навігації, космічної промисловості, радіоелектронної боротьби, управління повітряним простором.

У процесі реалізації знаходяться дослідні та конструкторські програми, особливий інтерес серед яких становлять розвиток систем авіадвигунів, технології суднобудування, космічні польоти". Так що цілком зрозуміло, чому з Італії постійно звучать голоси про необхідність скасування санкцій проти Росії.

Партнери-заручники

Фото: cybermodeler.com

Фото: cybermodeler.com

На початку 2016 р. російська преса повідомила про намір міністерства оборони Угорщини закупити в Росії близько 30 багатоцільових вертольотів Мі-8/17 на суму близько $ 400 млн.

Що змушує Будапешт йти на ризик і закуповувати військову техніку в РФ всупереч санкціям ЄС? Перш за все потрібно відзначити, що в даний час збройні сили Угорщини не мають жодного боєздатного вертольота. Тому країна не виконує взяті на себе зобов'язання по створенню вертолітного крила в інтересах НАТО, за що постійно піддається критиці. Крім того, відсутність багатофункціональних вертольотів перешкоджає подальшому розвитку угорських Сил спеціальних операцій.

При цьому уряд Угорщини встиг продемонструвати непослідовність в реалізації вертолітного проекту. До середини 2015 р він анонсував чіткі плани щодо закупівель нових вертольотів загальною вартістю близько $ 600 млн і назвав дві компанії-лідери - AugustaWestland і Sikorsky. Однак потім раптово скасував ці плани, пославшись на відсутність коштів.

Тут варто зазначити, що у Москви накопичилося серйозне роздратування щодо угорського уряду. Серед іншого можна згадати заблокований ЄС проект будівництва АЕС Пакш - Росією і на російські гроші. Не виключено, що передбачувана вертолітна угода - спроба, щільно сидячого на кремлівському гачку, уряду Віктора Орбана загладити "незручність".

Якщо угода відбудеться, це буде успіхом для Кремля як з політичної (руйнування режиму санкцій ЄС і демонстрація ведення business as usual з європейськими країнами, незважаючи на окупацію територій в Україні), так і з економічної точки зору. Москва може виділити Будапешту кредит для купівлі російських вертольотів і втягнути його в фінансову пастку.

Ще один приклад того, наскільки сильні позиції Кремля в країні-члені ЄС і НАТО, підносить Греція. Протягом останнього десятиліття, ще до агресії РФ проти України, вона встигла обзавестися комплексами ППО С-300 і бойовими кораблями російського виробництва. Але вже в січні 2016 р. парламент цієї країни ратифікував угоду з Росією щодо поставок продукції військового призначення, що визначає, зокрема, порядок її використання ЗС Греції і забороняє реекспорт та передачу відповідних зразків і технологій в треті країни. Угода укладається на п'ять років з дати вступу в силу і автоматично продовжується на наступні п'ятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не повідомить про намір припинити її дію.

Документ був підписаний ще 3 грудня 2013 року, але його ратифікація затягнулася через зміну уряду в Греції. З неї, очевидно, можна було б тягнути і далі - з огляду на реакцію ЄС і НАТО на поведінку Росії. Ось тільки правляча нині ліва популістська партія СІРІЗА має давні і міцні зв'язки з Євразійським рухом, яки заснував один з ідеологів "русского мира" Олександр Дугін, і з ним особисто.

Санкції с преференціями

Історія сучасних взаємин Франції і РФ вказує на взаємовигідний характер співробітництва, викликаний в першу чергу наявністю в однієї сторони сучасних технологій і бажання продавати продукцію на зовнішніх ринках (французькі промисловці до 40% своїх доходів отримують від продажу на експорт), а у іншої - величезних фінансових можливостей, значного внутрішнього споживчого ринку і свого споживача продукції по всьому світові.

До початку конфлікту в Україні Париж залишався одним з найбільш важливих партнерів Москви в старій Європі в сфері ВТС, виступаючи основним джерелом сучасних військових технологій. Так, досить велику участь в оснащенні російської військової техніки сучасним обладнанням брала французька компанія Thales. Елементи авіоніки цієї компанії (індикатори з проекцією на лобове скло HUD3022, а також багатофункціональні повнокольорові рідкокристалічні дисплеї SMD55S) були інтегровані в російські винищувачі Су-30ДИВ2 і фронтові бомбардувальники Су-34 ("зірка" сирійської авантюри), а також експортні модифікації винищувачів сімейства Су-30, які поставлялися в Індію, Малайзію, Китай, Алжир, Індонезію, В'єтнам, Венесуелу. Французькі контейнери розвідки і цілевказівники Damocles, а також цілодобова оптико-електронна пілотажно-навігаційна система NAVFLIR були встановлені на експортних багатоцільових винищувачах Су-30МКМ для ВПС Малайзії.

Спільне підприємство, створене на основі ВАТ "Волзький оптико-механічний завод" (ВОМЗ), що входить до складу холдингу "Швабе" і компанії Thales Optronics, займається ліцензійним виробництвом тепловізорів Catherine FC. Ці прилади застосовуються в прицільних комплексах "Есса", "Пліса" і "Сосна-У", вироблених для російської бронетехніки, серед яких танки Т-72Б3 і експортні варіанти Т-90С (поставлялися в Індію, Алжир, Азербайджан). А з 2012 р. у Росії з'явилася можливість виробляти ще й камери третього покоління Catherine XP на основі матричної технології QWIP.

Компанія Thales постачала і нашлемну систему цілевказівки Topsight для пілотів палубних винищувачів Мить-29К, які складають основу авіагрупи індійського авіаносця Vikramaditya (колишній російський крейсер "Адмірал Горшков").

Крім того, в РФ активно діяв і продовжує працювати французький промисловий конгломерат SAFRAN, який займає лідируючі позиції на російському ринку, пропонуючи спільні рішення в партнерстві з російськими промисловими підприємствами для авіакосмічної галузі, а також у сфері оборони і безпеки. Крім поставок двигунів CFM56 і LEAP для російських цивільних авіакомпаній, а також участі в проектуванні і виробництві двигуна SaM146, розробленого компаніями Snecma і НВО "Сатурн" для регіонального літака Sukhoi Superjet-100, одна з компаній зі складу групи бере участь і у військових проектах. В кінці 2011 р. фірма Sagem спільно з російськими ВАТ "Рособоронекспорт" і ЗАТ "Інерціальні технології Технокомплекс" створили спільне підприємство "РС Альянс" з метою розробки, виробництва і сервісного обслуговування лазерних інерціальних навігаційних систем на Росії. Нова компанія розробила систему "Лінсі-100РС" для застосування на вертольотах і літаках, у тому числі винищувачах п'ятого покоління і ударному вертольоті Ка-52, а також для іноземних замовників. До 2020 р. "РС Альянс" планував зайняти 70-75% ринку навігаційних систем бойової авіації російського виробництва. Річний оборот СП повинен був скласти 25-30 млн євро.

Обмеження, накладені в рамках ЄС в результаті агресії проти України, що вимагають призупинення спільних проектів з Росією, сильно вплинули на розвиток двосторонніх взаємин. Але шок від агресивних дій Кремля в Україні у французів швидко відійшов на другий план, і на зміну йому знову-таки повернулося бажання відновлювати співпрацю.

Щоб обійти обмеження ВТС з Францією, російські виробники намагаються вирішити питання про пряму закупівлю з Індією комплектуючих до французьких винищувачів Су-30МКІ і танків Т-90С. З тих же причин в Алжирі в кінці 2014 р. створено спільне російсько-алжирське підприємство для складання 200 танків Т-90С. Фалес, за деякими даними, погодилася поставляти комплектуючі для них за умови монтажу в Алжирі. Крім того, не виключається варіант використання росіянами і французами білоруської лазівки для виконання експортних контрактів з поставки бронетехніки. ВАТ "Пеленг" (Мінськ, Республіка Білорусь) у тісній взаємодії з компанією Thales також випускає тепловізійні приціли навідника. Ці прилади вже встановлювалися на машини іноземних замовників (Індія, Алжир, Кіпр), і ніщо не заважає повернутися до цієї схеми.

З формальної точки зору, поставляючи оснащення в інтересах третіх країн, Франція не озброює РФ і не порушує режим санкцій, але, по-перше, немає гарантій, що вироби Thales "випадково" не опиняться на Росії. По-друге, дозволяючи Москві виконувати експортні контракти, Париж дає можливість поповнювати фінансовими ресурсами російську казну і підтримувати в працездатному стані оборонну промисловість.

Історія ж із продажею двох універсальних десантних кораблів (УДК) Mistral Єгипту взагалі виглядає як угода з подвійним дном. Нагадаємо, спочатку ця суднобудівна компанія DCNS будувала за замовленням "Рособоронекспорту". Контракт вартістю 1,2 млрд євро передбачав часткову передачу сучасних технологій Росії. Але через агресію РФ в Україні контракт був скасований, а кораблі пішли в Єгипет.

Тим не менш вважати цю історію завершеною, мабуть, рано. З одного боку, угода з Єгиптом покликана делегувати йому частину зусиль по захисту південно-східних кордонів ЄС та активної миротворчості, з іншого - не виключає подальшого перепродажу кораблів Росії. Адже Каїр не підтримує санкції проти РФ. Як і раніше, не виключено, що Кремль за допомогою Каїра прокручує фіктивну схему купівлі у Франції "вживаних" УДК за підтримки Парижа. На цьому тлі звернення Єгипту з проханням до РФ про придбання систем управління і зв'язку, вертольотів Ка-52К для "містралів", а також ймовірна купівля цих двох кораблів за допомогою російського кредиту виглядають цілком логічними діями. Адже в дійсності Єгипту мало користі від цих досить дорогих і складних в експлуатації вертольотоносців.

Про те, що французи не проти повернення до старих схем співпраці, а також розвитку нових, незважаючи на агресивні вчинки Кремля, свідчить і той факт, що Ярославський радіозавод (РФ) планує в поточному році підписати контракт з Thales Alenia Space про виробництву комплектуючих для космічних супутників. Контракт може бути підписаний вже влітку.

На думку Парижа, санкції не вплинули на позицію Москви в українській кризі, а обмеження, введені на адресу Росії, завдають шкоди зв'язкам з російським бізнесом і народом, і взагалі наносять шкоду європейським виробникам. Тобто, за французькою логікою, якщо хто-небудь скоїв вбивство чи крадіжку і на нього не вплинула кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі, то його потрібно просто відпустити з миром, закрити очі на минуле і далі розвивати співпрацю?

Між "хочеться" и "колеться"

Фото: shutterstock.com

Фото: shutterstock.com

Неоднозначна ситуація склалася у відносинах Німеччини і РФ. І хоча їх військово-технічне співробітництво не було таким масштабним, як між РФ і Францією, Німеччина традиційно займала і займає місце важливого торгово-економічного партнера Росії.

У березні 2014 м. Берлін в односторонньому порядку фактично припинив ВТС з Росією. Міністерство економіки ФРН визнало, що в зв'язку з анексією Криму будь-які форми військово-технічного співробітництва неприйнятні. З 1 квітня ФРН слідом за США і Великобританією виключила Росію зі списку країн, що мають доступ до товарів подвійного призначення, що експортуються. Федеральне відомство економіки і контролю за експортом (ФВЕК) перестало видавати дозволи на експорт в РФ навіть машинобудівної продукції, включаючи верстати і агрегати, які можуть бути використані для виробництва озброєнь. До того Німеччина була найбільшим постачальником на Росію машин і устаткування, які складали близько 60% вартості німецького експорту на РФ.

Однак, незважаючи на санкції, РФ залишається важливим торгово-економічним партнером Німеччини і об'єктом інвестування. Так, хоча, за даними Федеральної митної служби РФ, обсяг російсько-німецької торгівлі за 2015 року і скоротився на 34,7% в порівнянні з аналогічним періодом 2014 р він все ж склав значні $ 45,8 млрд. При цьому російський експорт в ФРН, впавши майже на третину, досяг $ 25,4 млрд, а імпорт  $ 20,4 млрд (38% падіння).

ФРН продовжує залишатися одним з ключових інвестиційних партнерів Росії. Сумарний обсяг накопичених німецьких інвестицій перевищує $ 12,4 млрд. У РФ працюють 5600 підприємств за участю німецького капіталу (від 80 до 100%), їх сумарний оборот перевищує $ 50 млрд. Третина компаній пов'язана з виробництвом, працює в видобувних і переробних галузях.

При цьому в Німеччині зареєстровано і на даний момент повноцінно функціонують близько 1,5 тис. підприємств з російським капіталом. Реалізуються понад 170 угод і домовленостей різної спрямованості між регіонами РФ і федеральними землями ФРН. Між 23 суб'єктами РФ і 14 федеральними землями ФРН оформлені партнерські відносини у вигляді міжрегіональних угод. У 80 з 83 російських регіонів представлені німецькі компанії.

Серед науково-дослідних структур Німеччини, активно співпрацюють з Росією, виділяються наступні організації: Німецьке науково-дослідне товариство; Робоче співтовариство промислових дослідницьких об'єднань "Отто фон Гюрек"; Фонд Олександра фон Гумбольдта; Товариство імені Фраунгофера; Спільнота Німецьких дослідних центрів ім. Германа фон Гельмгольца; Товариство ім. Макса Планка зі сприяння наукам; Фонд Роберта Боша; Наукове співтовариство ім. Готфріда Вільгельма Лейбніца. Все це становить потужну базу лобізму в Німеччині скасування санкцій і повернення до business as usual з РФ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme