Взаємовигідна диверсія: Які наслідки матиме "вторгнення" озброєних білорусів до Польщі

Перехід білорусько-польського кордону озброєними людьми в уніформі, на перший погляд, виглядає як подальша ескалація конфлікту між державами, яка може вивести ситуацію з-під будь-якого контролю. Але в реальності як Варшава, так і Мінськ спробують скористатися інцидентом у політичних цілях

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Взаємовигідна диверсія: Які наслідки мат…
Фото: Getty Images

Сьогодні вранці прес-секретар польських спецслужб Станіслав Жарин повідомив у Твіттері, що Білорусь здійснила майже що озброєне вторгнення на територію Польщі. "У ніч на вівторок (2 листопада о 1:45) польські солдати помітили на території Республіки Польща трьох людей у формі і зі зброєю. Після спроби польського патруля встановити контакт, невідомі перезарядили зброю, а потім віддалилися в бік Білорусі", — повідомив посадовець.

Ця заява була активно розтиражована польськими ЗМІ — декотрі з яких навіть забули уточнити, що озброєних порушників кордону було всього троє.

Сьогодні ж стало відомо, що в МЗС Польщі викликали тимчасового повіреного у справах Білорусі Олександра Чесновського. Його прийняв заступник міністра закордонних справ Польщі Петро Вавжик, із класичним "дипломатичним розносом". Зокрема, Вавжик передав білоруській стороні протест проти порушення польського держкордону. І заявив, що дії Мінська на кордоні між державами несуть дедалі більш явні ознаки ескалації конфлікту.

Після чого посадовець окремо наголосив, що "Польща має намір захищати власні кордони та кордони Євросоюзу". А також разом із усіма демократичними державами євроатлантичного співтовариства "послідовно виступатиме проти нелегальної міграції", організованої Мінськом.

З формальної точки зору, ситуація прикра: перехід кордону групою озброєних осіб - це привід якщо не для початку війни, то як мінімум для дипломатичного протистояння. Тим паче, що йдеться про дві країни, які й без того регулярно обмінюються взаємними докорами такої інтенсивності, наче з дня на день почнуть мобілізацію резервістів.

Але в даному випадку підозрювати, що інцидент матиме фатальні наслідки, не випадає. Оскільки обидві сторони зроблять все можливе, щоби використати його по-максимуму для досягнення власних політичних цілей.

У випадку з режимом Лукашенка все більш-менш тривіально. Озброєні "невстановлені особи", скоріше за все, здійснювали розвідку польського кордону для більш успішного переведення груп нелегалів. Або, не виключено, готували якусь чергову пропагандистську гидоту із "побитими біженцями, які прийшли із боку Польщі".

А натрапивши на польських "стражів гранічних", поспіхом повернулися додому. І тепер білоруські ЗМІ, днями так ефективно "зачищені" від останніх залишків лібералізму, напишуть однотипні тексти про "озброєні провокації на польському кордоні", відволікаючи увагу від економічної кризи в країні, смертності від коронавірусу, який в Білорусі "побороли", та невиконання режимом Лукашенка обіцянок стосовно "конституційної реформи".

Зацікавлені в інциденті й поляки. Оскільки завдяки подібним історіям Варшава досягає одразу двох цілей. По-перше, можливості вимагати й отримувати кошти від ЄС на укріплення кордону, який "береже всю Європу від орд зі Сходу". Саме цього моменту стосується риторика Вавжика стосовно "кордону Польщі і Євросоюзу".

І, по-друге, інцидент з озброєними білоруськими спецслужбістами при належній подачі у ЗМІ сприятиме тому, щоби криза з біженцями, закинутими Лукашенком в пекло нейтральної території між польським та білоруським кордонами, сприймалася в ЄС виключно як "гібридна війна проти Польщі". Відповідно, й прикрощі, що надалі траплятимуться з реальними біженцями — включно із фатальними — сприймались би в ЄС як "неминучі". На війні — як на війні, нічого не поробиш.

Тому нічна пригода на кордоні не матиме якихось важких дипломатичних чи, тим паче, безпекових наслідків — і це, безперечно, добра новина. Але той факт, що режим Лукашенка продовжує вкрай вільно трактувати поняття кордонів сусідніх держав — новина, яка навряд чи потішить як поляків, так і всіх решту сусідів Білорусі. Із Україною включно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme