Втома від "п'ятикласника": Чому "скажений пес" Меттіс пішов від Трампа

Військовий із майже півстолітнім стажем, що пройшов три війни, Меттіс втомився від безперервної боротьби з авантюризмом, недалекоглядністю і обмеженістю чинного президента США

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Втома від "п'ятикласника": Чому "ск…

Міністр оборони США Джеймс Меттіс піде у відставку в лютому. Про це повідомив як президент Дональд Трамп в "офіційному Твіттері", так і сам генерал. Який зі звичною для нього ретельністю, скрупульозністю та стриманістю написав розгорнутого листа, в якому пояснив причини свого рішення.

Суть цих причин викладено у дуже формальному і дуже ввічливому зверненні до чинного президента США. "Оскільки ви маєте право працювати з міністром оборони, чиї погляди з приводу тих чи інших проблем збігаються з вашими, я вважаю, що буде правильним для мене особисто подати у відставку", - зазначив Меттіс. Достатньо детально пояснивши при тому і суть своїх розбіжностей у поглядах з Трампом. Міністр оборони не став конкретизувати свого ставлення до рішення Трампа про виведення американських військ з Сирії, за яке Володимир Путін з погано прихованою зневагою похвалив "Дональда". Він нічого не сказав про радикальне скорочення сил в Афганістані, істерику, власштовану союзникам по НАТО, і сміховинний скандал з Мексикою і стіною на кордоні.

Він, як і належить стратегові, сказав про все одразу. "Одне з основних переконань, якого я завжди дотримувався, полягає в тому, що наша сила як нації нерозривно пов'язана з міццю нашої унікальної і всеосяжної системи альянсів та партнерств, - написав Меттіс. - Ми не можемо захищати свої інтереси, не підтримуючи сильні альянси і не проявляючи поваги до союзників". Прозоро натякаючи, що у чинного президента США помітні явні проблеми як зі збереженням альянсів, так і з повагою до всіх - окрім лідерів авторитарних держав.

Як любили іронізувати в американських ЗМІ, Меттіс був "єдиним дорослим" на багатьох засіданнях адміністрації Трампа. Який, вислухавши черговий блискучий прожект чинного президента на кшталт "а давайте просто вб'ємо Асада, замочимо - і всіх то справ" міг відповісти, що нічого подібного армія США робити не буде. Чи, не сильно боячись "доброзичливців", голосно заявити, що він оцінює обізнаність чинного президента США у питаннях геополітики на рівні учня п'ятого-шостого класу загальноосвітньої школи.

Втім, Трамп, для якого Меттіс був одним з небагатьох приводів поговорити про "високий професіоналізм" президентської адміністрації, скромно "не чув" подібних зауважень, і ображався мовчки.

Втім, останнім часом вже сам Джеймс Меттіс, здається, втратив розуміння того, що він робить на займаній посаді. Оскільки попри всі його чисельні протести, адміністрація Дональда Трампа та президент особисто робили те, що робили.

Було прийнято рішення про вивід військ із Сирії - таким чином, залишки демократичної опозиції на півдні цієї країни, союзні до США впродовж всіх років конфлікту, опинились перед непростим вибором. Вони можуть або емігрувати з країни, або приєднуватись до радикальних ісламістів. Хоча є ще й третій шлях - померти в асадівських застінках.

Паралельно із тим, США виводять як мінімум половину сил із Афганістану. Сповзання якого у кривавий хаос після цього видається лише питанням часу - і не дуже тривалого.

Стосунки США із європейськими союзниками, у першу чергу, з Німеччиною - перебувають у стані, чи не найгіршому з часів Другої світової.

За таких умов "унікальна система альянсів", про яку говорив Меттіс і яка була однієї з головних опор могутності США впродовж багатьох десятиліть, стає історією.

Розуміють ситуацію в американському Конгресі, де як демократи, так і республіканці сприймають відставку Меттіса - та готовність Трампа його відпустити - як масштабну управлінську катастрофу.

"Очевидно, що ми рухаємося до серії серйозних політичних помилок, які можуть поставити під загрозу нашу країну, завдати шкоди нашим союзам і розширити можливості наших супротивників", - так охарактеризував ситуацію з відставкою Меттіса сенатор-республіканець Марко Рубіо. А його колега з Демократичної партії Кріс Мерфі сказав, що читав лист глави Пентагону "з відвислою щелепою". На його думку, Меттіс пішов через те, що президент ображав союзників США і і був занадто м'який з Росією і Китаєм. Інший сенатор-демократ, Річард Блюменталь, зовсім назвав відставку Меттіса "жахіттям" - на його думку, ця подія може дестабілізувати політику національної безпеки США.

А поки вашингтонські еліти демонструють занепокоєння, увесь решту світ сподівається, що конгресменам вдасться зберегти керованість державою за умови мало чим обмеженої вже влади екстравагантного президента. Який, потроху прощаючись із останніми "дорослими" (з яких "у строю" залишився хіба радник з питань нацезпеки Джон Болтон, чиї позиції теж стали вкрай неміцними) отримує всі можливості для проведення своїх радикальних політичних експериментів над реальністю.

З відходом Джеймса Меттіса від влади, зовнішньополітична лінія адміністрації США, і без того не надто логічна та послідовна, може остаточно перетворитись в химерне реаліті-шоу з непередбачуваними цілями та наслідками.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme