Скандальна заява: Як у Трампа готуються визнати провину в "Українагейті"

Анекдотична історія з посадовцем адміністрації Трампа, який спочатку підтвердив порушення з боку свого шефа перед камерами, а потім заявив, що "нічого такого не говорив" стала лише кумедним епізодом в тектонічному політичному процесі. Команда Трампа залишає свого капітана

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Скандальна заява: Як у Трампа готуються…

Історія з тиском Трампа на українську владу, як це часто буває з довгограючими темами, потроху обростає відверто абсурдними деталями. І найяскравішим проявом абсурду зі всіх, що мали місце дотепер, став казус з виконувачем обов'язків керівника апарату Білого дому Міком Малвані.

Під час спілкування із журналістами він, перебуваючи у здоровому глузді і добрій пам'яті, визнав, що військова допомога Україні була заморожена не тільки через гіпотетичну "корупцію", а і через вимогу до України розпочати розслідування проти демократів. При тому, Малвані заявив, що затримка фінансування "не мала нічого спільного зі справою Байденів". Просто президент США зажадав, щоб в Україні розслідували необґрунтовану теорію про те, що наша держава, а не Росія, відповідальна за злам поштових серверів Демократичної партії США у 2016 році.

Для розуміння ситуації — впродовж всього скандалу стосовно ймовірного тиску Вашингтона на Київ Дональд Трамп, напевно, із сотню разів публічно заявив, що ніякої угоди "гроші в обмін на розслідування" між США та Україною ніколи не було. Після чого виконувач обов'язків керівника апарату Білого дому публічно, в присутності телекамер стверджує зворотнє. Завіса.

Особливого шарму всій ситуації додає, звичайно, ще й той факт, що господар Білого дому вимагає навіть не інформації про правопорушення суперників на виборах — це принаймні можна було б зрозуміти. Він вимагає підтверджень конспірологічної теорії, вигаданої "ольгінськими" тролями. Які, складається враження, хакнули не тільки сервери Демпартії, але й мозок президента США.

Першими від шоку оговтались професійні юристи. Світ побачила дуже стримана заява Міністерства юстиції США: "Якщо Білий дім заримував допомогу (Україні — ред.) задля досягнення співпраці в будь-якому розслідуванні Міністерства юстиції, це для нас новина".

Після чого пройшло декілька годин — і Малвані "включив задню". В письмовій заяві він заявив, що про жодні вимоги до України стосовно розслідування він не говорив. Не зважаючи на свідків та відзняті відеоматеріали, які були продемонстровані, здається, чи не у всіх помітних американських ЗМІ.

Слідом за мін'юстом від коментарів Малвані дистанціювалась і команда юристів Трампа — її очільник Джай Секулов заявив, що "юридичні радники Трампа не були залучені до пресбрифінгу" і взагалі не знають, про що говорив Малвані.

Натомість демократи не пропустили нагоди прокоментувати ситуацію. Адам Шифф, голова комітету з питань розвідки Палати представників, заявив журналістам що зауваження Малвані, зробили ситуацію з імпічментом "набагато гіршою" для чинного президента. Ще один член комітету з питань розвідки, Ерік Суолуелл, заявив, що Малвані "підписав зізнання президента".

Що стоїть за всією цією історією? Скоріше за все, конспірологія тут недоречна. Малвані не планував нанести удар по репутації Трампа — інакше не відмовився б від своїх свідчень, а пішов із ними до ФБР, під захист озброєної охорони. Чи, на крайній випадок, до якоїсь зі слідчих комісій Конгресу.

Скоріше за все, і правда трапилося банальне непорозуміння. Але полягало воно не в тимчасовому "затьмаренні" Малвані, а в тому, що всередині президентської команди відпрацьовують сценарії часткового визнання провини. Один із яких випадково й передчасно розголосив Малвані.

А паралельно із тим позиції Трампа покидають члени його команди. Міністр енергетики США Рік Перрі, який, ймовірно, був також дотичним до спроб Джуліані повпливати на менеджмент Нафтогазу, подав у відставку.

А постійний представник США в Євросоюзі Гордон Сондленд, попри всю протидію керівництва Держдепу, учора дав свідчення на закритих слуханнях Палати представників в рамках розслідування з питання про імпічмент президента США. За його словами, Дональд Трамп таки тиснув на президента України Володимира Зеленського , щоб той почав розслідування стосовно компанії Burisma, в якій працював син Джо Байдена. Більше того, за словами Сондленда, Дональд Трамп усю сферу стосунків з Україною повністю віддав на відкуп своєму адвокату Рудольфу Джуліані. Який фактично блокував можливість прямого спілкування між Трампом і Зеленським, і всіляко сприяв скептичному ставленню президента США до України.

Дипломат, якого у нас підозрювали в "договірній грі" з Джуліані, виступив перед конгресменами адвокатом нашої країни. "Україна – не лайливе слово", – сказав Сондленд, явно натякаючи на ставлення Джуліані до нашої країни. "Україна – крихка демократія, яка бореться проти жорстокого і недобросовісного російського сусіда. Сильна Україна допомагає підтримувати норми, які зберігають стабільність і сприяють процвітанню у всьому світі", – заявив Сондленд перед конгресменами. Подібний підхід сповідують Сондлен і Волкер, якому історія з Україною та Джуліані також зіпсувала блискучу дипломатичну кар'єру. Подібної думки дотримуються в Конгресі США, зробивши все можливе, щоб примусити Трампа розблокувати допомогу Україні.

Можливо, і керівництву України варто було б чіткіше артикулювати, хто є нашим другом у Вашингтоні, а хто — не зовсім. Чи, як мінімум, раз і назавжди перестати розповідати про те, що "Трамп на нас не тиснув".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme