Влада в обмін на Twitter: Чому Путін скасовує реформи Петра Першого

Ймовірна заборона глобальних соціальних мереж в Росії стане не тільки черговим обмеженням особистої свободи, але й банальною спробою зупинити технічний та соціальний прогрес, який загрожує чинному російському політичному режиму

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Влада в обмін на Twitter: Чому Путін ска…

Історія зі сповільненням Twitter в Росії, після якого на певний час "сповільнилася" істотна частина російського сегменту інтернету, отримала сьогодні продовження. У вигляді заяви заступника глави Роскомнагляду Вадима Субботіна. Який повідомив, що "Twitter в належній мірі не реагує на наші запити, якщо справа так піде і далі, то через місяць він буде заблокований в позасудовому порядку".

До погроз західній компанії, вочевидь, слід поставитись серйозно – оскільки наступ на соціальні мережі в Росії зараз відбувається масштабний.

Приміром, 5 березня Роскомнагляд склав адміністративні протоколи на Twitter, Facebook, TiKTok, Telegram, YouTube, і навіть цілком російські "ВКонтакте" та "Однокласники". Приводом стало те, що вони не видалили або видалили несвоєчасно інформацію, "яка залучала підлітків у протиправну діяльність - участь в несанкціонованих масових заходах". Штрафи були не захмарні – але цілком відчутні. Наприклад, Mail.ru Group, котра є власником "Однокласніков", довелося сплатити 4 мільйони рублів тільки за невчасне видалення закликів, які, до речі, були спрямовані до "російської молоді", а не підлітків.

І штрафи – це тільки одна сторона медалі. Оскільки паралельно із їх активним застосуванням представники вищої виконавчої влади Росії, в першу чергу, президент цієї країни, на публічних заходах охоче розповідають про чисельні небезпеки, які несе в собі інтернет. Особливо для молодшого покоління. Формальним приводом для цього, звичайно, є різноманітні "групи смерті" серед підлітків (напевно, було б цікаво розслідувати ймовірний слід російських спецслужб в їхній роботі). Але разом із суїцидальними групами дістається і всім платформам, де відбуваються нецензуровані довколаполітичні дискусії. Себто просто всім платформам.

Судячи з того, що у відповідь на сповільнення роботи сервісу представники Twitter заявили, що "ми залишаємося прихильними підтримки відкритого інтернету по всьому світу, і ми глибоко стурбовані спробами блокувати і обмежити онлайн-дискусію" – скидається на те, що платформа не збирається ані прогинатися під вимоги Роскомнагляду, ані з ними боротися. Twitter з Росії готовий просто піти. І, вельми ймовірно, що слідом можуть вирушити Facebook та Alphabet, яка об'єднує  Google та YouTube. Оскільки співпраця з російською владою у питаннях придушення політичної опозиції може надто дорого коштувати їм на західному ринку.

Звичайно, для сьогоднішньої російської влади такий вихід може видатися оптимальним. Ні тобі закликів до демонстрацій, ні відеорозслідувань Навального на YouTube. Благодать. Спершу на ринку залишаться тільки російські соціальні мережі, які будуть набагато краще прислухатися до побажань Кремля. Але й вони будуть вимушені вводити якусь систему премодерації, оскільки повноцінно фільтрувати контент від мільйонів користувачів і на льоту нищити крамолу не зможе жодна сучасна інтернет-платформа.

Але, загалом, політика тотальних заборон у сфері ІТ є діагнозом для сучасної Росії. Тому що у ставленні авторитарного режиму до інформаційних (та й будь-яких інших, якщо на те пішло) технологій є два шляхи.

Один – це активне їх засвоєння і використання для власних цілей. Яскравим прикладом чого є Китай, де створюються системи розпізнавання облич в тисячних натовпах за допомогою штучного інтелекту, електронний "рейтинг лояльності" громадян, доступний правоохоронцям, та десятки інших моторошних речей, які стрімко наближають громадян цієї країни до "дивного, нового світу".

А є Росія. Яка спочатку спробувала (і доволі успішно) розгорнути систему дезінформації в соціальних мережах. Потім стало зрозуміло, що дезінформацію західні платформи навчились частково блокувати, а "ворожі" уряди почали відповідати на неї "в реалі". А російська опозиція почала використовувати соцмережі навіть ефективніше за владу. Тут і пішла в хід ідея про "все заборонити".

За допомогою якої Володимир Путін спробує зберегти свою владу і скасувати принцип конкуренції Росії із Заходом шляхом залучення західних технологій. За допомогою якого Петро Перший колись зробив із Московського князівства майже світову державу. І без якого Росія має всі шанси таки стати Північною Кореєю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme