Візит Курца: Чи вибачатиметься австрійський канцлер за весілля з Путіним

Країна, що головує цього року в ЄС, зіткнулась із тим, що "весільний гешефт" із Володимиром Путіним приніс більше проблем, ніж планували у Відні. І зараз за російські економічні преференції доведеться розплачуватися

Журналіст відділу «Світ»
Візит Курца: Чи вибачатиметься австрійсь…

Сьогодні президент України Петро Порошенко зустрічається зі своїм австрійським колегою, канцлером Себастьаном Курцом. Мета його візиту в офіційних повідомленнях прес-служби президента описана достатньо розпливчасто: "Під час зустрічі будуть обговорені актуальні питання двосторонніх відносин та пріоритети розвитку відносин між Україною та ЄС з огляду на нинішнє головування Австрії в Раді ЄС, в тому числі питання єдності санкційної політики Євросоюзу". У повідомленнях МЗС конкретика теж відсутня.

Втім, обставини призначення сьогоднішньої зустрічі кажуть про неї більше, ніж офіційні прес-релізи. Домовленість про візит була досягнута за результатами телефонної розмови Порошенка з Курцом, яка відбулася 22 серпня – акурат за чотири дні після того, як президент Росії Володимир Путін станцював на весіллі міністра іноземних справ Австрії Карін Кнайсль, куди він раптово завітав "із циганами та ведмедями" - пардон, із кубанськими козаками та самоварами.

З того часу Карін Кнайсль робила головно те, що вибачалась. Вона розповідала журналістам, що "вальс із Путіним не змінить санкційну політику", що Австрія віддана загальноєвропейським рішенням стосовно протидії російській агресії тощо. З аналогічними заявами виступав і австрійський канцлер.

Але справа була зроблена. Австрія цього року головує в ЄС, і картинка міністра закордонних справ цієї країни, яка робить кніксен перед російським президентом, пройшла по всіх світових ЗМІ (попри заяви Кнайсль щодо заборони на публікацію цього фото). І, вочевидь, нею ще довго ілюструватимуть матеріали про рішучість і готовність Австрії протистояти агресивній політиці Володимира Путіна.

Все це відбулось на тлі приходу до влади в Австрії ультраправої Партії Свободи, яка продовжує викликати погано приховане роздратування як у Берліні, так і в Брюсселі. Де, вочевидь, не до кінця розуміють, чому за економічні префренції, які надає Росія чинній австрійській владі, повинен нести репутаційні втрати увесь ЄС. І це, вочевидь, було негласно, але дуже переконливо доведено до уваги офіційного Відня.

За таких умов Себастьан Курц, схоже, вирішив, що особистий візит до Києва дозволить йому якось заретушувати прикру історію. Тому помітна частина зустрічі, напевне, буде присвячена гарантіям з боку австрійського гостя стосовно збереження антиросійського санкційного режиму. Ну, наскільки може давати такі гарантії керівництво країни, яка демонстративно уклала угоду на купівлю газу в "Газпрому" до 2040 року (незважаючи на те, що попередній контракт закінчувався в 2028 році). Не виключено, що візит Путіна на весілля Кнайсль і був частиною оплати за цю угоду, укладену за два місяці до скандального весілля.

Зробити це буде непросто. Особливо на тлі того, що напередодні візиту Курца посол України в Австрії Олександр Щерба публічно і голосно заявив, що запрошення президента РФ Владіміра Путіна на весілля голови австрійської дипломатії "зашкодило репутації Австрії в Україні". І тим справа, вочевидь, не обмежиться. Бо зараз, коли під загрозою американських санкцій німецька Uniper вирішила вийти з проекту російського газогону "Північний потік-2", стало зрозуміло, що європейський бізнес не сподівається на якийсь серйозний захист від американських сакцій проти учасників цього проекту. А становище австрійської OMV, яка також співфінансує проект, стало ще більш неоднозначним. Оскільки якщо Берлін не збирається всерйоз захищати німецькі компанії, то є причина підозрювати, що доля австрійського бізнесу хвилюватиме фрау Меркель іще менше.

За такої ситуації у Відні можуть надіятись, що в обмін на якісь достатньо вагомі пропозиції в плані співпраці з ЄС Київ не те, щоби примириться із новим російським газогоном, який рано чи пізно помножить на нуль нашу газотранспортну систему, але принаймні знизить градус риторики в цьому питанні. Після чого протидія "Північному потоку-2" з боку США буде оголошена черговою "примхою Трампа", на яку в ЄС перестануть звертати увагу, тільки-но вигадають, як обійти ймовірні американські санкції проти компаній, що беруть участь у проекті.

Проте шанси на успіх подібної місії австрійського канцлера теж чомусь виглядають не надто високими. Тому можна обґрунтовано підозрювати, що прес-релізи за результатами переговорів Курца та Порошенка будуть не надто конкретнішими за анонси цієї зустрічі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme