Війна світів: Гульвіса Путін проти домашнього Обами

Колись давно, кількадесят років тому, у світі існувало дві наддержави. Вони конкурували між собою, розділивши світ на два табори

Війна світів: Гульвіса Путін проти домаш…

А потім Радянський союз розпався. Росія оголосила себе його спадкоємницею, однак статус наддержави уже було втрачено, та й не до конфліктів із США було у буремні 90-ті.

Але 15 років тому, 26 березня 2000 року на президентських виборах у країні переміг Володимир Путін - офіційний спадкоємець Бориса Єльцина, колишній прем'єр-міністр і колишній голова ФСБ, людина, цілковито вихована в радянській системі координат.

За півтора десятиріччя Путін збудував і підпорядкував собі міцну вертикаль влади, і сьогодні через ЗМІ уже погрожує США ядерними ударами, ніби намагаючись повернути часи холодної війни і боротьби за панування у біполярному світі ХХ століття. Так, ніби за 24 роки, які минули від розпаду СРСР, нічого не змінилося в геополітиці.

А що ж США? Америка веде надзвичайно активну зовнішню політику, час від часу вдаючись навіть до військових втручань, як було, наприклад, в колишній Югославії, Іраку та Афганістані, але при цьому не намагається перекроїти світовий порядок. Над Обамою не тяжіє ані комплекс імперії, ані необхідність доводити, що ти керуєш найсильнішою у світі державою. 

Тому, якщо зайти на офіційну сторінку Білого дому, можна доволі довго гортати галерею особистого фотографа Обами Піта Соузи, намагаючись знайти там традиційні фотозвіти із закордонних поїздок глави держави. Традиційних рукостискань, позувань на камеру, підписань документів там просто немає. Та й керівник надержави не має особливої потреби часто залишати Білий дім. Всі, кому потрібно, приїдуть до нього самі.

Навряд чи Путін аж так часто їздить за кордон, але на сайті прес-служби Кремля фотозвіти із міжнародних і внутрішніх поїздок - основний контент. Для чого людям знати, як і чим живе президент їхньої країни. Важливо тільки, з якою ще країною він покращив дипломатичні відносини.

Дім - символ буття, територія безпеки для людини. Білий дім - символ держави США, місце, в якому всім має бути добре. Тим більше, якщо керує цим домом лауреат Нобелівської премії миру, перший в історії США президент-афроамериканець Барак Обама.

Прес-служба створює імідж Лідера. Що ми можемо сказати, оглянувши добірку фотографій за 2014-2015 роки, взяту із сайту Білого дому? Обама сім'янин, він дуже любить дітей, товариський і не проти розважитися, коли є вільний час, його охорона не перешкоджає вільному і тісному контакту глави держави із американцями. Він не боїться здатися смішним, стати спиною до фотографа, всіляко нагадуючи, що він не тільки політик, але і просто людина. 

Крім того, інтер'єр Овального та інших кабінетів, а також двору Білого дому з фотографій можна вивчити до деталей. Обама ніби показує, що йому нічого приховувати: "мій дім - ваш дім". Власне, для звичайних американців і працює фотослужба Білого дому. Результати міжнародних поїздок - у вигляді прес-релізів і звітів для експертів, звичайним людям цікавіше буденне життя.

А що Путін? Символом Росії як держави є Кремль - фортеця XV століття, тобто теж простір, у якому можна почувати себе в безпеці у разі нападу ворожих сил. Але знову звернемося до прес-служби - жодного не те що репортажа, навіть кадра про те, як живе і що робить уже тричі обраний росіянами керівник держави.

Путін ловить рибу в Сибіру, приручає стерхів, відкриває пам'ятник імператору Олександру, вітає політиків, вітає акторів та олімпійців, спілкується зі священиками і молиться в церкві, саджає дерева в Китаї, зустрічається з губернаторами і прокурорами. Але все, що поза офіціозом - за сімома замками. Путін може більше ніж на тиждень повністю зникнути із інформаційного поля, а його прес-секретар Дмитро Пєсков при цьому навіть не удосужиться розповісти, де ж перебував весь цей час глава держави.

Дім Путіна - його фортеця Кремль, але складається враження, що тільки Путіну і його соратникам він і належить. Не треба росіянам знати, як живе їхній лідер, достатньо і того, що він звітує про всі свої гуляння світами.

Отже, навіть на прикладі того, що дають прес-служби можна побачити, як побудовані світи двох держав-конкурентів. Обамі залишилося бути президентом США трохи більше року. Часу обмаль, але приорітети залишаються незмінними - розбудовувати власний дім-США і не забувати радіти життю. Нагадуємо, йдеться про імідж, а не про реальне політичне життя, яке набагато складніше організоване.

У Путіна попереду часу, схоже, вдосталь, але змінювати свої приорітети він теж навряд чи буде. А приоритети прості: експансія у гонитві за поверненням Росії статусу другої наддержави плюс максимальний контроль над державою та її інформаційним простором. А національну ідею, наприклад, створення добробуту для всіх мешканців країни, можна замінити ідеєю вищості російської нації над іншими слов'янами. І вдавати, що не бачиш, як у країні множаться радикальні праві рухи.


І наостанок маленький штрих. У квітні 2013 року в містечку Уест (штат Техас) на заводі добрив сталися пожежа і вибух, у результаті яких загинуло 15 людей, зокрема - 11 пожежників. Президент Обама прийшов вшанувати загиблих пожежників, і фото із події потрапило до добірки найважливіших подій у США за 2013 рік.

А що Путін? На Сході України ледве не щодня гинуть десятки російських військовослужбовців, але президент РФ щось не приходить віддати їм останню шану. І не прийде - Росія ж ні з ким не воює...

Фото: www.whitehouse.gov та kremlin.ru

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme