Війна на два фронти: Чому талібам не вдається встановити мир в Афганістані

Коли таліби захопили владу в Кабулі, усім здавалося, що в країні запанує релігійний фундаменталізм — але при тому настане мир. Зараз стало зрозуміло, що фундаменталізм таки прийшов — а от миру, схоже, немає і не буде. Наразі новий режим не спроможний впоратися ні з повстанцями Північного альянсу, ні з терористами Ісламської держави
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Війна на два фронти: Чому талібам не вда…
Фото: Getty Images

Новини про новий виток насильства у Афганістані, на жаль, перестали дивувати. Збройні сутички, теракти чи прояви жорстокості з боку теперішньої влади у цій країні трапляються замалим не щоденно.

Але минулі вихідні продемонстрували, що повсякденне насильство, схоже, потроху рухається в бік повномасштабного збройного конфлікту. Через півтора місяці після того, як "Талібан" формально взяв владу у всій країні, партизанські сили Національного фронту опору дали талібам серйозний бій.

Під час масштабних військових сутичок у північно-східній провінції Баглан, загинули, за інформацією НФО з місця подій, десятки бойовиків "Талібану".

Зіткнення відбулися у районах Кулі-Хісар і Дих-Салах, розміщених у Панджшерській ущелині. За даними повстанців, таліби втратили вбитими понад 60 осіб і відступили. В НФО також повідомили, що втратили двох лідерів - Якуба Алі Хана Андараб і Імама Нурзада Андараб.

Так воно було чи інакше — хтозна, але довгі колони бійців "Талібану", що рухалися до місця подій, та машини з пораненими, які звідтіля поверталися, місцеві мешканці фіксували. Факт боїв визнали і представники "Талібану" в уряді — щоправда, зосередившись на знищенні двох повстанських командирів, і скромно промовчавши про власні втрати.

Втім, серйозні проблеми виникли в талібів не тільки у гірських районах, заселених таджиками, які від початку не сприйняли нову владу і організували їй партизанську війну. Не кращою є ситуація і у великих містах, де діють терористи-самогубці Ісламської держави.

Минулої п'ятниці вони здійснили вибухи у шиїтській мечеті у Кандагарі, другому за розміром місті Афганістану. Внаслідок теракту загинуло 62 особи, і близько 100 зазнали поранень. При тому шиїтам не допомогла навіть озброєна охорона, яку їм надав новий режим — хоч охоронці і зуміли вбити двох нападників на вході до мечеті, двоє інших зуміли пройти і детонувати закріплену в них на тілах вибухівку. Аналогічний теракт стався за тиждень до того в Кундузі — там загинуло близько 70 осіб. 3 жовтня бойовики "Ісламської держави" напали в Кабулі на релігійну процесію, в якій брали участь лідери "Талібану" — там кількість загиблих не розголошували.

Таким чином, отримавши всю повноту влади в країні, рух "Талібан" опинився практично перед тими самими проблемами, що й підтримуваний Заходом попередній уряд — тероризм, збройний опір опозиції, занепад економіки і загроза голоду. Тільки на відміну від урядів Хаміда Карзая та Ашрафа Гані, у талібів немає ні фінансової та продовольчої підтримки Заходу, ні підрозділів спеціального призначення та бойової авіації, які б могли "гасити пожежі" в регіонах, де військова ситуація стає загрозливою для кабульського режиму. А чисельні мешканці Афганістану, які відмовилися воювати з релігійними фанатиками, мотивуючи своє рішення бажанням отримати мир в обмін на особисті свободи, миру так і не отримали.

Мрії Китаю про організацію експлуатації афганських надр так мріями, скоріше за все, і залишаться. А союзники Росії в Середній Азії, не без причин побоюючись, що Ісламська держава, закріпившись в Афганістані, рушить і на територію сусідніх країн, вимагають у Кремля військової підтримки. Наразі Москва обіцяє їх захистити. У Таджикистані готуються масштабні навчання ОДКБ (Організації договору про колективну безпеку, куди, крім Таджикистану, входять Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, – ред.), де тисячі російських, білоруських та казахських військових будуть вчитися відбивати "атаки терористів із сусідньої держави". Наскільки ж цей захист виявиться дієвим у випадку реальної інфільтрації бойовиків із Афганістану, покаже час.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme