Вирішальний тиждень в Білорусі: Чи зуміє Лукашенко обманути або залякати опозицію

Здатність білоруської опозиції виконати свої погрози і паралізувати країну після 25 жовтня визначить політичну реальність в цій країні на багато років наперед

Журналіст відділу «Світ»
Вирішальний тиждень в Білорусі: Чи зуміє…

Наступний тиждень має всі шанси стати вирішальним в історії білоруської революції. Оскільки в неділю, 25 жовтня, завершується час "народного ультиматуму", оголошеного опозицією Лукашенку. До цього часу від Олександра Григоровича вимагають звільнити політв'язнів і піти у відставку. В іншому разі опозиціонери обіцяють організувати в країні тотальний страйк, який призведе до скорого і проблемного завершення лукашенківського режиму. Також заплановано перекриття доріг та інші радикальні заходи, покликані паралізувати як існування чинного нелегітимного режиму, так і економічне життя в Білорусі.

І попри всю браваду офіційних заяв, влада ставиться до цієї погрози всерйоз. Наприклад, сьогодні Лукашенко зібрав у своїй резиденції керівництво республіки. На екстрену нараду прибули прем'єр-міністр, спікери обох палат парламенту, губернатори, керівники МВС та інші ключові посадовці. Йде обговорення політичних питань та "громадської безпеки", як делікатно називають в пролукашенківських офіційних колах проблему масових протестних акцій.

Хоча радикальних новин від цієї наради в Білорусі не очікують. Оскільки свою позицію Лукашенко вже сформулював. Вона загалом нескладна, і зводиться, за великим рахунком, до двох пунктів.

Перший, позитивний, де-факто президент Білорусі озвучив під час зустрічі з опозиціонерами в СІЗО. Де він в "урочистій" обстановці пообіцяв опозиціонерам більше ніколи не балотуватися на новий президентський термін. От прямо так взяв – і сказав: "Даю вам слово, хлопці!". Свідками, вочевидь, виступили присутні тюремні наглядачі. Заради справедливості слід зазначити, що ті опозиціонери, які швидко й безповоротно повірили даному слову, впродовж доби опинились на свободі. Щоправда, повторити цю обіцянку більш широким колам громадськості колишній президент Білорусі чомусь не відважився.

Окрім цього "пряника для опозиції", як свіжість, так і реалістичність якого викликає закономірні сумніви, було також оголошено про чисельні, різноманітні і абсолютно достовірні "батоги".

Зокрема, Лукашенко пригрозив "навести порядок" у Мінську, починаючи саме з 25 жовтня. А окрім обіцянки білоруських силовиків "гуманно" використовувати вогнепальну зброю проти учасників протестів, чинна влада країни збирається застосовувати сучасні технології для їх визначення та відстежування з наступним затриманням і покаранням. Як пообіцяв Лукашенко, "в спокійному режимі".

Чи зуміють в Мінську налагодити якусь передову технологію розпізнавання облич і співвіднесення результатів з наявними базами відповідної інформації – питання суперечливе. Але той факт, що інформація з особистих акаунтів у соцмережах активно використовується тамтешніми силовиками, ні в кого сумнівів не викликає. Наприклад, саме за фоточками в Instagram "вирахували" та кинули на 15 діб відому баскетболістку Левченко. При тому більшість акцій ретельно фільмують "особи в штатському" – хоча ефективність такого інструменту, зважаючи на кількість учасників протесту, викликає сумніви.

А в сухому підсумку історія з кривавими, героїчними, хай і трохи наївними протестами підходить до завершення. Якщо опозиції вдасться виконати свою обіцянку і "зупинити" країну, шанси на повалення режиму Лукашенка будуть достатньо високими. Якщо ж озвучивши ультиматум нелегітимному лідеру опозиціонери виявляться нездатними його реалізувати – то загроза існуванню чинного режиму стане доволі-таки ефемерною. І увесь подальший діалог білоруського суспільства зі своєю владою відбуватиметься у вже апробований спосіб. За допомогою дискусій у СІЗО.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme