Від зброї до союзу: Який сценарій готує Росія для окупованого Донбасу

Логіка заяв російського парламенту недвозначно вказує на те, що в Кремлі розробляють сценарій офіційного визнання "республік" бойовиків, готуючи під цю справу "юридичне обґрунтування". Цей план, гіпотетично, буде відповіддю Росії на відмову США та НАТО надати Москві "гарантії безпеки". Або маневром, покликаним приховати підготовку до іншої відповіді

Журналіст відділу «Світ»
Від зброї до союзу: Який сценарій готує…
фото: Getty

Сьогодні — день, впродовж якого у протистоянні як України, так і Заходу з Росією мало би бути зроблено кілька вирішальних кроків. Для України визначальною, теоретично, мала би стати зустріч радників Нормандського формату у Парижі. Впродовж якої очільник ОП Андрій Єрмак планував поговорити про відновлення режиму припинення вогню, відкриття пропускних пунктів та інші правильні речі. І зовсім не збирався говорити про можливість залучення до переговорів бойовиків мала. А от очільник російської делегації Дмітрій Козак навпаки, хотів вкотре запропонувати Україні сісти за стіл переговорів з "представниками ДНР і ЛНР", змінити Конституцію і прийняти всі російські умови стосовно реінтгерації Донбасу.

Також сьогодні, за чутками, адміністрація Джо Байдена має намір направити Росії письмову відповідь на пропозиції щодо "гарантій безпеки". Відповідь ця, знову-таки, за чутками, не буде містити жодної інформації про можливість вступу України до НАТО — чи про політику відкритих дверей взагалі.

Натомість Вашингтон повідомить, в яких сферах співпраця з путінською Росією є можливою. В переліку, скоріше за все, буде контроль над озброєннями, розміщення ракетних систем, та зниження ризиків випадкового початку конфлікту.

І хоча, здавалось би, перед такими подіями, що визначать подальший хід конфлікту, можна би було взяти паузу, у Москві навпаки, активізувались.

Зокрема, перший віце-спікер Ради федерації та секретар партії "Єдина Росія" Андрій Турчак заявив про необхідність надати "ДНР" та "ЛНР" "окремі види озброєння". Він вважає, що це необхідно для підвищення обороноздатності цих утворень та стримування "агресії Києва". Буквально за декілька годин по тому глава фракції "ЄдРа" у Держдумі Володимир Васильєв звернувся до "керівництва країни" з проханням "розпочати постачання військової продукції" до "ДНР" та "ЛНР".

Коли тиждень тому російська Компартія запропонувала Думі звернутись до Путіна з пропозицією про визнання "ДНР" і "ЛНР" "в якості самостійних і суверенних держав", можна було припустити, що йдеться про політичний хайп, за допомогою якого комуністи хочуть поправити рейтинг. Вітм, коли пропозицію підтримав спікер Держдуми Володін, а потім реалізацію звернення перенесли на лютий — стало зрозуміло, що йдеться не про політичні маневри, а про план Кремля. Озвучувати який доручили прирученій "опозиції".

Натомість сьогодні до справи взялася партія влади. Можливість "переграти" ситуацію все ще залишається, адже говорили політики, а не функціонери. Але вона — мінімальна.

Звичайно, "надання зброї" для "ДНР" та "ЛНР" — це пустопорожній мовний зворот. Оскільки в останні дні у бойовиків фіксують не те що традиційне для російської армії озброєння — а навіть найновіші зразки, які і до російських регулярних військ потрапили у вкрай обмеженій кількості. На кшталт багатоцільових реактивних гранат "Занос". І все це — без "офіційного" постачання.

Але легальне ввезення зброї в регіон є першим етапом сценарію можливої ескалації на Донбасі. Наступним буде визнання "ДНР" та "ЛНР", початок якого заплановано на лютий місяць. А ймовірним фіналом може стати навіть включення анклавів сепаратистів до "союзної держави Росії та Білорусі". З наступним розміщенням там наступальних озброєнь, які "грозитимуть НАТО" з ближчої відстані. Так ніби сотня кілометрів має таке вже принципове значення для сучасних систем озброєння.

Втім, не виключеним є і варіант, за якого всі ці приготування — лише спосіб відвернути увагу від реальних планів Росії. Серед яких можуть виявитись і далеко більш прикрі для України варіанти розвитку подій.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme