Вчені вивели мавп, які мають імунітет до ВІЛ

Американські та німецькі молекулярні біологи вперше викликали потужну імунну реакцію на мавпячу версію ВІЛ в організмі макак, використовуючи два недавно відкритих антитіла, що пригнічують більшу частину штамів ВІЛ

Про це говориться в статті, опублікованій в журналі Nature, передає Depo.ua.

"Наша терапія породжує потужну імунну реакцію на ВІЛ і дозволяє організму контролювати інфекцію. Вона працює по приблизно такими ж принципами, що і імунотерапія раку, використовуючи аналогічні механізми, які існують в імунній системі мавпи і людини", - заявив Мішель Нуссенцвайг з університету Рокфеллерів в Нью-Йорку.

Нуссенцвайг і його колеги два роки тому відкрили вкрай незвичайне антитіло 3BNC117, здатне пригнічувати розмноження відразу декількох різновидів вірусу імунодефіциту людини і "позначати" їх для знищення імунною системою.

Секрет дії 3BNC117 полягає в тому, що це антитіло атакує ключову частину вірусу - виріст на його оболонці, який чіпляється за "хвости" на поверхні імунних клітин і допомагає "бойовій частини" вірусу проникати в них.

Американські вчені виділили антитіло з організму ВІЛ-інфікованого, яке незвично сильно опиралося інфекції і добре боролося з новими штамами вірусу. У минулому році команда Нуссенцвайга провела клінічні випробування на хворих на ВІЛ, які показали, що молекули 3BNC117 придушували вірус навіть після припинення прийому антиретровірусних препаратів протягом трьох місяців.

Успіх дослідів наштовхнув Нуссенцвайга і його колег на думку, що 3BNC117 і ще одне антитіло широкого спектру дії - 10-1074 - можна використовувати для набуття майже повного імунітету до ВІЛ. Для цього потрібно ввести антитіла в організм в перші дні та години після зараження, коли вірус тільки починає "обкопуватися" в клітинах тіла, і тоді імунна система, використовуючи ці антитіла, почне сама боротися з вірусом.

Результати експериментів привели до вкрай цікавим і несподіваних наслідків. Заразивши дюжину макак SHIV, "мавпячою" версією ВІЛ, вчені почали через три дні вводити в їх організм великі дози 3BNC117 і 10-1074, спостерігаючи за реакцією вірусу і організму приматів.

Як і очікували біологи, антитіла придушили розмноження ВІЛ і продовжували придушувати вірус протягом наступних шести місяців, поки їх молекули були присутні в кровотоці. Потім вірус "виліз з окопів" і почав повторно розмножуватися, що було сумно, але теж очікувано.

Але в наступні 1,5 року відбулося щось зовсім несподіване. У всіх макак, крім трьох особин, розвинулася сильна або просто хороша імунна реакція на ВІЛ. Рівень інфекції в їх організмі різко впав до непомітного рівня, і більше ніколи не підвищувався, незважаючи на те, що мавпи не приймали ні антиретровірусні препарати, ні антитіла.

Подальші досліди розкрили причину набуття імунітету мавпами - виявилося, що молекули 3BNC117 і 10-1074 навчили так звані CD8+ T-клітини, що розпізнають патогени, і керують реакцією імунної системи на них, "бачити" частинки ВІЛ і знищувати їх.

Ця методика боротьби з ВІЛ, як вважають вчені, повинна бути прийнятною і для лікування людини. Найближчим часом вчені перевірять, чи працює вона для мавп, які заразилися ВІЛ за 2-6 тижнів до початку лікування - приблизно такий час зазвичай проходить між зараженням і виявленням інфекції серед людей.

Нагадаємо, на Росії своя боротьба із хворобою століття – в РПЦ заявили, що ВІЛ і СНІД це вигадка.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme