Шлях до НАТО: Чи вдасться Україні перетнути "червоні лінії" Путіна

Сьогодні Кремль офіційно оголосив, що вступ України для НАТО у Москві вважають "червоною лінією", незважаючи на вчорашні розмови із Байденом. Не пояснивши, втім, що трапиться, якщо альянс захоче через цю лінію переступити

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Шлях до НАТО: Чи вдасться Україні перетн…
Фото: depositphotos.com, колаж: Depo.ua

Іще вчора, слухаючи розпливчасті й максимально неконкретні заяви президентів Росії і США стосовно того, чи домовилися вони про якісь "червоні лінії", які не переходитиме жодна із держава, не покидало відчуття — ні, не домовилися.

Відчуття не підвело — сьогодні Кремль офіційно заявив, що членство України в НАТО і є отією самою "червоною лінією" для Москви. І що російське керівництво вельми хвилюють навіть розмови про те, що Києву може бути надано План дій щодо членства в Північноатлантичному альянсі. Попри те, що в НАТО схильні якщо й не прийняти Україну — то, принаймні, публічно про це поговорити.

Сьогодіншня заява речника Кремля Дмитрія Пєскова стала частиною цілого букету його ж висловлювань, озвучених впродовж минулої доби, які були покликані схарактеризувати стан стосунків між Україною та Росією після вчорашнього саміту.

Втім, практично всі ті заяви зводяться до одного — у розстановці сил нічого не змінилося. Так, на саміті говорили про зацікавлення США в україно-російському конфлікті, але залучати Вашингтон до Нормандського формату ніхто не планує. Можливо, звичайно, що США відновлять посаду спецпредставника у справах України, яку раніше займав Волкер — але і в такому випадку функції подібного дипломата будуть радше інформаційними, аніж пов'язаними з модерацією.

Так, Володимир Путін готовий зустрітися із Володимиром Зеленським. "Як і раніше... коли він констатував свою готовність", — уточнив ситуацію Пєсков. Якщо хтось забув — то в 20-х числах минулого місяця президент Росії говорив про готовність зустрітися зі своїм українським колегою, і обговорити виключно двосторонні стосунки між Україною та Росією. Все, що стосується війни на Донбасі, у Кремлі, виходить, як і раніше пропонують обговорювати з "владою ДНР та ЛНР". Тож і сьогоднішню "готовність" складно назвати значною новиною.

Тому, в сухому залишку, можна констатувати, що вчорашня зустріч президентів США та Росії ніяк не вплинула на перебіг україно-російського конфлікту. І навіть озвучена Пєсковим інформація про "червону лінію" є повтором промови самого Путіна, який з допитливістю юного любителя арифметики тиждень тому підраховував, за скільки, в разі чого, ракети НАТО долетять до Москви із Харкова чи Дніпропетровська.

І , що головне, говорячи про "червоні лінії", ніхто в Кремлі не дає собі праці пояснити, що трапиться, якщо НАТО  їх "переступить". Росія розпочне ядерну війну? Чи все-таки обмежиться війною конвенційною? А може, сформує новий Варшавський договір — щоправда, без Польщі, у складі Росії, Білорусі та Венесуели? Чи може просто неодноразово висловить стурбованість, і спробує суворо нахмурити обколоте ботоксом обличчя Путіна?

Адже, якщо вірити російському президентові, навіть вступ Польщі та решти центральноєвропейських держав у НАТО був нібито порушенням тодішньої червоної лінію (яку, якщо вірити кремлівським легендам, навіть узгодили із США — на відміну від сьогоднішньої). І що трапилося, коли всі вони вступили до НАТО? Рівним рахунком нічого.

Тому й сьогоднішні розмови про "червоні лінії" — це виключно спроби створити якийсь медіаобраз апокаліптичного жаху. Ніяк і нічим в реальності не підтриманий, і покликаний лякати європейських обивателів.

І якщо це й справді так, то українським політикам та ЗМІ, ймовірно, варто від цієї метафори відмовитися. Ну, і не забувати, звичайно, що коли хтось і може унеможливити вступ України до НАТО — то це не Москва, і навіть не Берлін із Будапештом. Це — рідний наш Київ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme