Усім потрібна Гренландія: Чому Трамп хоче купити у Данії острів і до чого тут Росія

Трамп хоче купити острів Гренландія, який належить Данії. Світ шокований і намагається зрозуміти, чи раптом не збожеволів президент США

Усім потрібна Гренландія: Чому Трамп хоч…

Нагадаємо, 19 серпня президент США Дональд Трамп у своєму Twitter опублікував фотожабу, де на тлі гренландського пейзажу із невеликими приватними будинками встановили "Башту Трампа". У підписі до фотожаби Трамп написав "Обіцяю не робити цього в Гренландії".

За кілька днів до публікації американського президента у соцмережі ЗМІ поширювали чутки з приводу можливої ​​угоди між Штатами та Данією щодо купівлі-продажу острова.

Гренландія є найбільшим островом на Землі і знаходиться у складі Королівства Данія як автономна територіальна одиниця.  Уряд острова самостійно регулює більшість внутрішніх питань, але за зовнішню політику і безпеку відповідає Копенгаген. Наразі на території острова мешкає близько 56 тисяч людей, а  близько 80 % площі Гренландії вкрито постійним льодовиковим щитом.

16 серпня видання The Wall Street Journal повідомило, що Трамп зацікавлений у придбанні Гренландії у Данії. Згодом радник Трампа Ларрі Кудлоу цю інформацію підтвердив. У той же час прем'єр-міністерка Данії Метте Фредерікса в інтерв'ю газеті Sermitsiaq назвала "абсурдом" саме обговорення теми продажу Гренландії і виключила можливість подібної угоди. У Міністерстві зовнішніх справ автономної території відреагували коментарем, що місцева влада відкрита "для ділових контактів, але не для продажу". Згодом і сам Трамп все ж висловився напряму про зацікавленість у Гренландії "зі стратегічних причин", проте додав,  що це "не головна тема у порядку денному".

Наміри президента США викликали хвилю обурення у данських політиків. Так, представник Данської народної партії Серен Есперсен назвав цю ідею "абсолютно божевільною". За його словами, Трамп міг пожартувати про плановане придбання, проте якщо американський президент говорив серйозно, то "це остаточний доказ того, що він зійшов з розуму".

 Тим часом колишній прем'єр-міністр Данії Ларс Льокке Расмуссен вирішив, що президент США жартує: "Це ймовірно першоквітневий жарт... але зовсім не по сезону!" - заявив він. Депутат Лівої партії Майкл Ааструп зазначив, що "часи, коли легко можна було купити землю і людей, на щастя, минули".

 А представник Данської народної партії Гренландії Сорен Есперсен сказав, що Трамп, імовірно, збожеволів. "Якщо це правда, і він, дійсно, цим займається, то це явний доказ того, що він збожеволів. Повинен сказати, як є: ідея продажу Данією 50 тисяч громадян Сполученим Штатам - це абсолютне божевілля", - зазначив він.

На фоні таких реакцій Трамп вирішив скасувати візит до Данії, запланований на початок вересня. Трамп і його дружина Меланія були офіційно запрошені у країну королевою Маргрет.

 

 

"Данія - дуже особлива країна з неймовірними людьми, але, грунтуючись на коментарях прем'єр-міністра Метте Фредерікса, що їй не цікаво обговорювати покупку Гренландії, я відкладу нашу зустріч, заплановану через два тижні, на інший раз".

 

 

Він також додав, що своєю прямотою прем’єр-міністерка заощадила "багато витрат і зусиль" як для Сполучених Штатів, так і для Данії. "Я дякую їй за це і з нетерпінням чекаю перепланування (візиту,- ред)  десь в майбутньому".

Зацікавленість у Гренландії США виявляють не вперше: у 1946-му глава держави Гаррі Трумен хотів купити у Данії острів, пропонуючи за нього $ 100 млн. Ще одна спроба була  у 1967-му - тоді королівство відхилило перший запит Державного департаменту США на операцію, в яку також передбачалося включити сусідню Ісландію.

Навіщо це США?

Імовірно, найбільший чинник зацікавленості США у Гренландії є військово-стратегічним, хоча економічно острів також є вельми привабливим. Наразі між США і Данією діє договір про спільну оборону острова. За цим договором Америка розмістила в Гренландії авіабазу (знаходиться у м.Туле ще із часів холодної війни), морський порт і аеродром. 

Територія Гренландії дає хороші можливості для ведення розвідувальних операцій, зокрема виявлення  можливих запусків російських ядерних ракет. До того ж, і сама Росія працює над територіальним контролем в арктичних районах, тож питання присутності США в Гренландії стає удвічі актуальнішим.

Економічно Гренландія для США теж вельми приваблива: тут є великі запаси рідкоземельних металів (38,5 млн т, це третина світових запасів), які використовуються для виробництва комплектуючих для гаджетів. Наразі ринок даних металів монополізований Китаєм: в 2018 році на його частку припало близько 70% світового видобутку і 90% їх переробки. США зараз постачають здобуті у себе рідкоземельні метали на переробку в Китай і платять за це 25% мита. 

Окрім цього, Китай - найбільший конкурент США, теж давно кидає оком на острів і намагається там влаштуватися. Наразі країна прокладає нові маршрути для своїх вантажів через арктичний лід і дивиться на Гренландію як на корисну базу на цьому шляху. У 2018 році китайська держкомпанія майже отримала контракт на будівництво нових аеропортів в Гренландії, але уряд Данії наклав вето на цю угоду.

Трампа ж особисто Гренландія може цікавити не лише як військово-стратегічний об’єкт. Для президента це "угода життя", яка б забезпечила додаткову земельну масу для країни у чверть розміру наявних територій США. До того ж, це б закріпило Трампа  в історії разом з президентом Ендрю Джонсоном, який купив Аляску у Росії в 1867 році, і Томасом Джефферсоном, який купив Луїзіану у французів в 1803 році.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme