Українські вчені підтвердили викид радіації на Росії

Джерело поширення радіоізотопу металу "рутеній-106" у повітрі, зафіксованого наприкінці вересня – на початку жовтня 2017 року, розміщувалося на Уралі або у прилеглих до нього регіонах Росії

Проце свідчать результати моделювання, виконаного РОДОС-центром Інституту проблем математичних машин і систем НАН України, передає Depo.ua з посиланням на "Інтерфакс-Україна".

"Джерело викиду, найімовірніше, розташовувалося на території Уралу та прилеглих регіонів на півдні Рjcs]. Обсяг викиду становив від ~ 1 ТБк до ~ 1 ПБк. Без додаткових даних вимірювань, особливо на території Уралу та прилеглих регіонів Росії, неможливо точніше назвати місцезнаходження викиду", - йдеться у висновках українських учених.

За даними Держатомрегулювання України, на території країни максимальне значення активності "рутенію-106" у повітрі було зафіксовано в Одесі 28-30 вересня і становило 45 мБк/куб. м (на порядок нижче допустимого рівня - 500 мБк/куб. м). "З 5 жовтня спостерігається стійке зниження активності Ru-106 у приземному шарі повітря над територією і України, і інших європейських країн. На сьогодні системи радіаційного моніторингу Ru-106 у повітрі не фіксують", - зазначають у регуляторі.

Водночас, згідно з даними Держатомрегулювання, на сьогодні жодна з країн-членів МАГАТЕ не повідомила про події, що спричинили викид радіонукліда "рутенію-106".

У Росгідрометі не бачать сенсу шукати джерело викиду. "Стосовно джерела (викиду - ред.), джерела ми не шукаємо через одну просту причину: навіщо його шукати, коли немає небезпеки", - сказав журналістам голова Росгідромету Максим Яковенко.

"Росатом", у свою чергу, повідомляє, що ніяких інцидентів і аварій на його об'єктах не траплялося.

Довідка: "Рутеній-106" - техногенний радіонуклід. У нормальних умовах у навколишньому середовищі не міститься, навіть невеликі його концентрації свідчать про аварійний викид.

Нагадаємо, у листопаді повідомлялося, що над Європою нависла радіоактивна хмара. При цьому Інститут радіаційної безпеки та екології Казахстану заявив, що казахстанським вченим нічого невідомо про аварії на об'єктах ядерної інфраструктури, які могли б статися в Казахстані наприкінці вересня і спричинити виникнення радіоактивної хмари над Європою.

Російська влада теж заявила, що жодних аварій на російських АЕС у вересні не було. Державна корпорація "Росатом" в жовтні повідомила, що на території Росії, в тому числі і на Південному Уралі, рутеній-106 "не виявлено".

Росгідромет опублікував дані, що свідчать про "екстремально високий" рівень радіаційного забруднення на Південному Уралі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme