Україна як полігон для кібервійни та небезпека Зеленського

Що світові ЗМІ писали про Україну

Україна як полігон для кібервійни та неб…

Останній тиждень був наповнений українською тематикою в світових ЗМІ. Depo.ua наводить найоголовніші теми.

Розслідування справ Майдану

Видання Irish Times до п'ятої річниці розстрілів євромайданівців критикує українську систему за відсутність покарань.

Багатьом з підозрюваним, як Януковичу, вдалося уникнути покарання, сховавшись на Росії. А ті що в Україні взагалі не бояться переслідування через явне небажання теперішньої влади домогтися цього, пише Irish Times.

"Чиновники, які нині керують постреволюційною Україною, захищають і оберігають свої роками напрацьовані контакти, віддаючи перевагу особистим зв'язкам і лояльності, а не вимогам громадськості покласти край корупції, злочинності та кумівству", -жорстко відмічає видання.

Газета захищає голову департаменту спеціальних розслідувань Сергія Горбатюка, який із розпачем відмітив, що обіцянку розкрити злочини виконати не вдалося. І нагадує, що Amnesty International навела дані, згідно із якими станом на кінець 2018 року Генеральна прокуратура ідентифікувала 441 підозрюваного у справі розстрілів на Майдані. Справи щодо 288 з них направлені до суду, але лише 48 отримали обвинувальні вироки. З них лише 9 - тюремне ув'язнення. І це в організації вважають ганьбою і вироком системі кримінальної юстиції в Україні.

Небезпека Зеленського

Американський політолог з Ратґерського університету Олександр Мотиль в статті для Atlantic Council досить цікаво описує наслідки перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах в Україні. Не варто забувати, що станом на сьогодні Зеленський є головним фаворитом соцопитувань.

На думку Мотиля, перемога Зеленського може призвести до атрофії відносин із Заходом, поки комік буде вирішувати, які західні інституції важливіші для України.

"По-друге, олігархи скористаються недосвідченістю Зеленського і його неспроможністю керувати складними урядовими структурами України, щоб повернутися до влади, і те саме зроблять і корупціонери всіх рівнів. ВВП України впаде, зростуть тіньова економіка і безробіття, торгівля з Європою скоротиться, а "втеча мізків" – у першу чергу за рахунок тієї ж молоді, яка голосує за Зеленського – прискориться. По-третє, реформи загалом зупиняться – Зеленський і гадки не має про те, як змінюються суспільства, економіка та політика – і він буде це вивчати ще протягом року чи двох", - пише Мотиль.

Також він додає, що Путін та бойовики будуть задоволені непрофесійністю Зеленського. І вони можуть також скористатися цим для продовження агресії.

Натомість колишній керівник одного з підрозділів в Європейській комісії Віллем Алдерсгофф в статті для того ж Atlantic Council переконує, що саме Зеленський - це ледь не єдиний гідний вибір для України. Бо за даними соцопитувань, навіть якщо Тимошенко чи Порошенко вийдуть у другий тур виборів, їхній реформаторський досвід викликає чимало запитань.

Алдерсгофф пише, що Порошенко справді провів реформи, але здебільшого економічні. А от питання є щодо правосуддя і верховенства права - його обіцянок, які він не виконав. Навіть не були покарані люди з оточення Януковича, які пограбували країну.

Але аргументи щодо Зеленського в автора примітивні. Наприклад, Алдерсгофф вважає козирем Зеленського те, що студія "Квартал 95" критикує владу і завжди це робила. Також Зеленський висміював Путіна, його анексію Криму, і жертвував гроші українцям, які воюють на Донбасі. А в серіалі "Слуга народу" Зеленський і команда демонструють розуміння, як влаштована корупційна система в Україні. Говорячи про дві основні проблеми Зеленського автор запевняє, що першою є недосвідченість в політиці, а другою - зв'язки з олігархом Коломойським через телеканал "1+1". Щодо першого - проблема беззаперечна, але, на думку автора, її можна вирішити оточивши себе досвідченими людьми. А друга - так собі. Бо всі канали належать олігархам.

В цілому ж статтю Алдерсгоффа можна охарактеризувати просто: аргументи рівня пенсіонерів на лавочці.

Україна як головний полігон кібервійни

Досить цікавий матеріал про Україну перед виборами 2019 опублікували в Politico.

Справжня кібервійна розгорнулася на теренах нашої держави. Росія намагається підірвати нашу інфраструктуру, а Захід допомагає нам відбиватися при цьому вивчаючи російські методи ведення війни в кіберпросторі.

Засновник української компанії з кібербезпеки Information Systems Security Partners Олег Дерев'янко запевняє, що кібератаки відбуваються щоденно.

"Ми ніколи не думали, що будемо на передовій кібернетичної й гібридної війни", - каже Дерев'янко.

Журналісти видання відвідали офіс компанії на околиці Києва і побачили на власні очі, як ведуться бої у моніторах шляхом написання рядків коду.

Україна взагалі є найкращим місцем у світі сьогодні для того, щоб стати свідком реального кіберконфлікту. І для цього є декілька причин: відкрита війна з Росією, багато висококваліфікованих і освічених талантів, вразливе політичне й економічне середовище, а також ІТ сфера. Саме тут випробовується сучасна кіберзброя.

Видання нагадує на кібератаки на наші енергетичні системи 2015-го та 2016-го років, а також вірус notPetya 2017-го року.

Експерт Кеннет Гірс зазначив, що атака NotPetya вилилася світу в 10 мільярдів доларів збитків.

Дерев'янко і його команда співпрацює з українським урядом, а також з США і союзниками з ЄС, щоб відбивати атаки проти мереж України. Проти них по інший бік віртуального фронту виступають російські групи хакерів, такі як Fancy Bear, Cozy Bear і Sandworm. До них додаються урядові та неурядові, а також кримінальні гравці, які випробовують можливості українських мереж.

Як розповіли Politico в СБУ, російські хакери постійно намагаються проникнути в українські мережі. А за словами Дерев'янка, їхня активність особливо зросла перед виборами.

З листопада хакери атакують українські суди, урядові відомства, прокуратуру й інші державні органи, розсилаючи шкідливе програмне забезпечення через електронну пошту. Такі заразні листи замасковані під різдвяне привітання чи повідомлення з кабінету міністрів України. Таку тактику називають "масовим фішингом".

Західні партнери, які допомагають нам відбивати російські атаки, тим самим діють у власних інтересах. Через більшу інтеграцію України із Заходом вдала атака проти Києва може заразити і їхні мережі. Україна і Євросоюз підписали й ратифікували угоду про асоціацію і створення зони вільної торгівлі. А пожвавлення торговельних відносин супроводжується збільшенням потоку даних і об'єднанням інтернет-мереж.

Серед наших союзників сьогодні - Естонія, яка допомагає захистити виборчі мережі. Також з нами працює і Литва, яка допомагає нам зброєю і боєприпасами, підтримує політично і тепер переходить на рівень кібербезпеки.

Для ЄС сьогодні головне - захистити президентські вибори в Україні у березні, в які Росія, на думку СБУ, спробує втрутитися. Для Євросоюзу досвід важливий, бо завдяки нашим виборам там зможуть спрогнозувати дії Росії на їхніх виборах до Європарламенту.

 

 

 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme