Україна та "фінти" Трампа: За що Порошенко подякував G7

Саміт "Великої сімки" в Квебеку не став оплотом єдності

Україна та "фінти" Трампа: За що Порошен…

Саміт Великої Сімки (G7), який з 8 по 9 червня проходив в курортному Ла Мальбе у Квебеку, завершився з присмаком скандалу. Головним генератором нестабільності став американський президент Дональд Трамп. Перші особи Великої Британії, Франції, Японії, Італії, Німеччини, Канади та ЄС (брали участь в саміті) ставили собі за мету обговорити з американським президентом Трампом нові мита на ввезення сталі та алюмінію, які набули чинності з 1 червня, його вихід з іранської ядерної угоди та питання клімату (США вийшли з Паризької угоди). Але Трамп, очевидно, не збирався займатися цими питаннями. І генерував досить скандальні заяви, які спочатку стосувалися Росії. Наприклад, висловив бажання, щоб Москву повернули за стіл переговорів, відродивши формат G8. Його підтримав новий прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте в "Твіттері". Володимир Путін оперативно відреагував, сказавши, що він не збирався виходити із формату і буде радий бачити всіх лідерів у Москві. Країни Європейського Союзу, які становлять чотири із семи членів групи, узгодили напередодні саміту, що повернення Росії на саміти формату G7 не може відбутися до тих пір, поки не буде прогресу щодо вирішення конфлікту в Україні. На питання щодо Криму Трамп відповідати взагалі не став, порадивши журналістам запитати про це в Обами. І саміт вирішив покинути раніше, щоб краще підготуватися до історичних перемовин з лідером КНДР Кім Чен Ином.

Хоча, попри ці фінти підсумки G7 можна було б назвати вдалими. В суботу президент США повідомив, що хотів би підписання спільного комюніке за підсумками саміту "Великої сімки". І це попри розбіжності у кліматичних питаннях. За словами канцлера Німеччини Ангели Меркель, вони стосувалися боротьби з пластиковими відходами в світовому океані. Мовляв, США підтримують зусилля щодо захисту світового океану, але не хочуть брати участь в досягненні поставлених задач.

На підсумковій прес-конференції прем'єр Канади Джастін Трюдо заявив, що попри складні стосунки з торгівельних питань всі сім країн підписали спільне комюніке. Але Трюдо не впустив можливості покритикувати Трампа за нові мита і додав, що продовжить реалізовувати план по застосуванню відповідних тарифів на "введені США в травні мита на ввезення сталі та алюмінію з Європи, Канади і Мексики". Відповідь, мовляв, буде жорсткою. Між іншим, Мексика майже синхронно із самітом ввела тарифи на торгівлю з США.

Трамп образився, назвавши Трюдо "нечесним і слабким" і додавши, що мита були введені у відповідь на величезні тарифи, які Канада стягує з американських фермерів. І дав розпорядження американським представникам не підтримувати підсумкове комюніке саміту. Все це Трамп писав звично в "Твіттері".

Для України підсумки G7 стали важливими. У комюніке на восьми сторінках лідери країн-учасниць пообіцяли продовжувати підтримку суверенітету й територіальної цілісності України, засудили анексію Криму, а також пообіцяли допомагати Києву з реформами. Також була висловлена готовність запровадження подальших обмежувальних заходівпроти Росії, якщо її політика не зміниться. Окрім цього, G7 вимагає від Росії припинити дестабілізацію демократичних систем та їх підриву і згорнути підтримку режиму Асада в Сирії. Країни G7 будуть спільно боротися із країнами, які підривають демократію. Втім, з Росією G7 продовжить співробітництво та шукатиме компроміс там "де це можливо". Окрім цього консенсус був у питаннях реалізації проекту штучного інтелекту, усунути перешкоди для жінок на ринку праці і багато чого іншого. Усі країни, окрім США, залишаються прихильниками Парижської угоди.

Український президент Петро Порошенко подякував G7 за позицію щодо Росії.

Нашого президента можна зрозуміти. Втім, заяви G7 не змінюють того факту, що деякі продовжують будувати Північний потік-2 і робити гроші з Росією, як Німеччина, обіцяючи при тому захистити наш транзит. А інші, як Італія та США, хочуть повернути Росію в елітний клуб. Слова Трампа про повернення Росії у формат були "приправлені" гострим слівцем про те, що він є "нічним жахом Путіна". Мовляв, санкції ж проти Росії США вводить жорсткі, олігархів їхніх покарали. От тільки чомусь потім Трамп, нібито через Трюдо, вирішив не підписуватися під комюніке, в якому була жорстка позиція щодо Росії. Схоже, для нього важливо зайвий раз не бити Кремль. І якось дивно це співпало із звинуваченням спецпрокурора Мюллера посереднику Манафорта - його "російському мозку" Костянтину Кілімніку, який мав контакти з ФСБ. Невже десь там в Кремлі є той компромат на Трампа, про який говорили раніше, і якого так боїться Дональд, що хоче на другий президентський термін? В будь-якому разі, Трамп - це не всі США. Вдома його вже розкритикували не тільки через підвищені мита на імпортну сталь, за які доведеться платити, в тому числі, і американцям, бо власна промисловість не покриє всі запити внутрішнього ринку і все одно доведеться завозити імпорт, от тільки за іншою вартістю. Але і за російське загравання. Чимало законодавців, як республіканців, так и демократів, висловили занепокоєння з приводу відходу Трампа від попередніх поглядів США на торгівлю та Росію.

В будь-якому разі, Україна поки що може бути спокійна, бо анексію Криму та агресію Росії на Донбасі більшість світу легітимізувати не збирається. От тільки вже лунають певні тривожні сигнали. І хто зна, як довго проіснує така "консолідована" стабільність щодо нашої війни.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme