Удар по Сирії: Чого досягне Трамп, і як відповість Путін

США, Франція та Велика Британія вдарили по об'єктах, які причетні до програми режиму Асада з виробництва хімічної зброї

Удар по Сирії: Чого досягне Трамп, і як…

Дональд Трамп досить довго тримав інтригу щодо ударів по Сирії у відповідь на застосування сирійською армією хімічної зброї в Думі. Там за даними ВОЗ у 43 загиблих і 500 постраждалих були симптоми хімічного отруєння (всього 70 загиблих). Кадри з мертвими дітьми облетіли весь світ.

Термін години X, про яку президент США говорив на тижні, спливав у п'ятницю. Протягом тижня інформаційні події навколо можливого ракетного удару супроводжувалися виходом з бази Норфолк ударної групи бойових американських кораблів з авіаносцем Гаррі Трумен і "томагавками". Їх обіцяв потопити посол Росії в Лівані Олександр Засипкін, посилаючись на слова Путіна. Також на Росії обіцяли збивати випущені по Сирії ракети.

Франція та Велика Британія вирішили долучитися до удару по Сирії. Президент Франції Макрон взагалі казав, що вдарить по режиму Асада навіть без США та Британії. Дональд Трамп у "Твіттері" відзначився загадковою непослідовністю. Спочатку обіцяв росіянам, що ракети прилетять. Потім писав про мир і казав, що удар може бути скоро, а може й не зовсім скоро.

Росія та Сирія застосування хімзброї заперечували. Західна коаліція, навпаки, була повністю впевнена, що це справа рук сирійської армії. Тим більше, що з початку громадянської війни (2011 рік) випадок в Думі був далеко не першим. В квітні 2017-го США вже завдавали удару "томагавками" по військовій базі в Хомсі, внаслідок якого був розбомблений аеродром Шайрат. Це була відповідь на застосування хімзброї в місті Хан-Шейхун в провінції Ідліб, внаслідок якої загинуло щонайменше 100 людей.

Удар в ніч на 14 квітня

США, Франція та Британія разом вдарили по об'єктах режиму Асада. За офіційними заявами із США так і даними ЗМІ, зокрема агентства Reuters, яке посилається на міністерство оборони Великої Британії, були знищені три цілі в районі Дамаска та Хомса, які пов'язані з програмою створення хімзброї.

Це науково-дослідний інститут в районі Дамаска, склади та командний пункт поблизу Хомса. Також за інформацією ЗМІ, цілями були бази елітних підрозділів сирійської армії - місця дислокації підрозділів Республіканської гвардії і 4-ї дивізії сирійської армії. За інформацією The New York Times, були нанесені удари по дослідницькій лабораторії в Дамаску.

Очевидці чули вибухи близько 4 ранку за місцевим часом - збігається з київським.

Сирійські ЗМІ повідомляють, що внаслідок удару по об'єктах в районі Хомса постраждали троє людей.

Міноборони Росії заявило, що Захід наніс удари в тому числі по громадським об'єктам, але не назвало по яких саме. Також там зазначили, що жодна з випущених ракет не потрапила в зону відповідальності ППО, що захищає російські бази в Тартусі і Хмеймім.

У Сирії пишуть про випущені 30 ракет коаліції, третину з яких вдалося збити зусиллями ППО. На Росії повідомляють про 100 ракет класу "повітря-земля".

В операції брали участь кораблі, які перебували в Червоному морі (там оперує 5-й флот), тактична авіація із Середземного моря, бомбардувальники B-1 з району Ет-Танф.

За даними CNN, американські літаки випустили, зокрема, авіаційні крилаті ракети. Франція і Велика Британія теж задіяли авіацію. Британське міноборони повідомило про участь чотирьох винищувачів-бомбардувальників "Торнадо", що випустили крилаті ракети "Storm Shadow" по цілях в районі Хомса. На Кіпрі пишуть, що чотири "Торнадо" злітали з британської бази, що розташована на острові. Поки невідомо, чи входили літаки в повітряний простір Сирії.

У США зазначають, що в порівнянні з ударом по сирійській базі в 2017-му, останній був вдвічі потужнішим. Але ця операція є разовою. Таку думку висловив міністр оборони Джеймс Меттіс. Також відомо, що США не попереджали Росію про удари, але цілі вибирали таким чином, щоб не постраждали російські військові.

Засудили операцію Заходу в Ірані, а підтримали в НАТО. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав сторони зберігати стриманість.

Що сказав Трамп

"Щойно я наказав збройним силам США завдати точних ударів по цілям, пов'язаним з потужностями диктатора Башара Асада з виробництва хімічної зброї", - сказав Трамп, коли звертався до нації.

Він заявив, що хімічна атака і відповідь Заходу на неї є прямим наслідком нездатності Росії гарантувати знищення сирійського хімзброї. З такою обіцянкою Володимир Путін виступив ще в 2013 році.

"Яка країна захоче бути пов'язаною з масовим вбивцею невинних чоловіків, жінок і дітей?" - сказав Трамп, звернувшись до сирійських союзників Росії та Ірану.

Реакція Росії

Посол Росії в США Анатолій Антонов розповідав, що "образи президента Росії" є неприпустимими. Казав, що удар є погрозою зі сторони західної коаліції та попереджав, що без відповіді вони не залишаться.

"Реалізується заздалегідь розроблений сценарій. Знову ж таки, нам погрожують. Ми попереджали, що такі дії не залишаться без наслідків. Вся відповідальність за них лежить на Вашингтоні, Лондоні та Парижі", - сказано в заяві Антонова.

"США - виробник найбільшого в світі арсеналу хімічної зброї - не мають морального права звинувачувати інші країни", - додав дипломат.

Офіційний представник російського зовнішньополітичного відомства Марія Захарова у "Фейсбуці" писала про те, що Вашингтон вдарив по Сирії в той момент, коли вона отримала шанс на мирне майбутнє.

Що буде далі

Сирійці вже вийшли на вулиці Дамаска з російськими прапорами після удару коаліції. Враховуючи заяви посла в США Антонова про те, що такі дії США та союзників не залишаться без відповіді, Москва спробує щось провернути. Втім, це не буде прямий військовий конфлікт із США, бо за ним послідує, наприклад, відключення від SWIFT.

Опозиція, проти якої боролася сирійська армія за підтримки Ірану та Росії, також розбита майже повністю. Залишається тільки війна за ресурси, наприклад, в районі Дейр-ез-Зор, де в лютому було знищене угруповання ПВК "Вагнер" американськими ВПС. Тоді, між іншим, росіяни ніяк на це не відповіли і навпаки намагалися робити вигляд, що загинуло не 100-200 російських найманців, а взагалі жодного, чи принаймні менше десяти.

"Вагнерівці" хотіли "віджати" нафтовий завод на лівому березі Євфрату, поблизу Дейр-ез-Зора, де розміщувався штаб союзників США з американськими радниками. Цей район контролюють "Сирійські демократичні сили". Він містить 70% запасів нафти роздробленої країни, а ще 40% газу.

Росіянам ресурси дуже потрібні. Особливо в умовах санкцій та війни, яка коштує чимало грошей. Повести в бій можна, наприклад, сирійських військових за підтримки російськими ВПС з повітря, чи нових найманців - тут залежить від фантазії.

Теоретично, успішна операція в Дейр-ез-Зор може бути серйозною відповіддю Заходу, де американці вже освоїли ресурси. От тільки вона також ризикована, оскільки можна зустрітися в бою із американськими ВПС. А це вже прямий конфлікт, результатом якої стануть або нові санкції, або навіть військова поразка, яка суміжна із втратою обличчя.

В економічному ж плані Росія не зможе зашкодити США власними санкціями, законопроект яких внесли в Думу. Оскільки, за останніми даними, Росія за минулий рік поставила в Америку товарів на $17 млрд (4,7% всього російського експорту), а Америка в Росію - на $7 млрд (0,2% всього американського експорту).

Тому набір інструментів у Кремля справді обмежений. Швидше за все, ситуація завершиться криками зі сторони Москви. І на цьому всі житимуть далі, як жили. Найсумніше в цій історії те, що удари коаліції жодним чином не зупинять програму із розробки хімзброї. Тепер, швидше, навпаки, її в Асада побільшає. Мир Сирії поки точно не світить.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme