Вчені розповіли, чому вимерли динозаври

Вченим вдалося визначити, коли почалося одне з найпотужніших вивержень вулкана за всю історію Землі

Вчені розповіли, чому вимерли динозаври…

Результати дослідження опубліковані в журналі Science, передає ДеПо з посиланням на Lenta.ru.

Повідомляється, що нове датування базальтових порід на заході Індії (Деканська трапова провінція) дозволило визначити точний час початку виверження. Ці сейсмічні процеси, які викинули в атмосферу безліч небезпечних летючих сполук, почалися за 250 тисяч років до падіння Чиксулубського метеорита і тривали півмільярда років після нього (у підсумку вилилося півтора мільйона квадратних кілометрів лави). Вчені вважають, що саме вони могли запустити процес катастрофічного вимирання динозаврів наприкінці крейдового періоду.

У грудні 2013 американські геологи вирушили до Індії на пошуки вулканічних порід з вмістом циркону - минералу, який містить уран, що утворюється в магмі незабаром після виверження. Циркон можна використовувати як годинник для визначення точного віку породи. У зоні найбільш інтенсивної вулканічної активності дослідники зібрали 50 зразків породи, причому циркон знайшли на верхній і нижній межі вулканічного шару. Таким чином, з'явилася можливість датувати і початок, і закінчення вивержень.

Вчені провели незалежний аналіз матеріалу в двох лабораторіях (в Прінстоні та Массачусетському технологічному інституті) - для підвищення об'єктивності датування. Вік визначили за ізотопним співвідношенням урану до свинцю.

З'ясувалося, що у вивченому районі трапової провінції виверження почалися за 250 тисяч років до удару астероїда в Мексиканській затоці і тривали 500 тисяч років після нього. Однак залишилося незрозуміло чи виливалася лава безперервно, або потрібно говорити про спалахи магматизму.

«Історія вимирання динозаврів знаходить нові сюжетні повороти. Можливо, їх убила серія з двох ударів: вулкани і удар астероїда», - заявив один з авторів статті Сем Баурінг (Sam Bowring).

Через потужні виверження в атмосферу потрапили сірчані гази та інші сполуки у великих обсягах, що могло призвести до закислення океанів і вимирання планктону (основи океанічних харчових ланцюжків). Вчені нагадують, що вулканічні процеси відіграли важливу роль у двох інших масових вимираннях в історії планети - пермському і тріасовому.

Як повідомляв ДеПо, нещодавно стало відомо, що пар на кометі Чурюмова - Герасименко не схожий на земний. Це поставило під сумнів теорію, що океани були утворені після падіння на Землю великих крижаних комет.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme