Страшна і невловима для ПРО: Що в США пишуть про російську гіперзвукову ракету "Авангард"

Міністерство оборони Росії за дорученням президента Володимира Путіна провело випробувальний пуск ракети комплексу "Авангард".

Страшна і невловима для ПРО: Що в США пи…

Путін особисто керував запуском ракети. За даними Кремля, "пуск був проведений з позиційного району Ясний бойовим розрахунком з'єднання РВСН по умовній цілі на полігоні Кура на Камчатці. В ході польоту на гіперзвуковій швидкості крилатий блок зробив горизонтальне і вертикальне кероване маневрування і вразив умовну ціль в призначений час", - йдеться в повідомленні прес-служби.

Російський президент був дуже задоволений випробуваннями, назвав їх "найкращим подарунком" країні на свята. І пообіцяв, що "Авангард" надійде на озброєння армії в 2019-му. Також буде сформований спеціальний полк, який приступить до бойового чергування.

У Кремлі додали, що можливості крилатого блоку ракети дозволяють обходити зони дії вогневих та інформаційних засобів протиракетної оборони.

Варто окремо нагадати, що "Авангард" був представлений російським президентом під час березневого звернення до Федеральних зборів. Тоді "мультики" від Путіна висміяли не тільки в Україні, але і в світі. Окрім "Авангарда" Путін демонстрував "відосики" з низкою сучасної зброї: крилатою ракетою з ядерною енергоустановкою "Буревестник" (готується до випробувань), гіперзвуковою авіаційною ракетою "Кинжал" (на бойовому чергуванні з 2017-го), бойовим лазером "Перєсвєт" (на бойовому чергуванні з грудня 2018-го), безпілотним підводним апаратом з ядерною енергоустановкою "Посейдон" (випробування почалися, у військах очікують до 2027-го), важкою балістичноб ракетою "Сармат" (випробування почалися, у військах очікують в 2021-му).

Російська преса розкрутила випробування "Авангарда" підсолодивши це відповідними відео.

Що пишуть в США

Найцікавішою була реакція саме західної, зокрема американської преси на випробування "Авангарда". CNBC написало матеріал з посиланням на дані розвідки США. У ньому йдеться, що Росії вдалося створити гіперзвукову зброю, від якої у США немає захисту.

Автор статті пише, що гіперзвукові ракети, за даними американської розвідки, будуть прийняті на озброєння Кремлем до 2020-го року. І цим Росія випередить Китай та США у цьому виді озброєнь.

В матеріалі йдеться, що "Авангард" розроблявся протягом трьох десятиліть (в СРСР розпочали розробку в середині 80-х, - Depo.ua) і може розвивати швидкість, яка щонайменше в п'ять разів перевищує швидкість звуку. Система, проти якої у США наразі немає захисту, запускається на міжконтинентальній балістичній ракеті. Згодом апарат планує в атмосфері на основі аеродинамічних сил.

Джерела, знайомі з доповідями американської розвідки, вважають, що російські гіперзвукові літальні апарати оснащені бортовими засобами протидії, здатними долати навіть найпередовіші системи ПРО. Зброя також відрізняється високою маневреністю, непередбачуваністю, що ускладнює її відстеження.

Ще в травні CNBC від джерел, пов'язаних з розвідкою США, стало відомо, що Росія двічі успішно випробувала цю зброю в 2016 році. Третій запуск пристрою проводився в жовтні 2017 року. Однак в ході випробувань стався збій: платформа розбилася за кілька секунд до удару по цілі. В одному зі звітів американської розвідки йдеться, що гіперзвукові літальні апарати будуть прийняті на озброєння армії Росії до 2020 року. Також з шести видів озброєнь, які Путін показав у березні, два будуть готові до бойового застосування до 2020 року.

The National Interest в своїй статті "Чому Америка має боятися нової гіперзвукової зброї Росії "Авангард" підтверджує тезу CNBC щодо відсутності жодного захисту проти "Авангарда" в Америки. Там нагадали про виступ Путіна перед Федеральними зборами у березні і фразу "Почуйте нас тепер", яка стала найбільш цитованою з моменту його скандальної промови на Мюнхенській конференції з безпеки у 2007-му.

The National Interest пише про прогрес Росії в розробці гіперзвукової зброї. І нагадує, що "Авангард" також відомий як "Objekt 4202" представляє собою гіперзвукову ракетно-прискорювану систему, яка повинна поєднувати в собі високоефективну балістичну ракету з безпілотним літальним апаратом для значного поліпшення маневреності та підтримки максимальної швидкості. Ця технологія дозволяє ракетам "Авангард" розвивати швидкість близько 24 700 км на годину, що стало можливим завдяки використанню "нових композитних матеріалів" в стабільному діапазоні від 1600 до 2000 градусів за Цельсієм. Така технологія робить ракету невразливою до перехоплення.

Американські військові експерти дають досить похмуру оцінку здатності США перехоплювати таку ракету: "У нас немає жодного захисту, який міг би відкинути можливість застосування такої зброї проти нас", - заявив генерал ВПС США Джон Е. Хайт. командувач стратегічним командуванням США. Слід зазначити, що для зброї з потенційними руйнівними можливостями, такими як система "Авангард", навіть оптимістичний рівень перехоплення у 50% все одно буде представляти величезний ризик.

The Washington Post пише, що для Путіна демонстрація нової зброї - це спосіб збудити росіян, які після розпаду СРСР втрачають статус зверхдержави.

На думку видання, слова Путіна про те, що "Авангард" неможливо перехопити, робилися виключно для виправдання створення таких ракет. Сполучені Штати також працюють над гіперзвуковими ракетами, деякі з яких запускаються з літаків, хоча офіційні особи США в останні місяці попереджають, що вони відстають від зусиль потенційних супротивників. В останні роки Пентагон різко збільшив свій бюджет на подібні ініціативи.

Хоча система протиракетної оборони США не призначена для боротьби зі стратегічними ракетами Росії, маючи обмежену кількість установок в Каліфорнії і Алясці, і кілька перехоплювачів в Європі, Москва вже давно нервується через перспективу створення системи, яка може підірвати її ядерне стримування. І "Авангард" є відповіддю на такі ініціативи.

Офіційні особи у Вашингтоні стурбовані тим, що поява маневрених ракет, здатних вразити цілі протягом декількох секунд, дестабілізуватимуть Європу і Азію, де у лідера буде всього кілька секунд, щоб вирішити, як реагувати на атаку.

Також Путін попереджав про нову гонку озброєнь на тлі побоювань Росії, що Сполучені Штати не відновлять дію нового договору щодо подальшого взаємного скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь, термін дії якого закінчується в 2021 році. Президент Трамп в цьому році оголосив, що Сполучені Штати вийдуть з окремого договору про РСМД часів Холодної війни через те, що Вашингтон говорить про його порушення з боку Росії.

Видання згадало блог військового аналітика Майкла Кофмана, який після презентації Путіним зброї в березні підкреслював, що це "зовсім не блеф". І питання стоїть не в тому, чи зможуть росіяни розробити робочу версію озброєнь, а скільки вони зможуть собі дозволити.

Старший науковий співробітник Інституту Стімбота Том Роган в статті для Washington Examiner зазначив, що Росія нарощує свої інноваційні можливості в модних сферах ведення воєн. Але "новітня ракетна система російського президента Володимира Путіна в більшій мірі призначена для того, щоб привернути увагу Сполучених Штатів, ніж для посилення ядерної потужності Росії".

За словами автора, "Авангард" - це гіперзвуковий ракетний комплекc, призначений для подолання систем протиракетної оборони США. Оголосивши про те, що "Авангард" буде надходити на озброєння в передові частини російських збройних сил, Путін додав, що тепер американські системи ПРО просто безсилі.

"Справа в тому, що "Авангард" імовірно дає можливість своїм бойовим ядерним блокам ухилятися від будь-яких американських засобів перехоплення. Путін упевнений в тому, що тепер Росія може зрівнятися або навіть обійти Америку в повномасштабному ядерному протистоянні. Але він має рацію лише наполовину, - пише Роган. - Програма зі створення "Авангарду" дійсно справляє велике враження, тому що цей комплекс перевершує будь-яку гіперзвукову систему американської армії. Однак засоби наведення на ціль, матеріально-технічне та організаційне забезпечення, а також ударні можливості Росії істотно поступаються американським (хоча системи наведення постійно удосконалюються)".

За словами автора, в основному це викликано тим, що російські підводні човни з балістичними ракетами занадто гучні, російські стратегічні бомбардувальники занадто старі, а професіоналізм російських військових занадто непередбачуваний. У свою чергу, Сполучені Штати напевно візьмуть верх в ядерній війні з Росією, навіть якщо витрати від цієї війни для цивільного населення США будуть жахливі.

Система "Авангард" дає Путіну можливість подати Америці сигнал про те, що він як і раніше повний рішучості фінансувати свій військово-промисловий комплекс і армію, наближаючи її за можливостями до американської та створюючи військову загрозу США. Путін публічно заявляє, що американці самі винні в появі "Авангарду", оскільки вони розробили свою систему ПРО, хоча російський президент прекрасно розуміє, що ця оборонна система ніколи не створювала загрозу російському ядерному потенціалу. У разі початку війни росіяни просто чисельно придушать американські системи протиракетної оборони, які призначені для відображення обмежених нападів таких нових ядерних держав як Північна Корея та Іран. Однак такі платформи як "Авангард" дають можливість Росії і Китаю (який теж активно розробляє власну гіперзвукову зброю) створювати загрозу США в інших областях.

Слід очікувати, що в 2020-і роки Москва і Пекін будуть використовувати наявну у них гіперзвукову техніку з метою розробки більш потужних неядерних систем, що застосовуються поза досяжністю засобів ураження противника, для ураження найважливіших американських об'єктів, таких як великі командні центри, штаби і авіаносці. Новий міністр оборони повинен зажадати, щоб американські оборонні підрядники, які працюють над створенням засобів протидії таким загрозам, приділили цьому першочергову увагу.

В кінцевому рахунку, "Авангард" є вагомим нагадуванням про те, що Росія і Китай є головними противниками Америки. Їх необхідно стримувати військовою міццю і командними навичками.

Загалом, американська преса в більшості шокована вдалими випробуваннями "Авангарда". І підкреслює вся як один, що це відбулося на фоні погіршення російсько-американських відносин, та проблем в Україні та Сирії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme