Турецька делегація доповіла про утиски татар в анексованому Криму

Глава неофіційної делегації Туреччини, спрямованої до Криму для вивчення порушень навколо прав людини, професор Зафер Ускюль повідомив, що делегація встановила у Криму безліч порушень прав людини, пов'язаних зі свободою слова, судовими питаннями, освітою, недоторканність майна і житла

Про це повідомляє depo.ua з посиланням на "Голос Туреччини".

За 4-денний візит у Крим делегація провела переговори з представниками Меджлісу кримськотатарського народу, ЗМІ, духовними особами, членами неурядових організацій, а також з простими громадянами.

Ускюль підкреслив, що весь час, поки проводилися ці роботи, самопроголошений "керівництво" Криму переслідували членів делегації.

"Було ясно, що вони не бажали, щоб ми зустрічалися з опозиційно налаштованими людьми. Вони не залишали нас ні на хвилину. Нас весь час супроводжували представники "керівництва", - розповів Ускюль.

Професор Ускюль заявив, що питання житла і громадянства - пріоритетні для кримських татар питання з часів депортації, що мала місце за часів СРСР. Як зазначив Ускюль, кримські татари які повернулися після розпаду СРСР на батьківщину,  знайшли в своїх будинках нових мешканців. Українське керівництво намагалося розмістити їх в нових будинках, але не проводили серйозної житлової політики, внаслідок чого проблеми залишилися невирішеними. Кримські татари, за свідченням Ускюля, все ще стурбовані тим, що в них можуть відібрати квартири і будинки, так як багато з них навіть не має свідоцтва на право володіння нерухомістю.

Після анексії Криму, зазначив глава делегації, кримських татар практично змусили прийняти російське громадянство. Лише обмеженому числу іноземців дозволено залишитися в Криму, а осіб, які не стали громадянами Росії, позбавляють можливості отримання освіти та медичних послуг.

Нагадавши, що татарська після анексії Криму визнана офіційною мовою поряд з російською та українською мовами, Ускюль вказав, що на практиці це правило абсолютно не діє. Крім того, на будівлі парламенту в Сімферополі висить табличка на трьох мовах, татарських написів ніде немає. Також можна подавати заяви на татарською мовою. Повноважні особи пояснюють це явище тим, що всі жителі республіки знають російську мову.

Проблема мови стосується і сфери освіти. Тільки у 15 школах ведеться навчання на татарською мовою. Для того щоб всі бажаючі могли проходити навчання рідною мовою, ще в 200 школах необхідно ввести заняття на татарському.

Глава турецької делегації Ускюль також зазначив, що закриття Меджлісу кримськотатарського народу, який відігравав важливу роль у вирішенні проблем кримських татар, породило серйозні проблеми. Він нагадав, що введена заборона на в'їзд до Криму для голови Меджлісу Рефата Чубарова і деяких членів організації. Майно меджлісу конфісковано.

Також закритий Фонд "Крим", заснований кримськими татарами. На його майно також накладено арешт. Ускюль підкреслив, що конфіскація майна благодійної організації суперечить міжнародному праву. За словами Ускюля, під тиском перебувають і кримськотатарські ЗМІ. Після анексії Криму ЗМІ повинні були звертатися російські організації за ліцензіями. Неодноразові звернення каналу ATR були відхилені під різними приводами. Обмеження і заборони торкнулися і газет. У делегації склалося враження, що створюються штучні перешкоди перед публікацією опозиційних видань. "Ми встановили серйозні порушення прав в області свободи слова", - підсумував професор Ускюль.

Після анексії Криму російські закони про заборонених публікаціях поширилися і на Крим, що стало джерелом серйозних проблем. "Нам стало відомо, що в будинку, медресе і мечеті часто приходять представники правоохоронних органів з ордером на обшук: в пошуках заборонених книг. Нам сказали, що під час цих обшуків грубо поводяться з людьми. Це викликає серйозну стурбованість", - розповів Ускюль.

За спостереженнями Ускюля, розслідуванням про зниклих безвісти та викрадених татар не надається належного значення. Повноважні інстанції відповідають на питання про цих розслідуваннях слизько, кажучи, що вони ведуться.

"Проблема з частиною зниклих людей дозволена, але серед них немає татар", - розповів Ускюль. Згідно його словами, великі проблеми є і у веденні судових справ. "По-перше, не ясно, закони якої країни повинні застосовуватися при розгляді тієї чи іншої справи, так як деякі дії, в яких підозрюється злочин, відбувалися до анексії. У той час російські закони ще не були в силі. Немає злочину без закону та покарання без закону", - сказав Ускюль.

Професор Ускюль привернув увагу до того, що до від'їзду з Криму вони провели зустріч з представниками Інституту з прав людини Криму. "Керівники" Інституту сказали, що "республіка" проходить через перехідний період, і пообіцяли, що всі проблеми з часом будуть вирішені. Однак, за словами Ускюля, ні визначеного плану, за яким будуть вирішені ті чи інші питання. Тому, підкреслив Ускюль, необхідно дозволити міжнародним організаціям з прав людини ознайомитися з ситуацією в окупованому Криму. Народ потребує і заслуговує усунення його стурбованості і має право на отримання достовірної інформації.

Між тим президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган, який відвідав Баку в рамках Європейських ігор, провів переговори з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним. Ердоган в заяві, з якою він виступив, повертаючись до Туреччини, зазначив, що доповідь турецької делегації про проблеми кримських татар були передані Путіну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme