Туреччина блокує рішення НАТО щодо ситуації в Білорусі, – ЗМІ

Туреччина змусила союзників НАТО представити більш м’яку офіційну реакцію на скандальну примусову посадку літака Ryanair в Білорусі

Журналіст відділу новин

Про це повідомило агентство Reuters із посиланням на двох дипломатів, знайомих із питанням, передає Depo.ua.

Зазначається, що 30 союзників НАТО опублікували заяву з двох пунктів, в якій засудили примусову посадку рейсу Ryanair для арешту білоруського опозиціонера, засновника й колишнього головного редактора Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича.

Водночас заява не передбачає жодних каральних заходів, на яких наполягали країни Балтії та Польща.

Заява була також менш різкою, ніж публічні зауваження генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, який назвав цей інцидент "обурливим" і "державним викраденням".

Уточнюється, буцімто Анкара наполягала на тому, щоб будь-яка згадка про підтримку більшої кількості санкцій проти Білорусі та заклики до звільнення політичних в'язнів залишилися поза текстом. Була нібито видалена також фраза, що погрожувала призупиненням співпраці НАТО з Білоруссю.

Повідомляється, що мотиви Туреччини наразі незрозумілі.

Дипломати припускають, що Анкара, ймовірно, намагається зберегти зв'язки з Москвою (найближчим союзником Білорусі), та підтримувати економічні відносини з Білоруссю за допомогою авіакомпанії Turkish Airlines, яка щодня здійснює рейси до Мінська.

Може йтися і про прагнення Туреччини прийняти російських туристів цього літа після пандемії COVID-19.

Видання зазначає, що представник НАТО заявив: "Заява Північноатлантичної ради щодо Білорусі була узгоджена усіма 30 країнами-членами консенсусом. Ми не вдаємося в деталі дискусій у Північноатлантичній раді, які є конфіденційними".

Водночас один із дипломатів заявив, нібито Столтенберг отримав згоду всіх союзників, включаючи Туреччину, щодо остаточного тексту, опублікованого на веб-сайті НАТО, щоб уникнути подальших публічних розбіжностей.

Нагадаємо, дещо раніше Верховна Рада оприлюднила текст проекту постанови про звернення до світових лідерів та організацій визнати режим Олександра Лукашенка загрозливим для міжнародної безпеки.

Довідка: 23 травня в Національному аеропорту Мінська здійснив аварійну посадку літак компанії Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса.

Відомо, що літак раптово подав сигнал лиха і змінив курс. Причиною екстреної посадки став нібито сигнал про замінування, однак після посадки вибухових пристроїв у літаку не знайшли.

Згодом з'ясувалося, що літаком, який екстрено сів у Мінську нібито через замінування, летів білоруський опозиціонер, засновник і колишній головний редактор Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич. Його затримали білоруські силовики.

Лідери європейської та світової демократії засудили екстрену посадку літака Ryanair у Мінську з подальшим затриманням Протасевича. 

Голови комітетів з міжнародних відносин в законодавчих органах восьми країн у спільній заяві закликали Міжнародну організацію цивільної авіації (ІКАО) провести розслідування інциденту, а до того заборонити всі польоти над Білоруссю. 

Генеральний директор авіакомпанії Ryanair Майкл ОʼЛірі заявив, що вимушена переадресація рейсу в Білорусь є  "спонсорованим державою піратством". 

24 травня лідери країн Європейського Союзу на саміті узгодили першу офіційну відповідь на терористичний акт білоруського режиму Олександра Лукашенка щодо пасажирського літака.

Усі 27 лідерів країн-членів ЄС ухвалили рішення про заборону усім авіакомпаніям ЄС на польоти над територією Білорусі. Також очільники країни ЄС домовилися ввести чергові секторальні санкції щодо тих, хто є причетним до цього терористичного акту.

Згодом у мережу виклали відео із Протасевичем, де він говорить, нібито з ним все добре, і він дає свідчення білоруським правоохоронцям.

За словами батьків Протасевича, це відео, ймовірно було записане під тиском.

26 травня Україна припинила авіасполучення з Білоруссю. Тепер повернутися в Україну наші громадяни можуть лише наземним транспортом.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснив, що влада Білорусі в межах ситуації з літаком Ryanair і затриманням білоруського опозиціонера, засновника й колишнього головного редактора Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, перетнула чергову "червону лінію" у ставленні не лише до своїх громадян, але і до громадян інших країн та до міжнародного права.

Читайте також: Загрожує смертна кара: Хто такий Роман Протасевич, якого затримали у Мінську

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme