Цукрове лобі: Як цукрові магнати змусили всіх повірити, що солодке - не шкідливе

Протягом десятиліть лікарі і дієтологи постійно говорили про шкоду жиру для організму і про прямий зв'язок вживання жирного м'яса з хворобами серця, в той час як питання про небезпеку зловживання продуктами з кількістю цукру стало широко обговорюватися тільки в останні роки

Як з'ясували в університеті Каліфорнії в Сан-Франциско, це могло статися з вини цукрових магнатів, які заплатили ученим за потрібний результат. The New York Times розповідає, як одне проплачене дослідження на довгі десятиліття "обілило" цукор, передає depo.ua.

Цукрове лобі: Як цукрові магнати змусили всіх повірити, що солодке - не шкідливе - фото 1

Замітка The New York Times заснована на матеріалі, опублікованому у впливовому рецензованому медичному журналі JAMA Internal Medicine, його автори - група учених університету Каліфорнії в Сан-Франциско. Для публікації вони вивчили тисячі листів з бібліотек Гарварду, університету Іллінойсу та інших архівів.

Дослідження учених стосується наукової публікації 1967 року щодо зв'язку цукру, жиру і хвороб серця, яку підготували три співробітника Гарварду Марк Хегстед, Фредерік Стер і Роберт Макганді і опублікували в журналі, що рецензується New England Journal of Medicine. Хегстед згодом став директором по харчуванню в міністерстві сільського господарства США і займався розробкою державних рекомендацій по дієтах.

Троє учених отримали від торгового об'єднання Sugar Research Foundation, яке представляє інтереси виробників цукру, $ 50 тисяч. У науковій публікації говорилося, що цукор не має прямого впливу на захворювання серця, а споживання жирів несе пряму загрозу для здоров'я. У той час наукові журнали не вимагали від дослідників звітувати про фінансування і вказувати на можливий конфлікт інтересів.

До публікації цієї статті в науковому співтоваристві США побутували дві версії причин широкого поширення серцево-судинних захворювань. Одна з них стосувалася вживання великої кількості цукру, інша - про вплив жиру і холестерину.

Віце-президент Sugar Research Foundation запропонував профінансувати дослідження, що відвів би підозри від цукру. Він домовився з вченими з Гарварду, відібрав для них публікації, які лягли в основу дослідження, і ясно дав зрозуміти, які висновки хоче отримати. Професор Гарварду Хегстед відповів, що прекрасно розуміє, яке дослідження хочуть отримати цукрові магнати; підсумковий результат замовникам сподобався.

На думку дослідників з університету Каліфорнії в Сан-Франциско, саме після публікації цієї роботи в 1967 році в науковому співтоваристві поступово перестали говорити про можливу роль цукру в розвитку серцево-судинних захворювань. Sugar Research Foundation, в свою чергу, продовжила спонсорувати дослідження, які стосувалися цукру, але не закликали скорочувати його вживання, а також пропагувала дієту зі зниженим вмістом жирів. У продуктах зі зниженим вмістом жиру зазвичай більше цукру.

Їжа з високим вмістом жиру і раніше вважалася однією з причин серцево-судинних захворювань, але останнім часом міжнародні організації охорони здоров'я почали попереджати про зв'язок хвороб серця з надмірним споживанням доданого цукру.

Нагадаємо, випадок з науковою публікацією учених з Гарварду - не єдиний, коли було доведено, що виробники солодощів фінансували вигідні їм дослідження.

У 2015 році розслідування The New York Times виявило, що найбільший виробник газованої води компанія Coca-Cola витрачала мільйони доларів на дослідження про те, що напої з цукром - не головна причина ожиріння.

Виробники солодощів, як випливає з недавнього розслідування Associated Press, фінансували роботу про те, що діти, які їдять цукерки, зазвичай важать менше тих, хто утримується від солодощів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme