Триполярний світ: Про які страхи і небезпеки говоритиме Порошенко у Мюнхені

Цьогорічна конференція з питань безпеки буде присвячена "триполярному" світу, розділеному навпіл ядерним протистоянням між США та Росією, і торговельним — між США та Китаєм. Втім, в дискусіях знайдеться місце й Україні

Журналіст відділу «Світ»
Триполярний світ: Про які страхи і небез…

Сьогодні починає свою роботу Мюнхенська конференція з питань безпеки — один з найбільших представницьких безпекових форумів сучасності.

Саме на Мюнхенській конференції 2007 року президент Росії Володимир Путін відкрито оголосив про початок конфронтації Росії з усім ліберально-демократичним світовим порядком — фактично, розпочавши тим самим нову "холодну війну", яка для України за сім років обернулась війною "гарячою".

Втім, цього року, здається, все буде помітно менш масштабно та цікаво. В усякому випадку, виступу Путіна з оголошенням про припинення війни з сусідами та Заходом наразі не заплановано.

Із помітних постатей планується присутність канцлерки Німеччини Анґели Меркель, віце-президент США Майка Пенса та російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова. Ну і разом з ними — ще близько сорока очільників держав та близько сотні міністрів.

Швидше за все, головні дискусії конференції базуватимуться на програмному документі заходу - "Мюнхенському звіті з безпеки" - 100-сторінковій доповіді про найістотніші та найбільші загрози для миру на планеті.

Цьогорічна доповідь акцентується на тому, що розпочинається новий, колосальний раунд боротьби за глобальну геополітичну владу між США, Китаєм та Росією. Ця боротьба супроводжується глибоким владним вакуумом у тому, що дотепер називалося "ліберальним світовим порядком".

При цьому боротьба між Росією та США відчувається переважно у військовій сфері, і першим її наслідком став практичний кінець договорів, які стримували гонку озброєнь між державами з моменту завершення першої "холодної війни".

На думку авторів безпекового звіту, приреченим на розрив є не тільки договір про РСМД, але й договір про подальше скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Який США і Росія розривати не стануть, а просто не продовжать після того, як у 2021 році спливе термін його дії.

В той же час Пекін протистоїть Вашингтону головно в царині економіки, і попри можливість тимчасових "припинень вогню", цей конфлікт в найближчі роки рішуче нікуди не подінеться. Натомість Європейський Союз, на думку авторів мюнхенського звіту, вкрай погано підготований до нової конкуренції наддержав, оскільки ні в кого в Європі нині немає продуманого "плану Б" для досягнення власної безпекової незалежності, не кажучи вже про можливість проектувати вплив чи силу на інші, навіть не надто віддалені регіони.

Ці глобальні протистояння — на тлі зростання популізму в решті світу, і становитимуть "великй пазл" нашого найближчого майбутнього, в якому впродовж наступних двох днів спробують розібратись кращі аналітики світу в компанії представників — чи й керівників — найбільших військових та економічних потуг планети.

Стосовно тем та дискусій цьогорічної конференції, пов'язаних із Україною — то про них повідомило наше МЗС. Зокрема, буде обговорюватися питання свободи — точніше, порушень свободи - судноплавства в Чорному морі, а також проблеми обміну військовополоненими.

Міністр МЗС Павло Клімкін планує взяти участь у тематичній дискусії "Відносини Сходу і Заходу", а також у панельних дискусіях на тему енергетичної безпеки, - принаймні, так стверджує прес-служба МЗС.

Натомість президент України Петро Порошенко виступить у рамках сесії на тему "Безпека у східній Європі", а також проведе низку двосторонніх зустрічей зі світовими лідерами та керівниками міжнародних організацій.

При тому голосних заяв з приводу позиції Німеччини у будівництві "Північного потоку — 2" - принаймні, в якомусь окремо відведеному для цього форматі, наразі українська сторона не планує. Вочевидь, критику вирішили здійснювати у "двосторонньому" і непублічному порядку. Втім, після останніх заяв німецьких політиків про "неминучість" і "неуникність" реалізації даного проекту, дискусія стосовно майбутнього російського газогону потроху переходить від критики до спроб знайти взаємовигідний варіант майбутнього — оскільки Берлін, після внесення нещодавніх змін до європейської газової директиви, отримав помітні важелі впливу на російський Газпром".

Чи будуть якісь геополітичні ефекти від цьогорічної конференції — сказати складно. Але сам факт, що нічні кошмари очільників найпотужніших держав планети будуть принаймні озвучені, можна зарахувати в позитив.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme