Трампова перемога: Чи вдалося зупинити торговельну війну між США та ЄС

Зустріч Трампа з Юнкером зупинила потік хейтспічів господаря Білого дому щодо ЄС

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Трампова перемога: Чи вдалося зупинити т…

США і ЄС зупинили торговельну війну. Сторони будуть домагатися повного скасування торгових мит, нетарифних бар'єрів і субсидій на промислову продукцію — всю, за винятком товарів автопрому. "Це був дуже великий день для вільної та чесної торгівлі, дійсно дуже великий день", - заявив президент США Дональбд Трамп після зустрічі з президентом Європейської комісії Жан-Клодом Юнкером. Який із ним погодився, і попри свій м'який французький акцент заявив у абсолютно трампівському стилі - "Я мене сьогодні був один намір — укласти угоду. І ми уклали угоду".

Втім, цю райдужну картину, намальовану на прес-конференції після переговорів, яка пройшла по новинарних агенціях світу, одразу зіпсували всілякі фінансові аналітики та інші експерти. Які абсолютно справедливо зауважили, що окрім "готовності до дискусій" з обох боків, ніякої угоди, власне, поки що й немає. А є слова двох посадовців, що в обмін на відмову від негайної атаки на європейських (а головно — німецьких) автовиробників, ЄС відкриє переговори стосовно обнулення митних бар'єрів для американських товарів. І пригальмує свою тарифну атаку на американські товари на суму у 20 мільярдів доларів, яка мала розпочатись із дня на день. Юнкер також достатньо розпливчасто пообіцяв, що ЄС купуватиме більше зрідженого газу зі США та соєвих бобів — втім, не уточнивши обсягів. Як саме Єврокомісія заставить приватні компанії купувати дорогий американський газ і цілком конкурентні боби — чи займеться цими закупками самостійно, для власних потреб — історія мовчить. Про американські мита на сталь та алюміній, з яких і почалася катавасія, ніби й не йшлося. Хоча можна припустити, що анонсоване "взаємне скасування торгових мит", включає в себе і цей пункт.

У такий спосіб оцінки результатів зустрічі розійшлися вельми широко — між повним захватом від завершення торговельної війни до ущипливих коментарів про абсолютно піарний характер досягнутої "перемоги".

Істина, як це не дивно, лежить десь посередині між цими твердженнями. З одного боку Трамп, якому була дуже потрібна яка-небудь зовнішньоекономічна перемога, яку можна конвертувати у підвищення рейтингу довіри та схвалення серед виборців, таку перемогу отримав. Ну, просто назвавши перемогою сам початок довгого і непростого переговорного процесу.

З іншого ж боку, відрапортувавши про перемогу, американський президент буде вимушений призупинити потік злостивих твітів та коментарів стосовно підступних та віроломних європейців, які багато десятиріч наживаються на несправедливій торгівлі зі США. Що, вочевидь, і стане його особистим вагомим внеском у справу примирення з Європою.

Бажання досягти безмитної торгівлі між ЄС та США — безумовно, благородна мета. На кшталт зони вільної торгівлі між США, ЄС та багатьма іншими країнами, яку намагався свого часу реалізувати попередник Дональда Трампа, Барак Обама.

Але для того, щоб досягнути цієї мети, потрібні місяці, якщо не роки переговорів. До яких, вочевидь, будуть залучені відповідні посадовці з обох сторін. З відповідними повноваженнями — і належним розумінням предмету переговорів. А Дональд Трамп зможе тепер сфокусувати свою увагу на інших "гарячих" темах міжнародної політики. Ну, і милуватися фотографією військового кладовища з могилою генерала Паттона, яку на прощання подарував йому щирий і відвертий Юнкер.

Фото: EPA

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme