Коронавірусний тоталітаризм: Чим московський карантин загрожує Україні

Мерія Москви, користуючись епідемією коронавірусу, випробовує технології настільки жорсткого цифрового стеження за мешканцями російської столиці, що китайські спецслужби тихо страждають від заздрощів. При тому гарантій, що після завершення епідемії всі зібрані дані будуть знищені, звичайно, немає ніяких

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Коронавірусний тоталітаризм: Чим московс…
Фото: Shutterstock

Новина про те, що в Москві ввели "режим самоізоляції", у жоден спосіб не прописаний у чинному російському законодавстві, на перший погляд, не цікава нікому, окрім мешканців російської столиці.

Ну, оголосив Володимир Путін "загальнонаціональні канікули", ну потяглися мешканці російської столиці "на шашлички". А мер міста, як побачив гігантські компанії "канікулянтів", за чутками прийшов у стан глибокого оскаженіння (адже розгрібати результати доведеться йому), і оголосив  "режим самоізоляції", не прописаний у жодному законі. Оскільки обмежувати "конституційні права і свободи" росіян можуть тільки укази президента Росії, затверджені Радфедом. А тут мер міста взяв – і прийняв свій "особливий режим".

Він передбачає "вигул собак на відстані, яка не перевищує 100 метрів від місця проживання" (і байдуже, якщо довкола лиш бетон і сусідські авто), і купівлю всього необхідного виключно "в найближчому продуктовому магазині чи аптеці". Наразі чітких санкцій стосовно порушення карантину не виписано, але впродовж тижня вони "обов'язково будуть".

Але є в усій цій історії один момент, цікавий і для українців. Зокрема, йдеться про те, як російська держава – точніше, поки що московська мерія за підтримки російського МВС – збирається контролювати дотримання правил "самоізоляції". Оскільки надивившись на приклад північно-східних сусідів, чимало українських посадовців може цим досвідом зацікавитися.

Наприклад, порушників режиму карантину планують виявляти за допомогою камер відеоспостереження і даних про геолокацію мобільних телефонів, отриманих від стільникових операторів. Впродовж тижня Собянин пообіцяв створити "розумну систему контролю домашнього режиму". Зважаючи на 170 тисяч "комунальних" камер спостереження, до яких додадуть ще й поліцейські та, не виключено, ще й частину тих, що належать юрособам, система може вийти чимала.

При тому посприяти ефективності "розумної системи" повинні самі мешканці російської столиці – щоб не потрапити "під роздачу". Зокрема, всі, хто мешкає не за місцем реєстрації, повинен зареєструвати свою фактичну адресу на сайті mos.ru, просто щоб їх не штрафували кожен раз при виході з дому.

Російське видання "Медуза" з посиланням на джерело в московському оперативному штабі по боротьбі з коронавірусом стверджує, що кожен житель російської столиці отримає особистий QR-код, який потрібно буде при необхідності пред'являти поліції. Нашивати на одяг поки ніби не планують. Але, врешті, й епідемія ще не закінчилася, буде час і для таких інновацій.

При тому, звичайно, можна вірити, що після завершення епідемії фактичні адреси всіх громадян працьовиті поліцейські ретельно зітруть зі своїх серверів. Нейромережі для покращеного розпізнавання облич, натреновані за час карантину, також будуть ретельно затерті. І ні байта зі всієї цієї інформації не вдасться купити ну зовсім ніде.

Наразі бажання "постежити за всіма" через карантин в Україні проявлялося не надто активно. Демонстрував його вряди-годи хіба заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Іще пропонував поділитися даними обліку абонентів для відстежування спалахів хвороби "Київстар" – але йшлося про неперсоніфіковану інформацію, без прив'язки до конкретних людей, тому Мінцифри пропозиція, здається, не зацікавила.

Та й реалізувати в нас подібний проект без згоди громадян буде помітно складніше – адже кількість сім-карт, придбаних анонімно й без контракту, в Україні дотепер помітно перевищує половину від загальної кількості. І з державною мережею відеоспостереження в нас все не так фатально добре, як в Росії.

Але, подивившись на російський приклад, частина наших урядовців (які завше дивляться, чомусь, саме на російський приклад – навіть декларуючи свою антиросійськість) цілком може захотіти "поборотися з епідемією" саме в такий спосіб. Хотілось би, щоби в той момент українська громада була готова адекватно зреагувати на подібну чудову ідею.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme