The Economist проаналізував наслідки розпаду Росії

Британське видання The Economist розповіло про можливі сценарії розпаду Росії

Переклад статті The Economist опублікований на сайті фонду Відкрита Росія, передає depo.ua.

"Путін повернув рух до федералізму назад і перетворив Росію у централізовану державу. Він скасував вибори голів регіонів, поставив над губернаторами представників президента у федеральних округах і перерозподілив податкові надходження на користь Москви. Але він не створив суспільних інститутів. Російська держава стала не структурою, що забезпечує законність, а джерелом беззаконня і корупції", - наголошується в статті.

"За словами історика Михайла Ямпольського, нинішня Росія нагадує ханство, в якому місцеві князі отримують ярлики на правління від верховного хана в Кремлі. В останнє десятиліття головне, що було потрібно від призначених Москвою губернаторів, - забезпечити голоси за Путіна. Натомість вони отримували частку у нафтових доходах і можливість керувати, як хочуть. Чечня на чолі з путінським призначенцем Рамзаном Кадировим, колишнім польовим командиром, - гротескна ілюстрація до цього. На останніх президентських виборах Чечня віддала за Путіна 99,7% голосів при явці 99,6%. Кадиров, в свою чергу, отримує субсидії і повну свободу вводити ісламське право і свої власні "неформальні" податки. Москва щедро платить диктаторській і корумпованій Чечні за те, що Кадиров клянеться у лояльності до Путіна і робить вигляд, ніби Чечня - частина Росії ", - пишуть у The Economist.

"Якщо у Путіна закінчаться гроші, Чечня буде в числі перших, хто від неї відпаде. Це справить потужний ефект на весь Північнокавказький регіон. Сусідній Дагестан, значно більша і менш однорідна республіка, ніж Чечня, може розпастися на частини. Конфлікт на Кавказі в поєднанні зі слабкістю центральної влади може спонукати інші регіони відокремитися від проблем Москви", - вважає автор статті.

"Татарстан, де живуть близько двох мільйонів татар-мусульман і півтора мільйона росіян, може проголосити себе незалежною ханством, яким він був у XV столітті. У нього яскраво виражена індивідуальність, диверсифікована економіка, у тому числі власна нафтова компанія, і добре освічений правлячий клас. Він може встановити особливі відносини з Кримом, де кримські татари, які нарешті отримають можливість повернути собі свою історичну землю, проголосять незалежну державу", - наголошується в публікації.

"Уральський регіон може, як вже намагався в 1993 році, створити республіку зі столицею в Єкатеринбурзі, четвертому за величиною місті Росії, або ж утворити союз з Сибіром. Сибір з центрами в Красноярську і Іркутську, в свою чергу, може заявити про себе, пред'явивши права на нафтогазові багатства, які вона буде продавати Китаю. Китай, на відміну про Росію, швидше за все, не буде зацікавлений в територіальної експансії за рахунок малонаселених земель Сибіру і російського Далекого Сходу, але колонізує ці регіони економічно, як він це робить вже зараз. Владивосток і Хабаровськ, два найбільших міста Далекого Сходу, економічно більш пов'язані з Китаєм і Південною Кореєю, ніж з європейською частиною Росії", - вважає автор статті.

Він зазначає, що такий сценарій - один з найгірших кошмарів для Заходу.

"Це поставить питання про контроль над російським ядерною зброєю. Хоча командний центр буде залишатися в Москві, запобігти розповзання ракет по російській території буде складніше, ніж після колапсу Радянського Союзу. У ті часи росіяни й американці успішно працювали разом, щоб перемістити ядерний арсенал з України і Казахстану до Росії. Україна отримала листок паперу, іменований Будапештським меморандумом і підписаний Росією, Америкою і Великобританією, який гарантував її територіальну цілісність в обмін на відмову від ядерної зброї. Тепер, після анексії Криму, подібні гарантії нічого не варті", - попереджає журналіст.

"Порушивши пострадянські кордони, Путін відкрив ящик Пандори. Якщо Крим, як він стверджує, "історично "належить Росії, то як бути з Калінінградом, колишнім Кенігсбергом, - ексклавом, який Росія відібрала у Німеччини після Другої світової війни? Чи повинна Східна Карелія, якою Фінляндія поступилася СРСР після зимової війни 1940 року, стати фінською, а Курильські острови - повернутися до складу Японії?", - задається питаннями The Economist.

На думку автора публікації, ще більш небезпечно для майбутнього Росії те, що Путін привів у рух сили, які експлуатують ідеї війни та націоналізму. "Це не сили імперської експансії - Росії бракує динамізму, ресурсів і далекоглядності, які потрібні для будівництва імперії. Це сили хаосу і дезорганізації. Східна Україна перетворилася на кубло злочинності та рекету. Ці сили не зможуть поширювати російську цивілізацію, вони поширять лише анархію", - зазначає журналіст.

Він робить висновок, що путінська Росія значно більш крихка, ніж здається.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme