"Талібан" у Москві: Про що Кремль домовився з терористами

Таліби отримують владу в Афганістані в обмін на обіцянки Москві та Вашингтону не проявляти агресії до Росії чи країн НАТО. При тому обіцянки дають люди, які не в стані контролювати бійців "Талібану"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Талібан" у Москві: Про що Кремль домови…
Фото: Getty Images

Візит до Москви делегації "політичного офісу руху "Талібан", як описували прибульців російські ЗМІ, не забуваючи, про всяк випадок, додати, що це "заборонена в Росії терористична організація", особливим сюрпризом не став. Таліби періодично навідувалися у країну впродовж останніх трьох років.

Очевидними є й причини візиту. Вибухоподібна експансія талібів після початку активного виведення військ США та союзників призвела до того, що тепер "Талібан" бере під контроль дедалі більші відтинки афганського кордону з суміжними державами. Зокрема, за даними російського МЗС, таліби контролюють 85% афгано-таджицького кордону.

Наскільки це правда — сказати складно. От представник "Талібану" Шахабуддін Делавар сьогодні також заявив, що його угруповання контролює 85% афганської території (схоже, талібам подобається саме ця цифра), що не надто схоже на правду. Але той факт, що на кордонах Афганістану тривають бої, і нові частини проурядової армії переходять в середньоазійські республіки, рятуючись від талібів, є беззаперечним. Бої, зокрема, йдуть навіть на так званому "Мості Дружби", між узбецьким Термезом і афганським Хайратоном. Через цей міст свого часу Афганістан покидали радянські війська. А Таджикистан іще позавчора звернувся а допомогою до Росії та ОДКБ через сутички на кордоні.

І от за таких обставин таліби прибули до Москви. Для того, щоби вкотре пообіцяти стурбованим росіянам, що не будуть воювати з середньоазійськими республіками та Росією. До речі, точно так само, як вони неодноразово обіцяли не воювати зі США й іншими членами НАТО в разі виведення військ з Афганістану.

Іще вони розповідають перед чисельними журналістами про те, що "не збираються захоплювати Афганістан силою" (а канонада на кордоні — то, напевно, салют на честь їх приходу). І що міжнародним та гуманітарним місіям в Афганістані, котрі годують голодних і помагають нужденним, зовсім-зовсім нічого не загрожує. А також ведуть мову про те, як героїчно бійці "Талібану" рятували північний Афганістан від зайд із "Ісламської держави".

У відповідь на що російські дипломати "закликають всі сторони конфлікту виявити стриманість". Що в перекладі з дипломатичної на загальнолюдську є обіцянкою невтручання в перебіг подій. Врешті, так поводить себе не тільки Росія. Заяву про те, що "США не повернуть військ до Афганістану без вагомих причин", зробив учора і Байден. Всі ключові геополітичні гравці віддають Афганістан талібам. Без жодних інших умов, окрім чесного слова бородатих персонажів, які так люблять робити селфі з легкими кулеметами в руках. І які, судячи з можливості вести переговори у Москві, є для Кремля меншою небезпекою, ніж інші терористи. На кшталт Свідків Єгови чи просвітників з Хізб ут-Тахрір, яким в Росії направо і наліво роздають тривалі терміни ув'язнення.

Бажання ізолювати Афганістан і махнути рукою на його долю може бути геополітичним виграшем для США. Але не для Росії.

Штука полягає в тому, що "Талібан" — це не армія в звичному нам розумінні слова. Це горизонтальний конгломерат військових підрозділів, зі своїми командирами, варіантами ідеології, релігійними та світоглядними поглядами. І той факт, що якісь шейхи, що наразі мешкають в Катарі, щось пообіцяли росіянам, чи, тим паче, узбекам чи таджикам, для польових командирів у північних регіонах Афганістану не значить рівним рахунком нічого. Тому "дипломатичного шляху вирішення проблем" в загальноприйнятому розумінні цього поняття досягнути з талібами не вдасться.

Втім, першу проблему з Талібаном російські посадовці вже отримали. Хоч і трохи анекдотичну. Річ у тому, що правозахисниця Марина Литвинович подала скаргу в російський ЦВК. Вона цілком обґрунтовано звинувачує очільника російського МЗС Сергія Лаврова в контактах з терористичною організацією "Талібан". І просить не реєструвати виборчий список "Єдиної Росії" на виборах до Держдуми, в якому є дипломат-"контактер" з терористами. Литвинович додала, що в разі реєстрації списку "Єдиної Росії" вона готова оскаржити це рішення в суді.

Втім, впоратися з правозахисницею російська влада, безперечно, зуміє. Не вперше і не востаннє. А от як підуть справи з "Талібаном" — покажуть найближчі місяці.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme