Сьогодні виповнюється 47-річниця з трагічної смерті Гагаріна

27 березня виповнюється 47 років із дня загибелі льотчика-космонавта Юрія Гагаріна

Сьогодні виповнюється 47-річниця з трагі…

depo.ua ознайомився з основними версіями загибелі Гагаріна.

До сьогодні так і не відомо, як загинув 34-річний Герой Радянського Союзу Юрій Гагарін. Існує декілька версій, які і були основними під час слідства, дані якого були оприлюднені вже після розпаду СРСР.

Відомо, що Гагарін загинув під час тренувального польоту на літаку МіГ-15УТИ (навчально-тренувальний винищувач з подвійним керуванням - «спарка»). До загибелі льотчик-космонавт здійснив 18 польотів загальною тривалістю сім годин.

Гагаріну залишилося здійснити два контрольних польота перед самостійним керуванням літака з льотчиком-інструктором, командиром полку, Героєм Радянського Союзу Володимиром Серьогіним.

27 березня 1968 о 10:18 Гагарін і Серьогін злетіли з підмосковного аеродрому Чкаловський в Щьолково. Цікаво, що виконання завдання в пілотажній зоні мало тривати не менше 20 хвилин, але вже через чотири хвилини (о 10:30) Гагарін повідомив про закінчення завдання, запросив дозволу розвернути літак та повернутися на базу. Після цього зв'язок з літаком перервався.

Коли стало зрозуміло, що у літака вже мало закінчитися пальне, в зоні польотів почалися пошуки, які тривали понад 3 години. О 14:50 одному з вертольотів вдалося виявити уламки літака МіГ-15УТИ приблизно за 65 км від аеродрому, в районі села Новоселово, за 18 км від міста Киржача Володимирської області. Вранці наступного дня на гілці знайшли клаптик льотної куртки Гагаріна з талонами на харчування. Згодом виявили гаманець з правами водія і фотографією Корольова.

Після авіакатастрофи було створено Державну комісію, яка налічувала тисячу фахівців. Але це не допомогло встановити причину загибелі Юрія Гагаріна. Донині обставини катастрофи залишаються нез'ясованими.

Відомо, що дружина Гагаріна після його смерті отримала прощального листа. Вперше за всю історію СРСР по всій країні було оголошено загальнонаціональний траур за людиною, яка не була чинним главою держави та не мала відношення до влади.

Держкомісія розслідувала авіакатастрофу у багатьох напрямках та складалася з трьох підкомісій, які досліджували підготовку екіпажу, перевірку організації та забезпечення польотів, стан літака та фізичний стан Гагаріна та Серьогіна.

Окрема комісія КДБ проробляла варіанти теракту, замаху на життя космонавта та злого умислу.

Офіційні висновки комісії був заснований на тому, що екіпаж через зміну повітряної обстановки зробив різкий маневр і зірвався в штопор. Намагаючись вивести машину в горизонтальний політ, пілоти зіткнулися з землею і загинули. Відмов або несправностей техніки не виявили. Хімічний аналіз останків і крові льотчиків сторонніх речовин не виявив.При цьому комісія КДБ виявила численні порушення наземного персоналу аеродрому.

До 50-річного ювілею польоту Юрія Гагаріна в космос були так само розсекречені висновки держкомісії про можливі причини його загибелі з засекреченого архіву.

Найімовірнішою причиною падіння літака, згідно з даними архіву президента РФ, є різкий маневр ухилення від кулі-зонда, або, що менш імовірно, для запобігання потрапляння у верхній край хмарності. Маневр призвів до потрапляння літака в закритичний режим польоту і падіння.

Дослідження групи фахівців під керівництвом С.М. Білоцерківського показали, що найбільш імовірною причиною різкого маневру стало зближення і різке ухилення від іншого літака, з можливим потраплянням в його вихровий слід. Внаслідок цього, МіГ-15УТИ Гагаріна і Серьогіна потрапив в плоский штопор. Перебуваючи в хмарному шарі, льотчики не могли побачити висоти польоту. Керуючись неточними метеорологічними даними і свідченнями приладів, льотчики припускали, що встигнуть вивести літак з падіння, але запас висоти виявився недостатній. Після виходу з хмарного шару - катапультуватися було вже пізно.

Найновіша інформація підтвердила факт аварії через інший літак. У 2013 році Олексій Леонов повідомив, що в результаті розсекречення документів слідчої комісії ця версія повністю підтвердилася: в зоні польоту Гагаріна і Серьогіна несанкціоновано виявився літак Су-15, який на форсажі пішов на свій ешелон, пройшовши на відстані 10-15 метрів від літака Гагаріна і тим самим загнав останній в спіраль, вийти з якої льотчики не встигли.

Дружина Гагаріна Валентин після смерті чоловіка не спілкується з пресою та не коментує його загибель. За деякими даними, Валентина Гагаріна була ображена на ЗМІ, які висували образливі версії щодо загибелі її чоловіка, серед яких нетверезість льотчика, викрадення екіпажу прибульцями та інші.

ФОТО: adme.ru, uk.wikipedia.org, myhero.comtop-antropos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme