Взірець для популістів: Нащо Трамп розколює американську націю коронавірусом

Звинувативши лікарів Нью-Йорку в розкраданні масок, губернаторів – в намаганні "підім'яти" під себе максимум обладнання, і похваливши Росію та Китай за допомогу в боротьбі з епідемією, Трамп продемонстрував, що хаос наразі панує не тільки в системі охорони здоров'я США, але і в голові президента цієї країни

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Взірець для популістів: Нащо Трамп розко…

Оригінальність чинного президента США і його готовність йти на конфлікт з громадянами власної країни – якщо вони не поділяють думок самого Трампа з того чи іншого приводу, відомі від моменту його приходу на посаду.

Так, Трамп публічно оголошував, що більше довіряє заявам Росії про невтручання у вибори в США, аніж інформації розвідувального співтовариства США, учасники якого стверджували прямо протилежні речі. Але тоді все це можна було списати на особливості партійної боротьби, нездатність зупинитися після передвиборної агітації, та на інші особливості натури президента США.

Натомість зараз все серйозніше. Оскільки в розпал пандемії, яка забрала життя в трьох із гаком тисяч американців – і, за прогнозами, може спричинитиіще від 100 до 200 тисяч смертей, – Дональд Трамп взявся воювати з американськими медиками та губернаторами. Принаймні, з тією їх частиною, яка належить до Демократичної партії США.

Зокрема, під час останнього прес-брифінгу Трамп заявив, що зростання використання масок в госпіталях Нью-Йорку під час епідемії вимагає розслідування (!). "Куди йдуть маски? Вони виходять через задні двері?" – заявив Трамп, закликавши губернатора штату Ендрю Куомо та мера міста де Блазіо "розібратися з питанням". Десь в проміжку між будівництвом польових шпиталів і паркуванням рефрежераторів для укладки покійників у Сентрал Парку.

В сухому залишку, президент Сполучених Штатів, маючи нульові докази, припускає, що лікарні Нью-Йорка масово крадуть маски (і, напевно перепродують? Але де?). Окрім того, Трамп звинуватив губернаторів-демократів із кількох штатів у намаганні накопичувати максимальну кількість апаратів ШВЛ саме для "своїх" лікарень. І похвалив себе за вчасну й належну реакцію на розповсюдження коронавірусу – не зважаючи на той факт, що кількість заражених у США зараз найбільша, і вірус косить мешканців того ж Нью-Йорка, як пожежа солому.

Паралельно із "наїздами" на американських медиків та посадовців, які борються з пандемією, Трамп похвалив Китай та Росію за їх "істотний внесок" у боротьбу з коронавірусом у США.

"Росія прислала нам дуже, дуже великий літак з вантажем речей, медичного обладнання, що було дуже приємно", - заявив Трамп журналістам на тому ж брифінгу. Але у той же день продовжив санкції проти такої чудової Росії. Нічого не сказав і про свої закиди на адресу Китаю, який Трамп давно і старанно звинувачує в початку глобальної епідемії коронавірусу.

Пояснити всі ці чисельні, голосні і відверто хаотичні заяви з точки зору раціональної політики непросто – щоби не сказати, неможливо. Але Дональд Трамп ніколи й не був ординарним і раціональним політиком.

І зараз складається враження, що опинившись сам на сам із колосальною проблемою, він намагається здолати її звичними методами. Відвертаючи увагу, провокуючи скандали, і намагаючись стати ніби як центральною фігурою боротьби, стосовно якої він не має ані власного уявлення, ані готовності прислухатися до фахівців.

При тому Дональд Трамп робить іще один нехитрий тактичний хід – послухавши оцінки спеціалістів про те, що епідемія може забрати від 100 до 200 тисяч осіб, президент США озвучує наступну заяву: "Якщо ми зможемо знизити показник смертності до, як ми говорили, 200 тисяч осіб, то, хоч це і жахлива цифра ... це буде означати, що ми всі разом виконали дуже хорошу роботу". І крапка.

В такий спосіб, Трамп перед лицем епідемії розпалює внутрішню ворожнечу у США, не робить нічого для практичного вирішення проблеми, і збирається оголосити "результатом дуже хорошої роботи" песимістичний прогноз епідеміологів. Що, загалом, вичерпно характеризує підхід недалеких популістів до боротьби з епідемією. Не виключено, що ця незатійлива схема невдовзі може стати взірцем для політичних популістів у обох півкулях нашої планети.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme